wtorek, 21 czerwiec 2022 13:22

Laserowe usuwanie tatuażu - czy boli, czy zostają blizny, ile kosztuje

laserowe usuwanie tatuażu laserowe usuwanie tatuażu pixabay

Ludzie interesują się wykonywaniem tatuaży z różnych powodów. Chcą wyróżnić się na tle innych, a napisy lub symbole mogą mieć związek z ważnymi wydarzeniami w życiu.

W niektórych przypadkach tatuaż trzeba jednak usunąć. Nie zawsze jest to możliwe, poza tym zabieg nie musi być w pełni skuteczny. Najczęściej wykorzystywaną metodą jest laserowe usuwanie tatuażu. Warto przyjrzeć się jej bliżej.

Skuteczność i bezpieczeństwo

Wykonanie tatuażu polega na wprowadzeniu tuszu w głębokie warstwy skóry. Jego usunięcie nie jest łatwe, dlatego decyzja o ozdobieniu skóry powinna być podejmowana po przemyśleniu wszelkich konsekwencji tego zabiegu. Możliwość usunięcia tatuażu zależy od wielu czynników, między innymi, rozmiaru wzoru, miejsca wykonania i rodzaju użytego barwnika. Dawniej wiązało się to z wieloma niedogodnościami i powikłaniami. Dziś powszechnie stosuje się laserowe usuwanie tatuażu wykorzystujące laser Q-Switch. Generuje on serię impulsów nanosekundowych lub pikosekundowych, które rozbijają cząstki pigmentu. Prowadzi to do rozjaśnienia wybranych miejsc na skórze.

Wskazania i przeciwskazania

W zależności od rodzaju zastosowanych pigmentów konieczne staje się użycie różnego typu lasera. Skuteczne usunięcie tatuażu wymaga wielu zabiegów powtarzanych w określonych przedziałach czasowych. Ponadto należy pamiętać, że nie każdy może skorzystać z tej metody. Laserowe usuwanie tatuażu nie może być wykonywane, między innymi, przez kobiety w ciąży, osoby posiadające zamontowany rozrusznik serca, osoby chore na hemofilię, cierpiące na infekcje skórne oraz przyjmujące niektóre leki. Przed wykonaniem zabiegu wykorzystującego laser Q-Switch pacjent powinien też skonsultować się z lekarzem.

Metoda działania lasera Q-Switch

Pojedynczy zabieg laserowego usuwania tatuażu trwa od 20 do 45 minut, w zależności od wielkości obszaru na skórze poddanego działaniu. Wiązka lasera uderza w powierzchnię tatuażu, uszkadzając naskórek. Jest to związane z bólem, który może nasilać się w różnym stopniu, w zależności od wrażliwości pacjenta. Dlatego zwykle jest on poddawany znieczuleniu miejscowemu, poprzez specjalny krem lub schłodzenie skóry. Po każdym zabiegu wykorzystującym laser Q-Switch tatuaż stopniowo blednie. Na skuteczne usunięcie tatuażu można liczyć po wykonaniu od kilku do kilkunastu zabiegów w odstępie czasowym minimum 3-4 tygodnie.

Regeneracja skóry po zabiegu

Laserowe usuwanie tatuażu jest szczególnie kłopotliwe, jeżeli w skórze zostały umieszczone jasne pigmenty. Po zabiegu można zauważyć zaczerwienienie i przebarwienia, które jednak z czasem zanikają. Na ostateczny rezultat wpływa ogólna kondycja skóry oraz metody codziennej pielęgnacji. W wielu przypadkach dodatkowo stosowane są preparaty antybiotykowe, które są w stanie przyspieszyć gojenie się ran. Regenerację skóry można też wspomagać innymi substancjami o właściwościach przeciwzapalnych, w tym za pomocą oleju ze słodkich migdałów lub pestek winogron.

Procedura dostosowana do pacjenta

Laser Q-Switch jest wykorzystywany przez wiele salonów kosmetycznych w Polsce, między innymi, firmę https://coco-time.pl/usuwanie-tatuazu/. Jest to salon dysponujący nowoczesnym sprzętem, którego pracownicy szybko doradzą najlepsze rozwiązanie do indywidualnych potrzeb klienta. Średni koszt jednego zabiegu to 200-400 złotych. Dokładna cena i procedura usunięcia tatuażu jest ustalana z kosmetologiem. Jest to osoba najbardziej odpowiednia do konsultacji w zakresie prawidłowej pielęgnacji skóry.