czwartek, 05 marzec 2020 14:59

Materiały, z których wykonasz piękną biżuterię

Koraliki Koraliki

Rozpoczynasz przygodę z własnoręcznym tworzeniem biżuterii? Bogactwo dostępnych komponentów Cię przytłacza? W niniejszym poradniku przedstawimy Ci pokrótce, z jakich elementów możesz skorzystać przy tworzeniu biżuterii oraz dowiesz się, które z ozdób dostępnych w takich sklepach, jak Korallo będą niezbędne do wykonywania kolczyków czy bransoletek.

 

Półfabrykaty do wyrobu biżuterii

Elementy, takie jak kółeczka montażowe, bigle czy zapięcia to jedne z wielu komponentów służących do estetycznego i funkcjonalnego wykończenia tworzonej biżuterii. Są one niezbędne niemal w każdym realizowanym projekcie, dlatego warto rozpocząć właśnie od poznania ich rodzajów i sposobów wykorzystania.

Półfabrykaty do wyrobu kolczyków to przede wszystkim bigle (zarówno otwarte, jak i zamknięte), sztyfty (doskonałe do niewielkich kolczyków; wymagają uzupełnienia o zatyczki zwane barankami, które zabezpieczą kolczyki przed wypadnięciem), klipsy (dobre, dla lubiących duże kolczyki i dla osób, które nie mogą nosić klasycznych kolczyków).

Do wyrobu bransoletek czy naszyjników niezbędne będą zapięcia, wśród których znajdziemy solidne i popularne karabińczyki i zapięcia okrągłe (federingi), zapięcia szufladkowe (szczególnie polecane do naszyjników z pereł), magnetyczne (dyskretne i dobre dla lekkich bransoletek), przekładane, czyli toogle (efektowne oraz łatwe w mocowaniu i użytkowaniu) oraz zapięcia na wiele sznurów (stworzone do wielowarstwowych naszyjników i bransoletek).

Wśród półfabrykatów dostępne są również elementy, które wykorzystuje się zarówno do wyrobu kolczyków, naszyjników i bransoletek. Należą do nich: szpilki (druciki zakończone np. kulką – stosowane zwykle w zawieszkach i kolczykach), kółeczka montażowe (to zwykle kółka łączące poszczególne elementy biżuterii, mogą być otwarte, zamknięte lub sprężynki), łapaczki (służą do montażu zapięcia, pozwalają ukryć np. końcówkę rzemyka) i krawatki (szczególnie przydatne przy tworzeniu zawieszek do chwytania kamieni).

Biżuteria

Bogaty wybór rodzaju i wielkości koralików

Dostępne koraliki mogą się różnić między sobą kształtem, tworzywem, z którego je wykonano, kolorem i teksturą. Chcąc stworzyć ładną bransoletkę z koralików czy naszyjnik, możemy sięgnąć np. po kryształki (zwykle szklane, okrągłe, fasetowane i błyszczące) lub drewniane koraliki do bransoletek. Pragnąc poznać bardziej zaawansowane techniki biżuteryjne, takie jak beading czy sutasz, warto wyposażyć się w wysokiej jakości komponenty, jak np. drobniutkie koraliki Toho, gdyż tylko takie gwarantują równą, określoną wielkość koralików i ich otworów, co z kolei nie tylko przekłada się na jakość samej pracy z koralikami, ale również warunkuje późniejszy wygląd naszego dzieła – symetryczność i równy ścieg.

Kamienie do biżuterii i chwosty

Do sutaszu niezbędne będą nie tylko specjalne sznurki do sutaszu, ale również kaboszony. Są to kamienie (sztuczne lub naturalne) o różnych kształtach i spłaszczonej podstawie, pozwalającej podklejać i obszywać kamień. Kaboszony świetnie prezentują się w towarzystwie drobniejszych koralików.

Przeglądając dostępne materiały i ozdoby, z których można wykonać biżuterię, nie można zapomnieć również o chwostach, czyli pękach nici czy sznureczków, które wykorzystywane są zarówno w kolczykach, bransoletkach i naszyjnikach. Chwosty szczególnie dobrze sprawdzają się w biżuterii boho, często łączy się je z drewnianymi koralikami.

Piękna biżuteria

Biżuteria – prezent dla ciała i ducha

Biżuteria – prezent dla ciała i ducha

Pogorszone samopoczucie, brak koncentracji, permanentne uczucie stresu. Które z wymienionych dolegliwości dotyczą Ciebie? czytaj dalej
Wyjątkowa i oryginalna biżuteria ręcznie robiona

Wyjątkowa i oryginalna biżuteria ręcznie robiona

Są ludzie, którym zależy na tym, aby noszone przez nich ubrania, dodatki, wybierane gadżety były rzeczami niepowtarzalnymi. Trudno osiągnąć ten czytaj dalej
Biżuteria męska – hit czy kit?

Biżuteria męska – hit czy kit?

Z całą pewnością temat biżuterii męskiej budzi wiele skrajnych emocji. Przez jednych jest ona wręcz wyśmiewana, inni z kolei uważają, czytaj dalej
Złota i srebrna biżuteria – dyskretny blask elegancji

Złota i srebrna biżuteria – dyskretny blask elegancji

Złota i srebrna biżuteria, gdy są odpowiednio dobrane, potrafią w znakomity sposób podkreślić każdą stylizację. Niezależnie od preferowanego stylu biżuteria czytaj dalej
  • 1