środa, 14 grudzień 2022 17:25

Czym kosmetyki naturalne różnią się od kosmetyków konwencjonalnych i organicznych?

Kosmetyki naturalne od Phenomé Kosmetyki naturalne od Phenomé mat.prasowe

Skuteczność kosmetyków - zarówno tych naturalnych, jak i syntetycznych - zależy od zastosowanych w nich substancji czynnych. To właśnie one oddziałują na skórę i zaspokajają jej potrzeby.

Pozostałe składniki mają natomiast za zadanie zapewnić nośnik dla tych substancji, zadbać o trwałość i konsystencję produktu, oraz przyjemną nutę zapachową.
I tutaj może się okazać, że te dodatki są dla naszej skóry całkowicie neutralne, wzmacniają działanie kosmetyku, a w najgorszym przypadku mogą działać na skórę drażniąco lub alergicznie. Dlatego świadomy dobór kosmetyków powinien brać pod uwagę w równej mierze skuteczność, co bezpieczeństwo.

 Dowiedz się, jak najczęściej stosowane oleje, emulgatory, substancje zapachowe oraz konserwanty mogą wpływać na Twoje ciało, oraz na środowisko naturalne.

Co to są kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne od Phenomé są stworzone ze składników pochodzenia roślinnego lub mineralnego. Nie ma w nich natomiast substancji pochodzenia zwierzęcego ani wyprodukowanych syntetycznie.

W kosmetykach naturalnych nie znajdziesz zatem:

  • substancji modyfikowanych genetycznie GMO i ich pochodnych,
  • pochodnych ropy naftowej, jak wazelina, parafina czy silikon,
  • emulgatorów PEG,
  • chemicznych konserwantów typu parabeny lub formaldehydy,
  • syntetycznych detergentów SLS i SLES,
  • syntetycznych barwników,
  • syntetycznych substancji zapachowych,
  • lanoliny,
  • Aluminium.

Dzięki temu kosmetyki naturalne pielęgnują Twoją skórę, nie zaburzając jej funkcji fizjologicznych. W ten sposób przywracają naturalną równowagę i wspierają procesy odnowy skóry. Działają skutecznie, ale w pełni bezpiecznie. Co ważne, naturalne składniki dobierane w recepturach Phenomé bardzo rzadko powodują alergie i nie zapychają porów. Nasze produkty są testowane na ludziach, wśród których są zawsze osoby ze skórą wrażliwą. Dzięki temu możemy się upewnić, że nie spowodują podrażnień.  

Czym różnią się kosmetyki naturalne od organicznych?

Kosmetyki naturalne i organiczne to nie synonimy. Podczas gdy kosmetyki naturalne bazują na wyciągach roślinnych i minerałach, nie zawsze pochodzą one z ekologicznych upraw. Niektóre organizacje certyfikujące produkty ekologiczne, dopuszczają nawet zawartość niewielkiego procenta składników syntetycznych. Natomiast kosmetyki organiczne, czyli „bio” podlegają bardziej rygorystycznym normom. Co najmniej 90 procent ich kompozycji musi brać się z organicznych źródeł. W ten sposób produkty organiczne gwarantują, że nie zawierają szkodliwych dla zdrowia pochodnych pestycydów i nawozów sztucznych oraz nie są poddawane genetycznej modyfikacji.

Niestety, brak kontroli i nieścisłe przepisy w zakresie oznaczania kosmetyków pozwalają nieuczciwym producentom wprowadzać klientów w błąd. Wiele produktów, reklamowanych jako ekologiczne, nie spełnia powyższych wymogów.

Naturalne składniki są droższe od tych syntetycznych, dlatego tak istotne jest, by wiedzieć, za co rzeczywiście płacisz. W tym celu sięgaj po zaufane, sprawdzone marki.

Czym różnią się kosmetyki naturalne od konwencjonalnych?

Kosmetyki konwencjonalne często stawiają na szybkie efekty, nawet jeśli ich rezultaty są powierzchowne i mogą powodować skutki uboczne. Natomiast kosmetyki naturalne działają holistycznie i na głębszych warstwach skóry. Są przez to znacznie bezpieczniejsze nie tylko dla Twojego ciała i twarzy, ale również dla środowiska.

Główną różnicę pomiędzy kosmetykami naturalnymi a konwencjonalnymi znajdziemy w ich składzie. Podczas gdy surowce do kosmetyków naturalnych biorą się przede wszystkim z roślin i minerałów, te konwencjonalne powstają w laboratoriach. Problem z tym drugim rozwiązaniem polega na tym, że często pełne działanie danej substancji poznajemy dopiero długo po tym, jak trafia ona na półki.  

Gdzie kupić kosmetyki naturalne?

Szukając kosmetyków naturalnych, sięgnij po te o największej zawartości składników aktywnych i oparte na hydrolatach, które znacząco podnoszą efektywność kosmetyku.

Istotne też, żeby ekologiczne składniki opakowane były w równie przyjazne dla środowiska pojemniki.

Prawie dekadę temu marka Phenomé w całości zastąpiła zwykłą wodę właśnie hydrolatami, czyli wodami roślinnymi. Te kosmetyki o kompleksowym działaniu, oparte na starannie wyselekcjonowanych, najczystszych składnikach z całego świata możesz nabyć online na phenome.eu oraz stacjonarnie. Skóra, pielęgnowana naturalnymi kosmetykami, odwdzięczy się zdrowym, pięknym wyglądem.