czwartek, 06 październik 2022 15:15

Co warto wiedzieć na temat wyboru fotelika samochodowego dla dziecka?

polskie foteliki samochodowe polskie foteliki samochodowe https://avionaut.com/pl/

Bezpieczeństwo dziecka w każdej sytuacji to priorytet dla jego opiekuna. Jest to szczególnie istotne w przypadku podróżowania samochodem, gdzie nawet niewielka stłuczka może skończyć się poważnymi konsekwencjami.

Dlatego istotne jest to, aby dziecko podróżowało w foteliku dobranym odpowiednio dla swojej grupy wiekowej i wagowej. Jakie są najważniejsze kwestie związane z wyborem fotelika samochodowego dla dziecka? Zobacz, co warto wiedzieć na ten temat.

Co mówią przepisy o stosowaniu fotelików samochodowych – podstawowe informacje

Przepisy dotyczące przewozu dzieci w pojazdach mówią o tym, że powinny one być przewożone w fotelikach lub innych urządzeniach podtrzymujących do momentu, gdy osiągną wzrost 150 cm. Chodzi tutaj nie tylko o samochody osobowe, ale  Musi mieć to miejsce praktycznie w każdym rodzaju samochodu, istnieją od tego wyjątki, o których można szczegółowo przeczytać w kodeksie ruchu drogowego. Trzeba tutaj pamiętać, że fotelik powinien być odpowiednio dobrany do dziecka. Najlepiej, aby był on nowy, gdyż nie da się w 100% stwierdzić, czy urządzenie używane faktycznie nie brało udziału w wypadku i nawet jeśli tego nie widać gołym okiem, nie jest uszkodzone. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, jak montowany jest fotelik, gdyż te montowane tyłem do kierunku jazdy, szczególnie w przypadku najmłodszych dzieci są o wiele bezpieczniejsze niż te montowane przodem do kierunku jazdy. Istnieje bowiem mniejsze ryzyko tego, że zostaną uszkodzone kręgi szyjne w czasie gwałtowniejszego hamowania. Przykładem takich produktów mogą być m.in. polskie foteliki samochodowe dla niemowląt.

Jakie są najważniejsze kwestie, którymi należy kierować się przy wyborze fotelika samochodowego?

Wybierając fotelik dla dziecka, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów, które pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa podróżowania. Przede wszystkim fotelik powinien być dopasowany do grupy wagowej dziecka. Zwróć uwagę, że możesz kupić fotelik, który będzie „rósł” razem z twoim dzieckiem po odpowiednich modyfikacjach lub osobny dla każdej grupy wagowej. Kolejną kwestią jest system montażu. Obecnie większość samochodów pozwala na montaż fotelików z systemem ISOFIX. Jednak jeśli masz starszy pojazd, przed zakupem fotelika, sprawdź, czy jest możliwy w nim taki montaż. Zwróć uwagę na to, czy wybrany przez ciebie produkt ma odpowiednie atesty i homologacje. Dobrze również, aby fotelik miał możliwość regulacji określonych części np. zagłówka czy pochylenia siedziska, w zależności od modelu i przeznaczenia.