środa, 27 maj 2020 10:21

Jak naprawdę jest z pralkami ?

Urządzenie piorące jest ważnym wyposażeniem każdego domu, gdyż ubrania musimy prać nieustannie, gdy chcemy być czyści i nie przenosić bakterii. Minęły czasy, gdy do prania wystarczyła woda, szare mydło i tara. Mijają też czasy, gdy pranie robione było w tak zwanej "Frani", która była najpopularniejszą pralką w Polsce.

Dziś większość z nas pierze zabrudzone ubrania w pralkach automatycznych. Takie automaty bywają różne pod względem użyteczności. A każdy chciałby mieć taką pralkę automatyczną, która posłużyłaby mu bez naprawy przez wiele lat. Jaką więc wybrać pralkę, aby mieć kłopot z praniem z głowy na kilka następnych lat ?

Trochę historii

Pierwszą pralkę wymyślił w połowie dziewiętnastego wieku Amerykanin James King. Miała ona za zadanie za pomocą gorącej wody i pary wodnej zabijać nagromadzone na brudnej odzieży zarazki. Lecz szkic pierwszej pralki wykonany na papierze powstał niemalże sto lat wcześniej. Wykonał go niemiecki duchowny protestancki. Natomiast pierwsze pralki bębnowe napędzane elektrycznie pojawiły się pięćdziesiąt lat później, czyli na początku dwudziestego wieku. Pierwsza pralka automatyczna powstała w Stanach Zjednoczonych w 1937 roku. Natomiast w naszym kraju pierwsze pralki automatyczne wyprodukowała firma Polar.

Na co zwracamy uwagę wybierając pralkę ?

Wybierając pralkę zazwyczaj kierujemy się jej parametrami. A więc jej wymiarami, pojemnością bębna, szybkością wirowania, łatwością sterowania. Oraz możliwością wykorzystania dodatkowych funkcji, jak skróceniem czasu prania, albo dokładaniem prania podczas jej działania. Wszystko zależy od tego, jak jest skonstruowana.

Wybrać dobrą pralkę nie jest wcale łatwo, choć tego asortymentu jest dużo w sklepach ze sprzętem AGD. Istnieją różne marki pralek. Oraz różne okazje i promocje, są pralki tańsze i droższe, pralki łatwe w obsłudze i bardziej skomplikowane, bo posiadające dodatkowe funkcje. Wybór pralki zależy w dużym stopniu od zasobności naszego portfela, oraz od wiedzy, jaką posiadamy na temat tej, czy innej marki.

Zdecydowana większość pralek, a zwłaszcza tych droższych działa od początku bez zarzutu. Lecz istnieją i takie, które na starcie nie działają. Często są to tańsze pralki w granicach 1000 zł. Zdarza się, że nie chcą podjąć nawet pierwszego prania. Uruchomione milczą, jak zaklęte. Cóż pozostaje inwestorowi ? Trzeba wymienić pralkę, która jest na starcie już zepsuta. Takie przykłady pochodzą z autopsji, gdyż tak się zdarza. Jest tylko nadzieja, że te najdroższe pralki długo działają bez zarzutu, ale nie każdy może sobie na nie pozwolić. Najdroższe pralki, jakie można spotkać w sklepach AGD osiągają zwrotne ceny, gdyż kosztują ponad 11 tysięcy zł. Oczywiście jest to tak zwany "ful wypas".

Jak można podzielić wszystkie pralki ?

  • Pralki wirnikowe. Posiadają one ładowność do 5 kg. To pralki, które piorą, lecz nie odwirowują wody z upranych rzeczy.
  • Pralkowirówki. Są jednocześnie pralkami i wirówkami. Spełniaj dwie funkcje dzięki dwóm komorom znajdującym się w jednym urządzeniu.
  • Pralki automatyczne. Można je podzielić na standardowe wolnostojące i ładowane od frontu lub z góry. Pralki takie spełniają wszystkie podstawowe funkcje i posiadają standardowe parametry.
  • Pralki z wbudowaną funkcja suszarki.
  • Istnieją też najnowsze modele pralek, które można włączyć za pomocą SMS. Posiadają one też połączenie z Wi-Fi z innymi urządzeniami w domu.
  • Są także pralki przenośne, które są niewielkie i lekkie. Pojemność takiej pralki turystycznej sięga do 3 kg. Cena takiej pralki zaczyna się już od 200 zł.

Jeżeli zależy nam na oszczędności energii elektrycznej, to warto zainteresować się pralkami w klasie A. Gdyż pralki klasy A są nie tylko energooszczędne, ale również zużywają mniej wody i osiągają mniejszy poziom hałasu.
Dzięki zaawansowanej technologii pralki takie zużywają nawet około 3 razy mniej wody niż pralki starsze. Mniejszy poziom hałasu również jest bardzo ważny zwłaszcza, gdy w domu są małe dzieci, osoby chore lub osoby pracujące w domu na przykład przy komputerze.

Zmysłowe stylizacje

Sukienka i trampki: czyli wygoda gwarantowana

Sukienka i trampki: czyli wygoda gwarantowana

Na słowo sukienka i trampki, niektórzy mogą reagować dość dziwnie. Przecież każdy wie, że zarówno taki rodzaj obuwia jak i czytaj dalej
Jak naprawdę jest z pralkami ?

Jak naprawdę jest z pralkami ?

Urządzenie piorące jest ważnym wyposażeniem każdego domu, gdyż ubrania musimy prać nieustannie, gdy chcemy być czyści i nie przenosić bakterii. czytaj dalej
Modna biżuteria do stylizacji ze swetrem

Modna biżuteria do stylizacji ze swetrem

Panie bardzo chętnie noszą swetry. Królują one w jesiennych i zimowych stylizacjach, ale także wiosną oraz latem okazują się bardzo czytaj dalej
Jak stworzyć oryginalną stylizację?

Jak stworzyć oryginalną stylizację?

Chcąc wyróżnić się z tłumu, najlepiej stawiać na nieoczywiste połączenia. Oryginalna stylizacja pozwala na wyrażenie własnego stylu. Taka propozycja może czytaj dalej
  • 1