wtorek, 29 wrzesień 2020 17:22

Typy biustonoszy - wybierz idealny model stanika!

Klientki szukające stanika zwracają uwagę przede wszystkim na jego wygląd - kolor, zdobienia, wielkość miseczki, krój. Biustonosz ma jednak o wiele więcej zadań do spełnienia, a najważniejszymi z nich są oczywiście modelowanie biustu i zapewnienie mu solidnego podparcia. Dobrze dobrany stanik może zdziałać cuda dla wyglądu piersi i całej kobiecej sylwetki. Ale co to znaczy dobry biustonosz?

 

Rodzaje biustonoszy obejmują modele o właściwościach optycznie powiększających lub zmniejszających biust, unosząc go i nadając mu pożądany kształt. Dobrze dobrany stanik idealnie leży na ciele i odciąża kręgosłup. Jak więc odnaleźć się w gąszczu biustonoszy? Jak wybrać ten, który spełni wszystkie pokładane w nim nadzieje? Oto wszystko, co musicie wiedzieć na ten temat.

Jak zbudowany jest biustonosz?

Poszczególne rodzaje staników zbudowane są dość podobnie i składają się z tych samych części. Dopiero różnice w budowie czy kształcie tych elementów sprawiają, że konkretny stanik możemy dopasować do jakiejś kategorii. Oto więc one:

  • miseczki - mają za zadanie objęcie całej piersi i nadanie jej kształtu. Rodzajów miseczek jest całe mnóstwo jedne z nich są usztywniane, inne usztywniane tylko częściowo, jeszcze inne miękkie. Mogą szczelnie zakrywać całą pierś lub tylko jej połowę, być szyte lub formowane;
  • mostek - zwany również karczkiem. To część biustonosza znajdująca się między miseczkami i łącząca je. Może być bardzo krótki lub dłuższy, wysoki lub niski;
  • stan - to taśma znajdująca się pod miseczkami. Po bokach przechodzi w tak zwane boczki. Stan może być różnej szerokości w zależności od modelu stanika. Są również biustonosze, które nie posiadają go wcale, wówczas rolę podtrzymującą biustonosz przejmują fiszbiny;
  • fiszbiny - nie są obecne w każdym modelu biustonosza. Mają za zadanie podtrzymywać biust, ale nie każdy model stanika został w nie wyposażony;
  • ramiączka - utrzymują miseczki w prawidłowym położeniu, ale ich rolą nie jest podtrzymywanie piersi. Mogą mieć różną szerokość, być na stałe przytwierdzone do stanika lub odpinane.

Kupując biustonosz należy wziąć pod uwagę każdy z tych elementów i dopasować jego budowę do budowy swojego ciała. Jakie rodzaje staników sprawdzą się w przypadku biustu małego, dużego, jędrnego lub zmienionego przez utratę wagi lub ciążę?

biustonosze

biustonosze

Najpopularniejsze typy biustonoszy - wybierz idealny dla swoich piersi

Sklepy z bielizną damską oferują nam liczne rodzaje biustonoszy w różnych rozmiarach. Jednak nie każdy model nadaje się na każdy biust. Co warto wiedzieć zanim dokonasz zakupu? Z pewnością należy znać swój rozmiar - zarówno miseczki, jak i obwodu pod biustem. A oto najpopularniejsze biustonosze - rodzaje, cechy charakterystyczne i przeznaczenie.

Biustonosz push-up

Push-up jest jednym z najczęściej wybieranych przez kobiety typów biustonosza. Jego rolą jest, jak sama nazwa wskazuje, podnoszenie i optyczne powiększanie biustu. Dlatego też idealnie sprawdza się w przypadku piersi małych i średnich. Jego miseczki są w całości usztywnione, a w ich dolnej lub boczno - dolnej części dodatkowo obecne są miękkie poduszeczki potęgujące efekt.

Krój biustonosza nadaje piersiom okrągły, apetyczny kształt. Trzeba jednak pamiętać, że latem stanik push-up może być zbyt ciepły. Push-up może być wyposażony w różnej grubości stan, karczek i ramiączka, zawsze natomiast posiada fiszbiny.

