sobota, 01 październik 2022 14:40

Jak zaaranżować przytulny i stylowy ganek?

Lampa zewnętrzna ścienna Lampa zewnętrzna ścienna pexels

Ganek to tzw. przybudówka ze schodami przed wejściem do budynku, która powiększa jego przestrzeń użytkową. Z tyłu domów mamy tarasy, a z przodu ganki. Wbrew pozorom to rozwiązanie nie jest zupełnie zapomniane przez architektów i do dziś wiele osób się na nie decyduje. Jeśli jesteście wśród nich także Wy, poznajcie sposoby, jak zaaranżować przytulny i stylowy ganek.

 

Wybierz odpowiedni materiał do wykończenia ganku pasujący do elewacji

Na pewno wykończenie ganku warto rozpocząć od wyboru okładziny. Tutaj może sprawdzić się zarówno drewno, jak i płytki ceramiczne, a dużo zależy od tego jak wykonana jest elewacja. To właśnie do niej najlepiej dopasować stylistykę ganku. Jeżeli elewacja jest wykonana z cegły klinkierowej, to właśnie płytkę klinkierową warto wybrać do wykończenia ganku, który jest domową przybudówką. Gdy na elewacji widnieje kamień dekoracyjny, to można wybrać płytki kamienne albo gres, który nadaje się do zastosowania na zewnątrz i może imitować powierzchnię kamienia. Do tynkowanej elewacji czy też takiej z elementami paneli drewnianych można wybrać drewno na ganek. Oczywiście powinno być to drewno nienasiąkliwe, odpowiednio zaimpregnowane, a najlepiej wybrać drewno egzotyczne, które jest odporne na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Choć jest dość drogie, to na pewno to rozwiązanie na lata. Na pewno niezależnie od doboru materiału powierzchnia ganku, jak i schodów prowadzących na ganek powinna być antypoślizgowa.

Zadbaj o wyposażenie ganku w meble – stolik z krzesłami, a także huśtawkę

Skoro kwestię wykończenia mamy już z głowy, to czas pomyśleć o wyposażeniu. W końcu ganek to częściowo otwarta przybudówka, ale jednak zadaszona, stąd mogą się na niej znaleźć meble. Na pewno sprawdzi się niewielki stolik kawowy, może być kwadratowy albo okrągły, a przy nim kilka krzeseł. Ponadto po drugiej stronie może stanąć także huśtawka, którą można wypełnić miękkimi i wygodnymi dużymi poduchami. Na takim ganku przebywa się bardzo przyjemnie. Może być on zamiennikiem tarasu, ale nic nie stoi na przeszkodzie by zaprojektować dom w taki sposób, by było w nim miejsce zarówno na taras, jak i ganek.

Wybierz lampy zewnętrzne ścienne odpowiednie na ganek

Oczywiście, aby ganek był funkcjonalny musi znaleźć się na nim odpowiednie oświetlenie. Lampa zewnętrzna ścienna nad wejściem świetnie się sprawdzi. Kinkiet powinien mieć odpowiednią moc świecenia, a ponadto powinien być dopasowany do aranżacji. Lampy zewnętrzne kinkiety mogą być połączone z systemem czujnika ruchu. Dzięki temu będą włączane ilekroć ktoś wejdzie na ganek i wyłączane po pewnym czasie. Kinkiet można zamontować także w miejscach, gdzie znajduje się stolik z krzesłami. Oczywiście dobrze sprawdzi się również mała lampka, o ile na zewnątrz zostało zamontowane gniazdko i nie trzeba podłączać jej przy użyciu przedłużacza podłączonego w domu. Przede wszystkim przy doborze lamp ważna jest szczelność opraw. Najlepiej sprawdzą się kinkiety z wbudowanym oświetleniem LED. Do nowoczesnej elewacji można wybrać geometryczne, przypominające kształtem walec czy też prostopadłościan. Z kolei do bardziej tradycyjnej można wybrać kinkiety przypominające stare latarnie.

Stwórz przytulny ganek, wybierając odpowiednie dodatki – wycieraczki, latarenki i inne bibeloty

Bez wątpienia na ganku mogą znaleźć się także dodatki, choć nie powinno być ich zbyt dużo, by nie zagracić tej przestrzeni. Sprawdzą się na pewno wycieraczki np. z napisem „Home Sweet Home”, czyli w wolnym tłumaczeniu nie ma jak w domu. Ponadto przy wejściu mogą stać małe latarenki wypełnione świeczkami LED albo tymi tradycyjnymi. Ponadto na ganku można postawić również donicę z kwiatami. Pięknie będzie się prezentować chociażby lawenda, która przy okazji będzie zapraszać do domu pięknym zapachem. Można ją umieścić w wiklinowej albo betonowej doniczce. Jeżeli nie chce się w ten sposób zagracać wejścia, to można postawić na kwiaty w wiszących doniczkach i pamiętać o ich solidnym zamocowaniu. Dzięki temu można będzie uniknąć strącenia doniczki przy silniejszym wietrze, choć wtedy lepiej ją po prostu zdemontować, aby uniknąć strat i sprzątania.