wtorek, 31 styczeń 2023 11:57

W co ubrać się na rower?

odzież rowerowa odzież rowerowa freepik.com

Wszyscy doskonale wiedzą, że najważniejsze podczas jazdy rowerowej jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa, np. ubierając kask. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że na owo bezpieczeństwo składa się zdecydowanie więcej elementów, w tym m.in. widoczność i... komfort kierującego!

 

Jak ubrać się na rower jesienią? Chłodniejsze dni

Dlaczego komfort jest tak istotny? Wyziębione ciało i umysł nie są tak samo sprawne, jak potrafią być w warunkach optymalnych. Przemarznięte dłonie mogą mieć problem z szybkim zaciśnięciem się na hamulcu – to istotny problem w sytuacjach, w których każde sekundy mają duże znaczenie.

Dlatego odzież rowerowa jesienna powinna być specjalistycznie dobrana do panujących na zewnątrz warunków. Dobrze jest ubierać się na cebulkę, zaczynając tworzyć sensowną warstwę już od samej bielizny sportowej. Na to odprowadzające wilgoć koszulki, przylegające do ciała bluzy i kurtki przeciwdeszczowe – w takim ubraniu rowerzystę nie zaskoczy już nic. A gdyby okazało się jednak, że słońce wyszło zza chmur, to zbędne elementy stroju można schować do kurtki lub bagażnika.

Długie spodnie czy krótkie spodenki? Opinie specjalistów są podzielone, chociaż popularnym trendem jest ubieranie leginsów (często termoaktywnych), a na nie spodni kończących się przed kolanem lub nawet w połowie uda. Z pewnością jest to połączenie wygodne, zapewniające duży komfort – brak szeleszczących nogawek jest z pewnością mile widziany przez każdego kolarza.

Jak ubrać się na rower wiosną? Cieplejsze dni

Jak ubrać się wtedy, gdy za oknem coraz więcej słońca, a termometr pokazuje w dzień temperaturę powyżej 12-15 stopni Celsjusza? Wbrew pozorom strój na wiosnę powinien być podobny do tego na jesień. Do letniego przesilenia pozostało jeszcze trochę czasu, a ciepło potrafi być zwodnicze – gdy promieni słonecznych zaczyna brakować, szybko okazuje się, że jest zimniej, niż mogłoby się wydawać.

Gdy po zajściu słońca zawieje zimny wiatr lub zacznie padać, bo pogoda bywa zmienna, to lepiej mieć przy sobie ciepłą bluzę i porządną kurtkę. Wiosną jednak najważniejszą rolę odgrywać będą jednak różnego rodzaju akcesoria!

Akcesoria kolarskie – rękawiczki, skarpetki i kominy

Elementy odblaskowe, szelki i doczepiane rękawy – to wszystko z pewnością podniesie komfort oraz bezpieczeństwo całej przejażdżki. Co warto jeszcze dokupić? Z pewnością:

  • rękawiczki;
  • grube skarpetki;
  • komin;
  • pojemny plecak o opływowych kształtach;
  • bidon.

Strój rowerzysty wraz z akcesoriami powinny zapewniać mu komfort, a tym samym chronić jego bezpieczeństwo. Przemarznięty i przemoczony rowerzysta to taki, któremu trudniej się skupić i nie będzie w stanie podjąć szybkich decyzji w sytuacjach zagrażających życiu!