sobota, 01 październik 2022 14:54

Enzymatyczne peelingi do twarzy – działanie, rodzaje, stosowanie

peeling do twarzy peeling do twarzy unplash

Jednym z licznych kosmetyków, których celem jest poprawa kondycji skóry, jest peeling. Dlaczego złuszczanie naskórka jest istotnym punktem pielęgnacji? Jakie rodzaje peelingów są proponowane przez producentów? Jak często sięgać po ten produkt? Rozwiewamy najczęstsze wątpliwości w kwestii peelingów.

 

Jak działają peelingi do twarzy?

Działanie peelingu jest proste – bez względu na rodzaj złuszcza on martwe komórki naskórka. W rezultacie w skórze zachodzą procesy mające korzystny wpływ na jej kondycję. Regularne korzystanie z tego kosmetyku to sposób na uzyskanie cery o jednolitym kolorycie i wyeliminowanie niedoskonałości, które mogą być źródłem kompleksów.

Złuszczanie martwego naskórka pozwala też zminimalizować ryzyko pojawienia się trądziku. Stąd też peeling jest często obowiązkowym elementem kuracji przeciwtrądzikowej. Z drugiej strony używanie go nie zawsze jest dobrym pomysłem – wskazaniem do wyeliminowania tego produktu do pielęgnacji jest choćby stan zapalny skóry.

Rodzaje peelingu – kiedy sprawdzi się peeling enzymatyczny?

Peelingi można podzielić, biorąc pod uwagę ich skład, a dokładniej to, jaki składnik jest odpowiedzialny za złuszczanie martwych komórek naskórka. W ten sposób wyróżnia się choćby:

  • peeling mechaniczny – produkt ten zawiera w składzie drobinki (drobnoziarniste lub gruboziarniste), które podczas masażu ścierają naskórek,
  • peeling enzymatyczny – zamiast drobinek ścierających, w skład peelingów enzymatycznych wchodzą enzymy (najczęściej są to enzymy roślinne, np. papaina czy bromelaina, które są pozyskiwane z papai i ananasa) jak np. te które znaleźliśmy na https://www.organique.pl/pielegnacja-twarzy/peelingi-do-twarzy,
  • peeling chemiczny – do jego wykonania wykorzystuje się m.in. kwasy owocowe, np. cytrynowy czy migdałowy.

Masz cerę wrażliwą lub naczynkową? Borykasz się z trądzikiem? Najlepszym wyborem będzie peeling enzymatyczny. Powody są dwa. Po pierwsze ten rodzaj peelingu jest delikatniejszy niż choćby peeling mechaniczny. Po drugie jego regularne stosowanie przynosi dobre rezultaty – pory zostają zwężone a cera oczyszczona i dobrze przygotowana do dalszej pielęgnacji.

Jak często stosować peeling enzymatyczny?

Skład peelingu enzymatycznego i sposób jego działania powodują, że kosmetyk ten często jest określany mianem uniwersalnego. Rzeczywiście – sięgnąć może po niego niemal każdy, również osoby z cerą problematyczną. Jak często jednak stosować peeling enzymatyczny, aby zauważyć korzystne zmiany?

Złuszczanie martwych komórek naskórka nie powinno odbywać się zbyt często – po peeling enzymatyczny należy sięgać nie częściej niż raz w tygodniu. Wykonywanie peelingu z taką częstotliwością sprawi, że skóra będzie prezentowała się dobrze. Częstsze używanie tego kosmetyku może spowodować uszkodzenie warstwy hydrolipidowej skóry.

Peeling enzymatyczny – czy warto?

Oczyszczanie, nawilżanie i złuszczanie martwych komórek naskórka – to recepta na zadbaną skórę. Jednak peeling – podobnie jak wszystkie inne kosmetyki – musi zostać dobrze dobrany. Peeling enzymatyczny to dobry wybór dla każdego rodzaju skóry, zwłaszcza wrażliwej, alergicznej czy problematycznej.

Ponieważ peeling enzymatyczny jest delikatny dla skóry, nie ma obawy o to, że po jego użyciu pojawią się zaczerwienienia czy podrażnienia. To właśnie sprawia, że warto mieć go w swojej kosmetyczce – w przeciwieństwie do innych rodzajów peelingu można z niego korzystać przez cały rok.