poniedziałek, 29 maj 2023 12:36

Koszulka z nadrukiem 3D: jak zrobić własną

Filament PLA Filament PLA mat.prasowe

Jeśli śledzisz to, co dzieje się w świecie druku 3D, prawdopodobnie wiesz, że możliwości adaptacyjne druku 3D dają projektantom możliwość tworzenia małych partii niestandardowych elementów o poziomie szczegółowości ograniczonym jedynie ich kreatywnością.

 Chociaż z jakiegoś powodu nauka nie jest jeszcze na tyle zaawansowana, aby stworzyć nić z materiału, z której można stworzyć od podstaw całą koszulkę na drukarce, z pewnością można jej użyć do dodania motywów, naszywek, a nawet wzorów 3D do tkaniny, czyniąc go całkowicie własnym.

Najłatwiejszy typ obrazu do wydrukowania w 3D na koszulce to taki, który nie zawiera zbyt wielu skomplikowanych lub drobnych szczegółów. Dlatego obrazy fotograficzne lub szczegółowe rysunki tak naprawdę nie będą działać. Trudno byłoby również uzyskać większość efektów blaknięcia lub blaknięcia, ponieważ można tworzyć warstwy tak cienkie, że występują problemy podczas drukowania lub trwałości.

Sposób prasowania jest podobny do tego stosowanego np. przy dodawaniu nazwisk na plecach sportowych koszulek czy naklejaniu naszywek. Podstawowa technika polega na wykorzystaniu następujących materiałów: papier do pieczenia, nici PLA, klej w sztyfcie, klipsy, koszulka.

Filament PLA będzie bezpiecznym wyborem dla obu metod, ponieważ jest łatwy do drukowania, a jego niższa temperatura topnienia może być korzystna zarówno w przypadku problemów z drukowaniem, jak i przyczepnością.

Będziesz musiał przykryć platformę roboczą arkuszem papieru do pieczenia, a następnie zabezpieczyć ją klipsami. Zaleca się posmarować papier do pieczenia klejem, aby wzór dobrze się trzymał. Ze względu na stosunkowo niską temperaturę topnienia PLA działa najlepiej, ponieważ projekt zostanie później stopiony na koszulce, aby się przykleił.

Ta metoda może być stosowana tylko w przypadku płaskich projektów, a sam wydruk musi mieć tylko jedną lub dwie warstwy, ale ostatecznie będzie to proces prób i błędów. Ze względu na konieczność wyprasowania projektu po wydrukowaniu, staraj się, aby końcowy wydruk nie był grubszy niż 0,5 mm, ale idealnie cieńszy. Gotowy nadruk nie przyklei się na stałe do papieru, więc zawsze możesz go zmienić i dopasować przed nałożeniem na koszulkę, jeśli projekt składa się z wielu części.

Wydrukowany wzór, zabezpieczony papierem do pieczenia, można następnie nałożyć na koszulkę za pomocą gorącego żelazka. Unikaj pozostawiania gorącego żelazka w jednym miejscu zbyt długo, aby zapobiec pożarowi i potencjalnemu uszkodzeniu projektu. Celem jest tutaj lekkie roztopienie wzoru, aby wsiąkł w nici tkaniny.

Ostatecznie projekt nie będzie trwały. Może jest to zaleta, jeśli potrzebujesz czegoś tymczasowego, na przykład na imprezę, ale możliwe jest również, że usunięcie wzoru pozostawi ślad na koszulce. Prawdopodobnie najlepiej jest wykonać kilka prób na koszulce, którą nie masz nic przeciwko wyrzuceniu.

W zależności od konstrukcji wytrzyma delikatne pranie w pralce w niskich temperaturach, jednak preferowane jest pranie ręczne.

Inną metodą jest druk 3D bezpośrednio na koszulce. To chyba najpopularniejsza metoda z całej trójki, choć zdecydowanie trudniejsza w obróbce niż metoda prasowania. Niezbędnymi materiałami i narzędziami będą: nici, PLA lub TPU, klipsy, koszulka.

