czwartek, 20 sierpień 2020 18:02

Dlaczego warto regularnie spożywać ryby?

MOWI łosoś MOWI łosoś

Ryby to produkt spożywczy o wyjątkowo wysokiej wartości odżywczej, którego regularna obecność w codziennej diecie ma nieoceniony wpływ na kondycję całego organizmu. Z tego powodu warto od czasu do czasu zastępować nimi na talerzu mięso czerwone czy drób. Tak urozmaicony jadłospis to szereg korzyści – dziś przedstawiamy tylko niektóre z nich!

 

Łatwe do przyswojenia białko

Białko jest, obok węglowodanów i tłuszczy, jednym z trzech podstawowych makroskładników diety. To pochodzące z ryb jest szczególnie wartościowe, ponieważ zawiera w sobie aminokwasy egzogenne, czyli takie, które nie są wytwarzane przez organizm i muszą być do niego dostarczane z pożywieniem. Szczególnie bogate w białko są m.in. halibut, wędzona makrela i tuńczyk.

Bogate źródło kwasów Omega-3

Kwasy Omega-3 są zaliczane do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i są w organizmie niezbędne. Biorą udział w wielu podstawowych procesach biologicznych, takich jak np. krzepnięcie krwi, reakcje immunologiczne czy regulacja poziomu ciśnienia tętniczego.

W dostarczeniu organizmowi odpowiedniej dawki kwasów Omega-3 szczególnie dobrze sprawdzi się MOWI łosoś, który dzięki zastosowaniu odpowiedniej karmy, zawiera ich nawet o 20% więcej niż inne ryby.

Witaminy i minerały

Mięso ryb to również źródło wielu istotnych dla zdrowia mikroelementów. Wśród najważniejszych można wymienić m.in.:

  • Wapń – w sporych ilościach zawierają go np. śledzie i sardynki, które mogą być dzięki temu alternatywnym źródłem tego składnika dla osób uczulonych na mleko krowie.
  • Fosfor – odpowiada m.in. za odpowiednią mineralizację kości i zębów oraz utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. Dostarczają go np. sardynki, śledzie, łosoś czy pstrąg.
  • Magnez – do prawidłowego działania potrzebują go m.in. układ mięśniowy, nerwowy oraz sercowo-naczyniowy. Jego spore dawki zawierają ryby takie jak halibut, łosoś czy makrela.
  • Selen – ten pierwiastek jest niezbędny m.in. do prawidłowego funkcjonowania tarczycy i układu odpornościowego. Znajduje się np. w tuńczyku i łososiu.

Ponadto regularne spożywanie ryb pomoże zapewnić odpowiednią podaż witamin A, D, E i K oraz tych z grupy B.

To tylko niektóre z powodów, dla których warto przynajmniej dwa razy w tygodniu sięgać po dania rybne. Jeśli zastanawiasz się, jak je przyrządzać, sprawdź koniecznie przepisy dostępne na stronie https://mowisalmon.pl/.