czwartek, 05 marzec 2020 14:59

Materiały, z których wykonasz piękną biżuterię

Koraliki Koraliki

Rozpoczynasz przygodę z własnoręcznym tworzeniem biżuterii? Bogactwo dostępnych komponentów Cię przytłacza? W niniejszym poradniku przedstawimy Ci pokrótce, z jakich elementów możesz skorzystać przy tworzeniu biżuterii oraz dowiesz się, które z ozdób dostępnych w takich sklepach, jak Korallo będą niezbędne do wykonywania kolczyków czy bransoletek.

 

Półfabrykaty do wyrobu biżuterii

Elementy, takie jak kółeczka montażowe, bigle czy zapięcia to jedne z wielu komponentów służących do estetycznego i funkcjonalnego wykończenia tworzonej biżuterii. Są one niezbędne niemal w każdym realizowanym projekcie, dlatego warto rozpocząć właśnie od poznania ich rodzajów i sposobów wykorzystania.

Półfabrykaty do wyrobu kolczyków to przede wszystkim bigle (zarówno otwarte, jak i zamknięte), sztyfty (doskonałe do niewielkich kolczyków; wymagają uzupełnienia o zatyczki zwane barankami, które zabezpieczą kolczyki przed wypadnięciem), klipsy (dobre, dla lubiących duże kolczyki i dla osób, które nie mogą nosić klasycznych kolczyków).

Do wyrobu bransoletek czy naszyjników niezbędne będą zapięcia, wśród których znajdziemy solidne i popularne karabińczyki i zapięcia okrągłe (federingi), zapięcia szufladkowe (szczególnie polecane do naszyjników z pereł), magnetyczne (dyskretne i dobre dla lekkich bransoletek), przekładane, czyli toogle (efektowne oraz łatwe w mocowaniu i użytkowaniu) oraz zapięcia na wiele sznurów (stworzone do wielowarstwowych naszyjników i bransoletek).

Wśród półfabrykatów dostępne są również elementy, które wykorzystuje się zarówno do wyrobu kolczyków, naszyjników i bransoletek. Należą do nich: szpilki (druciki zakończone np. kulką – stosowane zwykle w zawieszkach i kolczykach), kółeczka montażowe (to zwykle kółka łączące poszczególne elementy biżuterii, mogą być otwarte, zamknięte lub sprężynki), łapaczki (służą do montażu zapięcia, pozwalają ukryć np. końcówkę rzemyka) i krawatki (szczególnie przydatne przy tworzeniu zawieszek do chwytania kamieni).

Biżuteria

Bogaty wybór rodzaju i wielkości koralików

Dostępne koraliki mogą się różnić między sobą kształtem, tworzywem, z którego je wykonano, kolorem i teksturą. Chcąc stworzyć ładną bransoletkę z koralików czy naszyjnik, możemy sięgnąć np. po kryształki (zwykle szklane, okrągłe, fasetowane i błyszczące) lub drewniane koraliki do bransoletek. Pragnąc poznać bardziej zaawansowane techniki biżuteryjne, takie jak beading czy sutasz, warto wyposażyć się w wysokiej jakości komponenty, jak np. drobniutkie koraliki Toho, gdyż tylko takie gwarantują równą, określoną wielkość koralików i ich otworów, co z kolei nie tylko przekłada się na jakość samej pracy z koralikami, ale również warunkuje późniejszy wygląd naszego dzieła – symetryczność i równy ścieg.

Kamienie do biżuterii i chwosty

Do sutaszu niezbędne będą nie tylko specjalne sznurki do sutaszu, ale również kaboszony. Są to kamienie (sztuczne lub naturalne) o różnych kształtach i spłaszczonej podstawie, pozwalającej podklejać i obszywać kamień. Kaboszony świetnie prezentują się w towarzystwie drobniejszych koralików.

Przeglądając dostępne materiały i ozdoby, z których można wykonać biżuterię, nie można zapomnieć również o chwostach, czyli pękach nici czy sznureczków, które wykorzystywane są zarówno w kolczykach, bransoletkach i naszyjnikach. Chwosty szczególnie dobrze sprawdzają się w biżuterii boho, często łączy się je z drewnianymi koralikami.

Piękna biżuteria

Unikatowa biżuteria Cosmic Love. Słońce i Księżyc od pracowni jubilerskiej Motyle

Unikatowa biżuteria Cosmic Love. Słońce i Księżyc od pracowni jubilerskiej Motyle

Artystyczna biżuteria autorska nawiązująca do motywów słońca i księżyca może kryć w sobie różne tajemnice. Takie same, które skrywają się czytaj dalej
Jaka biżuteria jest obecnie najchętniej wybierana?

Jaka biżuteria jest obecnie najchętniej wybierana?

Biżuteria to jeden z najczęściej kupowanych dodatków. Często jest też wręczana w ramach prezentu na różne, przeważnie większe okazje. czytaj dalej
Prezenty na każdą kieszeń

Prezenty na każdą kieszeń

Niemal każda uroczystość wiąże się z koniecznością przygotowania i podarowania prezentów. Niestety bardzo często mamy problem z doborem oryginalnego i czytaj dalej
Stylowa biżuteria – jakie modele pierścionków są obecnie najmodniejsze?

Stylowa biżuteria – jakie modele pierścionków są obecnie najmodniejsze?

Pierścionki są jednym z chętniej wybieranych elementów biżuteryjnych. Na rynku pojawiają się cały czas nowe modele, które podbijają serca klientów. czytaj dalej
  • 1