Najważniejszą rzeczą, aby uzyskać dobry wydruk tą metodą, jest upewnienie się, że koszulka dobrze przylega do platformy roboczej. Najłatwiej to zrobić za pomocą zszywek. Jest to ważne, ponieważ jeśli koszulka jest wystarczająco luźna, aby zaczepić o nią dyszę, na gotowym produkcie mogą pojawić się ślady przypalenia, nie mówiąc już o złej jakości druku. Po umocowaniu tkaniny zaleca się wykonanie nowej procedury poziomowania łoża.

Filament PLA nadaje się do drukowania, ale szybko napotkasz problemy z przyklejaniem, zwłaszcza jeśli planujesz prać koszulkę. Korzystanie z elastycznego włókna, takiego jak TPU, daje bardziej trwałe rezultaty, które mogą wytrzymać nawet pranie w pralce (ale nadal należy obchodzić się z tym ostrożnie). Wadą tego są podwyższone ustawienia temperatury wymagane do drukowania TPU, które mogą uszkodzić koszulkę, jeśli nie są ostrożne.

Początkowy proces konwersji pliku będzie taki sam, jak metoda przyklejania, ale może być wymagane dodatkowe dostosowanie ustawień fragmentatora, szczególnie w przypadku pierwszej warstwy. Zaleca się również przyklejenie taśmy w miejscu na koszulce, w którym zostanie naniesiona linia czyszcząca, aby można ją było łatwo usunąć bez pozostawiania śladów.

Interesującymi możliwościami jest tutaj drukowanie naklejek z niewielką fakturą lub głębią, aby nadać mu naprawdę wyjątkowy i wysublimowany wygląd.

Print and Sew to najnowsza metoda wykorzystująca nową strategię dodawania ozdób drukowanych w 3D, aby ożywić koszulkę. Pamiętaj, że będzie to wymagało więcej materiału, umiejętności szycia i zajmie więcej czasu, ale wynik będzie mówił sam za siebie. Kluczową różnicą jest tutaj dodanie kawałka tkaniny w momencie drukowania, a następnie naszycie nadruku na gotową koszulkę. Oto, czego będziesz potrzebować: nici, klipsów lub taśmy, kawałka tiulu, siateczki lub koronki porowatej (wystarczająco dużej dla Twojego projektu), materiałów do szycia (nici i igły), koszulki.

Aby rozpocząć, wystarczy wprowadzić tylko jedną ważną zmianę w ustawieniach Slicera, czyli „Wstrzymaj na wysokości warstwy”. Możesz to zrobić ręcznie lub wstępnie zaprogramować w krajalnicy podczas przygotowywania projektu. Podczas tej przerwy umieścisz tkaninę siatkową bezpośrednio na wydruku i zabezpieczysz ją klipsami lub taśmą. Ponownie upewnij się, że materiał jest miły i ciasny, aby zapewnić najlepszy chwyt. Następnie można normalnie wznowić drukowanie. Spowoduje to stopienie tkaniny siatkowej w warstwach drukowanego projektu, dzięki czemu będzie praktycznie nierozłączna.

Oczywiście ważne jest, aby mieć porowatą tkaninę, przez którą może przenikać stopiona nić. Uważaj też na rodzaj tkaniny, której zamierzasz użyć, ponieważ niektóre cieńsze odmiany mogą nie wytrzymać temperatury świeżo stopionej nici.

Produkt końcowy będzie stosunkowo solidnym projektem 3D, który można następnie dodać do wszystkiego. Co więcej, możesz nawet zamienić wydrukowaną siatkę w dekorację! Możliwości projektowania tą metodą są naprawdę nieograniczone.

Możesz użyć do tego prawie dowolnego gwintu, ale PETG lub TPU prawdopodobnie dadzą najlepsze długoterminowe wyniki. Będą jednak wymagać wyższych temperatur drukowania w porównaniu z PLA.