Biustonosz typu balkonetka

Znany również jako bardotka, biustonosz typu balkonetka wyposażony jest w fiszbiny, a jego cechą charakterystyczną jest jego górna krawędź, która tworzy linię prostą nad biustem. Wyjątkowo uroczy, nadaje się przede wszystkim dla mniejszych i średnich biustów, świetnie sprawdza się do głębokich dekoltów. Poleca się go także dla biustu szeroko rozstawionego.

Biustonosze half-cup i full-cup

Krój biustonosza half-cup przypomina nieco wspomnianą wyżej balkonetkę. Miseczka nie obejmuje całej piersi, lecz pozostawia odsłoniętą jej górną część. Może być lekko usztywniona lub miękka, na rynku możemy również kupić modele wykonane z bardzo cienkich tiulów czy koronek. Bardzo ważne jest idealne dobranie rozmiaru, aby piersi prezentowały się perfekcyjnie. Sprawdzi się w przypadku biustu małego i średniej wielkości.

Biustonosz full-cup jest natomiast dedykowany biustom obfitym. Miseczki w całości obejmują piersi i zwykle są lekko usztywnione lub miękkie. Co istotne dla kobiet o dużym biuście, na bocznych krawędziach stanika obecne są dodatkowe wzmocnienia, które zbierają biust i utrzymują go w prawidłowej pozycji. Boczki i mostek są wysokie, a ramiączka szerokie, zapewniając tym samym solidną podporę i odciążając plecy.

Biustonosz plunge i braletka

To rodzaj biustonosza, do którego należeć mogą różne modele, na przykład push-up. Jego cechą charakterystyczną jest bardzo niski, cieńki mostek. Miseczki mają kształt trójkątów, które odsłaniają sporą część piersi. Z tego właśnie powodu plunge nadaje się tylko dla małych i średnich biustów - dużym nie zapewnia dostatecznego podparcia i osłony. Skutkiem nieprawidłowego wyboru może być wysuwanie się biustu ponad krawędziami płytkich miseczek.

Ten typ biustonosza prezentuje się naprawdę uroczo i wyjątkowo kobieco. Wykonany może być z różnorodnych materiałów, ale jego szczególnie efektowną odmianą są staniki wykonane z cieniutkich, prześwitujących tiulów i koronek. Wspaniale biustonosz ten będzie się prezentował pod letnią sukienką o głębokim dekolcie w kształcie V.

Podobnie jak opisany przed chwilą plunge, braletka jest szalenie kobiecym i uwodzicielskim modelem stanika. Górne krawędzie miseczek w kształcie litery V eksponują biust, a środek każdej miseczki ozdobiony jest pionowymi szwami. Tym, co go charakteryzuje, jest szeroka dolna część, czyli stan. Dzięki temu przypomina on nieco gorset. Całość wykonana z cienkiej koronki, najczęściej bez usztywnienia. To biustonosz dedykowany piersiom małym i średnim, jędrnym i w doskonałej kondycji.

czerwona bielizna E-Lady

czerwona bielizna E-Lady

Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej sklepu E-Lady - ten i inne wyjątkowe  modele biustonoszy znajdziesz tutaj

Biustonosz do karmienia piersią

Charakteryzuje się tym, że wierzchnia warstwa miseczki jest odpinana przy ramiączku. Spodnia jest z nim zespolona jak w zwykłym biustonoszu, lecz posiada duży otwór pośrodku. Wystarczy jeden ruch ręką, aby odsłonić całą kulę piersi i komfortowo karmić dziecko.  Zwykle jest to biustonosz półusztywniany, lub miękki i elastyczny.

Poza wymienionymi modelami biustonoszy w ofercie producentów znajdziecie również całą gamę innych - staniki sportowe, formowane termicznie, modele bez ramiączek a nawet samonośne (samoprzylepne) oraz tak zwane minimizery optycznie zmniejszające biust. My jednak wybraliśmy dla Was te rodzaje staników, które są przez klientki wybierane najczęściej. Warto znać specyfikę każdego z nich, aby uniknąć gafy lub dyskomfortu. 

Wybierając biustonosz należy więc brać pod uwagę wielkość i kształt, położenie oraz kondycję swojego biustu - tutaj liczy się nie tylko  odpowiedni rozmiar. Najważniejszy będzie odpowiedni dobór modelu, który podkreśli walory i ukryje wady biustu. Wszystko po to, abyś nie tylko pięknie się prezentowała, ale także wspaniale czuła.

Czytany 92 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.