piątek, 11 grudzień 2020 13:43

Wybierz ćwiczenia na mięsień czworoboczny dla siebie!

ćwiczenia na mięsień czworoboczny ćwiczenia na mięsień czworoboczny

Ćwiczenia na mięsień czworoboczny to kwestia bardzo indywidualna. Jednym dane ćwiczenia pomogą, innym niestety nie. Dlatego warto zapoznać się dokładnie z tym co może Wam pomóc. Jeśli nie do końca znacie się na anatomii i fizjologii oraz ze sportem nie macie za dużo wspólnego warto zwrócić się o pomoc w dokładnej konsultacji Waszego problemu do fizjoterapeuty.

 

 Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia na mięsień czworoboczny?

Mięsień czworoboczny jest mięśniem, który jest bardzo narażony na stres i przeciążenia. Pewnie nie każdy z Was wie, że jest on właśnie nazwany mięśniem stresowym. Dlatego podczas stresowych sytuacji jest on mięśniem, który napina się najczęściej i najmocniej. Jest to też mięsień, który narażony jest na przeciążenia w dzisiejszych czasach, przez pozycję, którą bardzo często przyjmujemy. Z racji siedzącego trybu życia, pracy przed komputerem i braku ruchu bardzo często dochodzi do napięć mięśnia czworobocznego.

Spędzając długie godziny w pozycji siedzącej ustawiamy naszą głowę w protrakcji, wysuwamy ją do przodu, i napinamy powyższy mięsień, ale też inne. Dodatkowo podnosimy barki do góry i powodujemy skrócenie mięśnia czworobocznego. Zamykamy też klatkę piersiową dając barki do przodu również napinając w ten sposób mięsień czworoboczny grzbietu. Jak więc widzicie na wiele różnych sposobów możemy sprawić, że nasz mięsień stresowy będzie napięty i bolesny.

Co może powodować nadmierne napięcie mięśnia czworobocznego?

Oprócz bólu w okolicy mięśnia czworobocznego, może również pojawić się ból w innych miejscach naszego ciała. Dlatego tak ważne jest, aby wykonywać ćwiczenia na mięsień czworoboczny. Może on bowiem powodować różne patologiczne odczucia w naszej kończynie górnej. Począwszy od bólu ręki, barku czy ramion przez drętwienie i uczucie ciężkości. Nie należy zapominać także o dolegliwościach związanych z układem oddechowym.

Nadmiernie napięty mięsień czworoboczny może uniemożliwić nam wykonanie pełnego wdechu i wydechu, przez co możemy czuć ból w klatce piersiowej.

Dodatkowo mięsień czworoboczny może powodować bóle głowy i migreny. Jeśli więc miewasz bóle głowy, które nie mają żadnej przyczyny to możliwe, że Twój mięsień czworoboczny jest napięty.

Gdzie najlepiej szukać ćwiczeń na mięsień czworoboczny?

Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z fizjoterapeutom to zanim zaczniesz sam eksperymentować z ćwiczeniami na mięsień czworoboczny warto się do niego udać. Fizjoterapeuta wykona u Ciebie odpowiednie testy i sprawdzi, która część mięśnia jest u Ciebie nadmiernie napięta, a może któraś wymaga właśnie wzmocnienia. Dzięki takiej wizycie dowiesz się, które ćwiczenia na mięsień czworoboczny są dla Ciebie najlepsze. Regularne ich wykonywanie połączone z wizytami u fizjoterapeuty może dać rewelacyjne efekty przeciwbólowe, poprawić stan i wygląd waszych mięśni oraz poprawić waszą ergonomię pracy.

Jeśli jesteście doświadczonymi sportowcami i szukacie po prostu ćwiczeń na mięśnie czworoboczne możecie wspomóc się różnego rodzaju filmami i instruktażami zamieszczanymi w internecie. Warto jednak zawsze je dokładnie weryfikować.