środa, 05 maj 2021 12:40

Jaki wózek kupić?

ranking wózki dziecięce ranking wózki dziecięce pixabay

Rodzice oczekujący na przyjście na świat ich dziecka muszą nie tylko przygotować dom dla malucha, ale także skompletować całą wyprawkę.

Wśród niezbędnych rzeczy znajdą się pieluchy, ubranka, czy akcesoria do kąpieli. Potrzebny będzie także odpowiedni wózek, w którym dziecko przez pierwszych kilka lat będzie spacerować. Jaki model sprawdzi się najlepiej?

Wybierając wózek dla dziecka, trzeba zwrócić uwagę na wiele kwestii. Powinien on przede wszystkim zapewniać wygodę maluchowi, ale musi być także komfortowy w użytkowaniu. Oznacza to, że pchający wózek rodzic nie może męczyć się podczas spaceru. Dlatego przed dokonaniem zakupu trzeba dokładnie przemyśleć swój wybór. Pomocny może okazać się ranking. Wózki dziecięce polecane przez innych rodziców często okazują się trafionym wyborem.

Wybierając wózek dla dziecka, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jego głębokość oraz rodzaj siedziska. Najczęściej spotykane modele to:

  • Gondola

Pierwszym wózkiem dziecka powinna być gondola. Charakteryzuje się dużą głębokością, co sprawia, że przypomina kołyskę. W gondoli noworodek może wygodnie przebywać w pozycji leżącej. Jest to więc najlepszy wybór dla dzieci, które nie siadają jeszcze samodzielnie. Pierwsze spacery ze śpiącym maluchem powinny odbywać się w wózku głębokim. Zaletą gondoli jest także dodatkowe nakrycie, które osłania wnętrze, więc sprawdza się podczas gorszej pogody. Wózki głębokie umieszczanie są na dużych, grubych kołach, co zapewnia komfort zarówno dziecku, jak i osobie dorosłej.

  • Spacerówka

Dla starszych dzieci lepszym rozwiązaniem jest spacerówka. Umożliwia on maluchowi przebywanie w pozycji siedzącej. W efekcie dziecko może obserwować świat wokół niego podczas każdego spaceru. Wózki typu spacerówka mają specjalne zabezpieczenia, które chronią malucha przed nadmiernym wychylaniem się oraz wypadnięciem z siedziska. Dodatkowe daszki w spacerówkach osłaniają dziecko przed promieniami słonecznymi.

  • Wielofunkcyjny wózek

Wybierając wózek dla dziecka, można zdecydować się także na model wielofunkcyjny. Dostępne są modele łącząca gondolę ze spacerówką, a także wersje 3w1. Pełnią one funkcję wózka głębokiego i spacerowego oraz nosidełka.

Oprócz siedziska ważny jest także stelaż, który wpływa na stabilność i wytrzymałość wózka. Warto wybierać modele, które mają trwałą, ale elastyczną, pochłaniającą wstrząsy konstrukcję. Ważne, aby stelaż wózka był lekki. Niezależnie, czy zdecydujesz się na gondolę, czy spacerówkę, trzeba będzie nosić ją po schodach, przenosić do samochodu i transportować. Dlatego lepiej sprawdzają się wózki, których konstrukcja nie jest ciężka, a dodatkowo łatwo się składa.

Podczas wyboru wózka wiele osób zapomina o sprawdzeniu kół. Są to jednak jedne z najważniejszych elementów gondoli czy spacerówki, dlatego warto zwrócić na nie uwagę. Do wyboru najczęściej są koła pompowane lub piankowe. Pierwszy typ lepiej sprawdzi się podczas spacerów po nieutwardzonych terenach. Koła piankowe to dobry wybór na chodniki i betonowe alejki. Równie ważna jest amortyzacja, szczególnie jeśli wybiera się wózek dla noworodka. Pochłanianie wszelkich wstrząsów przez konstrukcję wózka zapewnia dziecku wygodę i spokojny sen podczas spaceru. Amortyzacja może być sprężynowa, wahaczowa lub paskowa. Dobór odpowiedniej zależy przede wszystkim od terenu, po którym będzie się spacerować.

Wózek dla dziecka to nie tylko estetyczny sprzęt, którego zadaniem jest ładnie wyglądać. To przede wszystkim niezbędny element wyprawki dziecięcej, mający zapewnić jak największy komfort maluchowi. Dlatego podczas wyboru wózka, czy to spacerówki, czy też gondoli, nie można kierować się wyłącznie jego wyglądem. Gdy któryś model przyciągnie Twoją uwagę, zamiast od razu go kupować, sprawdź wszystkie jego parametry. Upewnij się, czy atrakcyjny wózek jest także funkcjonalny. Nie warto również decydować się na pierwszy znaleziony model, tylko dlatego, że okazał się najtańszy. Wózek ma być bezpieczny dla dziecka, dlatego powinien mieć niezbędne atesty i być wykonany z wysokiej jakości materiałów. Z tym wiąże się jednak wyższa cena. Lepiej zainwestować więcej pieniędzy w wózek, aby mieć pewność, że dziecko jest bezpieczne. Podczas poszukiwań warto także unikać portali z używanymi modelami. Kupując wózek od nieznajomej osoby, nigdy nie ma się pewności, jak będzie on wyglądał w rzeczywistości.