poniedziałek, 27 wrzesień 2021 17:49

Jak poradzić sobie z zastojem pokarmu? Objawy, przyczyny i sposoby na zator pokarmu

Zastój pokarmu Zastój pokarmu pixabay

Zator pokarmu to po prostu zablokowanie przewodów mlecznych pojawiające się szczególnie często w pierwszych dniach po porodzie.

Dla młodej mamy może to być niezwykle traumatyczna sytuacja, pomimo tego, że zdarza się kobietom bardzo często. Jak sobie z tym radzić i nie panikować? Należy pamiętać o podjęciu odpowiednich kroków, które pomogą uporać się z problemem i odciążą mamę psychicznie.

Kiedy możemy mówić o zastoju pokarmu?

Zablokowanie kanalików mlecznych najczęściej pojawia się od 2 do 12 dni po porodzie. To właśnie wtedy młoda mama rozpoczyna swoją przygodę z karmieniem piersią. Samo to jest niezwykłym przeżyciem dla kobiety, a gdy dochodzi zastój pokarmu, sytuacja robi się wręcz traumatyczna. Młoda mama często jest zagubiona i przerażona, gdyż nie wie, jak poradzić sobie z problemem. Cierpi, gdyż biust jest nabrzmiały, gorący i bolesny, do tego dochodzi gorączka. Co zrobić, aby pomóc mamie i dziecku? Zastój pokarmu powstaje, gdy duża ilość produkowanego mleka nie jest opróżniana i blokuje delikatne kanaliki. Co jeszcze może być jego przyczyną? Zbyt wczesne odstawienie dziecka od piersi oraz dłuższa przerwa w karmieniu piersią. Bardzo często to dziecko nie wie, jak należy ssać. Zła technika i częste dokarmianie mlekiem modyfikowanym to prosta droga do zastoju pokarmu. Warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór stanika. Zbyt obcisły, o za małym obwodzie lub miseczce biustonosz również może być tego przyczyną.

Jak radzić sobie z zastojem pokarmu?

Istnieje wiele sposobów, które pomogą młodej mamie poradzić sobie z zastojem pokarmu. Jednym z nich jest po prostu przystawianie dziecka do piersi. Mimo że wydaje się to niezwykle trudnym zadaniem, może mieć znaczący wpływ na poprawę zdrowia kobiety. Wypływanie pokarmu, czyli likwidacja zatoru to jedno z podstawowych rozwiązań, jakie należy zastosować.

Jaka pozycja będzie najlepsza dla kobiet zmagających się z zastojem pokarmu? Szczególnie polecana przez specjalistów jest pozycja spod pachy. Pomaga ona dziecku, które może mieć problem z prawidłowym złapaniem i ssaniem sutka matki. Zaczynaj karmienie swojego maluszka, kiedy czujesz, że piersi są wypełnione pokarmem. Jeżeli odczuwasz ból i karmienie sprawia Ci dyskomfort, ułatw sobie zadanie, odciągając wcześniej trochę pokarmu laktatorem. To usprawni drenaż kanałów mlecznych, poprawi stan młodej mamy, a dziecku ułatwi ssanie. Warto pamiętać o tym, aby nie masować mocno i nie uciskać na nabrzmiałe piersi. Może to jeszcze bardziej zaszkodzić i zablokować dalszy przepływ pokarmu.

Co może pomóc? Zastój pokarmu – jak sobie z nim radzić

Wiele kobiet musi zmierzyć się z trudnym problemem, jakim jest zastój pokarmu. Co zrobić, aby pomóc dziecku oraz młodej mamie? Z pewnością nie wolno stosować mocnego masażu piersi, ich uciskanie czy bandażowanie są bardzo niebezpieczne i zaszkodzą, a nie pomogą. Nigdy nie wyciskaj mleka na siłę! Zastosowanie laktatora spowoduje produkcję jeszcze większej ilości pokarmu. To dobre rozwiązanie, ale tylko dla kobiet, których maluszek ma problem z prawidłowym ssaniem i chwytaniem brodawki.

Przy zastoju pokarmu niezwykle pomocne mogą być gorące kąpiele, okłady, bardzo delikatny masaż. To trudna sytuacja, ale staraj się nie stresować, a rozluźnić i zrelaksować. Po karmieniu warto zastosować chłodne okłady, które ukoją ból piersi. Zastosuj do tego chłodzoną szmatkę lub zimne liście z kapusty. To świetny i domowy sposób, który działa ściągająco i przeciwzapalnie. W szczególnie ciężkich przypadkach około godziny przed karmieniem warto wziąć ibuprofen. Działa on przeciwzapalnie i uśmierzy ból.