czwartek, 24 listopad 2022 13:20

Jak ułożyć płytki w łazience?

płytki łazienkowe płytki łazienkowe fot. materiały prasowe

Chcesz stworzyć funkcjonalną, a zarazem miłą dla oka przestrzeń? Dowiedz się, jak ułożyć płytki w łazience. Podpowiadamy, na które elementy należy zwrócić szczególną uwagę. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i zadbaj o każdy detal!

 

Stwórz projekt

Przed ułożeniem płytek w łazience należy dokładnie zaplanować ich układ. Najprościej narysować płytki, lecz można również skorzystać ze sprawdzonego oprogramowania. Następnie sprawdź szczelność poszczególnych elementów i przyjrzeć się ścianom, wpustom podłogowym, kratce ściekowej oraz dnie kabiny prysznicowej. W ten sposób zadbasz o to, aby płytki nie były narażone na uszkodzenia i zapewniły Ci trwałość na wysokim poziomie. 

Pamiętaj jednak, aby płytki łazienkowe zawsze kupować w sprawdzonych miejscach. Doskonałą propozycją może być oferta sklepu internetowego Domus Ceramika. Znajdziesz tu modele w różnych wariantach, które doskonale sprawdzą się w Twoich czterech kątach. Zdecydowanie warto zapoznać się z pełnym asortymentem, gdyż każdy znajdzie tu coś dla siebie. Przekonało się o tym wielu miłośników funkcjonalnych przestrzeni.

Jak przygotować podłoże?

Przede wszystkim podłoże powinno być czyste i równe. Jeżeli znajdują się na nim powierzchnie porowate, należy je zagruntować przy pomocy zaprawy bądź specjalnego środka. Natomiast przy bardzo gładkich powierzchniach sprawdzi się emulsja do niechłonnych podłoży. 

Pamiętaj, że odpowiednio przygotowane powierzchnie nie będą pochłaniać wiele zaprawy klejącej, dzięki czemu możesz zaoszczędzić. Później wystarczy tylko sięgnąć po wybrane płytki i rozpocząć przyklejanie. Proces ten nie jest trudny, lecz warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów.  Ponadto zawsze możesz liczyć na wskazówki ze strony obsługi sklepu internetowego Domus Ceramika.

Jak przykleić płytki?

Przede wszystkim wyznacz pion przy pomocy poziomicy. Ponadto wybierz klej dopasowany nie tylko do rodzaju podłoża, ale również rozmiaru płytek. Do ściany możesz przybić listwę, która będzie zapobiegała zsuwaniu się pierwszego rzędu płytek. Po ułożeniu tychże elementów zdemontuj ją i przejdź do dolnych rzędów. Zwróć uwagę, aby pozostawić miejsce na spoiny. 

Jak przycinać płytki?

Przy układaniu płytek należy na bieżąco usuwać nadmiar kleju oraz kontrolować pion i poziom. Natomiast podczas przycinania sprawdzi się gilotyna, piła z diamentowym ostrzem czy wiertło węglowe lub wolframowe. Aby zabieg ten przebiegł pomyślnie, należy zachować maksymalną precyzję lub po prostu wezwać fachowca.

Czas na fugowanie

Gdy klej już wysechł, możesz zacząć fugowanie. Przede wszystkim sięgnij po sprawdzoną zaprawę, która ochroni spoiny przed nasiąkaniem. Ponadto odpowiednio dobrany środek pozwoli Ci zadbać o minimalną chłonność fug oraz nada im właściwości antybakteryjne. Pamiętaj, że możesz wybrać również zaprawy dekoracyjne.

Fugi najlepiej nakładać przy pomocy gumowego ściągacza, który ułatwi równomierne wypełnianie szczelin. Z kolei nadmiar trzeba szybko usunąć, zanim materiał stwardnieje, więc dobrze mieć pod ręką wilgotną gąbkę.