piątek, 29 kwiecień 2022 20:47

Trenażer rowerowy – co to takiego? Jaki model wybrać?

trenażery rowerowe Tacx trenażery rowerowe Tacx https://www.eazymut.pl

Utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i zdrowia wymaga wytrwałości i ciągłego działania. Wiele osób chcąc zadbać o siebie decyduje się na trening rowerowy. Ale czy faktycznie warto się na niego zdecydować? Co dokładnie daje regularna jazda na rowerze i czym są trenażery rowerowe?

 

Treningi rowerowe – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Treningi rowerowe pozwalają przede wszystkim na polepszenie wydolności organizmu. Zaliczane są do ćwiczeń aerobowych, które korzystnie wpływają na wydolność płuc i całego organizmu. Jazda na rowerze w połączeniu z odpowiednio opracowaną dietą pozwala też na stosunkowo szybkie gubienie zbędnych kilogramów oraz formowanie sylwetki. Wiele osób zaleca tutaj treningi interwałowe, które polegają na czasowej zmianie intensywności ćwiczeń. Dzięki temu mięśnie inaczej pracują, jest różne tempo oddychania, co sprawia, że trening jest efektywniejszy. Najlepiej rozpocząć jednak od spokojnych przejażdżek rowerowych, które sprawią, że ciało przyzwyczai się do tego rodzaju obciążeń. Warto też treningi skonsultować z trenerem personalnym, który specjalizuje się w treningach rowerowych właśnie.

Trenażer rowerowy – co to takiego?

Treningi rowerowe są dość specyficzne i aby dawały określone efekty powinny być wykonywane przez cały rok. I tutaj pojawia się problem. Co zrobić w sytuacji, gdy jest zła pogoda lub zmieniają się pory roku i jesienią lub zimą jest za zimno lub niebezpiecznie, aby jeździć na zewnątrz rowerem. Rozwiązaniem mogą być tutaj specjalne urządzenia, jakimi są trenażery np. trenażery rowerowe Tacx. W zależności od rodzaju trenażera może to być jedynie „stojak”, do którego montuje się klasyczny rower. Może to też być nowoczesny sprzęt sportowy przypominający rower, jednak pozwalający na wykonywanie ćwiczeń stacjonarnie. Tego rodzaju sprzęt można znaleźć w siłowniach czy klubach fitness, ale także kupić do siebie do domu.

Czym się kierować wybierając trenażer rowerowy?

Wybór trenażera będzie zależny od kilku kwestii – od budżetu, jakim dysponujesz, a także tego, jakie są twoje faktycznie potrzeby związane z treningami. Jeżeli posiadasz dobrej jakości rower, na którym regularnie ćwiczysz, a zależy ci też na oszczędności miejsca, zdecyduj się na trenażer rolkowy. Jeżeli natomiast zależy ci na jak najlepszym dopasowaniu do twoich potrzeb, możesz wygospodarować w domu miejsce na trzymanie sprzętu, postaw na trenażer z komputerem. Często tego rodzaju trenażery mają także dużo programów treningowych do wyboru, co pozwala na urozmaicenie codziennych sesji ćwiczeń.