czwartek, 15 grudzień 2022 17:46

Świadek na ślubie. Jaka jest jego rola?

Starosta na weselu Starosta na weselu Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Podczas przygotowań do ślubu para młoda może liczyć na pomoc rodziny, a także przyjaciół.

Dlaczego tak istotne jest, aby nowożeńcy mieli wsparcie? Jest tak wiele rzeczy do przygotowania przed weselem i w trakcie imprezy, iż pomoc najbliższych odgrywa kluczową rolę. Niektóre pary wybierają inną osobę na świadka, a inną na starostę. Jaką rolę pełnią starostowie na weselu? W czym mogą ci pomóc? 

Organizacja wesela wymaga zaangażowania wielu osób. Kluczową rolę w całym przedsięwzięciu odgrywa plan. Jak przygotować odpowiedni harmonogram? W tym celu przyda się notatnik, a także excel. Powinniśmy bazować przede wszystkim na budżetach. I w ten sposób dostosować nasze wymagania do środków finansowych, jakie posiadamy. Planowanie należy rozpocząć od wyboru odpowiedniej sali weselnej. Obecnie czas oczekiwania na obiekt wynosi nawet do 3 lat. Kolejną, kluczową kwestią jest rodzaj menu, a także muzyka, jaka będzie grana na weselu. Najważniejsi są jednak gościa. Na początku zdecyduj zatem, jak będzie wyglądała lista twoich gości. Kluczową rolę odgrywają także starostowie na weselu. Jak wybrać odpowiedniego świadka i świadkową? 

Zaproszenia dla świadków

W jaki sposób przygotować zaproszenia dla świadków? Te powinny wyglądać tak samo, jak zaproszenia dla innych gości. Warto jednak podkreślić, że zapraszamy daną osobę do tego, by była naszym świadkiem i pomagała nam w organizacji nie tylko wesela, ale także wieczoru panieńskiego. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy świadkami muszą być osoby wierzące. 

Tego typu wątpliwości związane są ze starymi wil przesądami, które są mocno zakorzenione w polskiej kulturze. Oficjalnie dawniej świadek musiał być pełnoletni, najlepiej, aby była to osoba, która nie posiada jeszcze żony albo męża. Nie powinna być także rozwodnikiem. Dlaczego? Ponieważ to przynosi pecha. Obecnie wiele się zmieniło i na świadka wybieramy także osoby, które są rozwiedzione albo są w związku małżeńskim. 

Starostowie na weselu 

Jak powinna się wyglądać świadkowa na ślubie? Czy starostowie na weselu mogą mieć dowolne stroje? Świadkowa na weselu powinna posiadać elegancki strój.

Sukienka na ślub dla świadkowej powinna wyróżniać się. I warto, aby świadkowa zrezygnowała z noszenia białych lub śmietankowych kreacji. Kolor czarny także może być ryzykownym wyborem. Warto wcześniej porozumieć się z panną młodą i zapytać, jaki kolor sukni byłby odpowiedni. W przypadku świadka sytuacja jest znacznie prostsza. Garnitur na wesele powinien być klasyczny. A także odpowiednio skrojony. Świadek powinien zrezygnować z czarnego smokingu, który nie jest odpowiedni na tą okazję. 

Starostowie na weselu powinni stanowić wsparcie dla młodej pary. Ich zadaniem jest pomoc w organizacji wydarzenia. Zatem starostowie czuwają nad tym, czy na stołach nie brakuje alkoholu i napojów. Ich zadaniem jest dbanie o prawidłowy przebieg oczepin, a także rozmawianie z gośćmi, czy podoba im się zabawa. 

Więcej na stronie: https://www.koronakarkonoszy.pl/blog/starosta-na-weselu/.

Prezent od świadka i prezent od świadkowej

Jak powinny wyglądać prezent od świadka i prezent od świadkowej? Prezenty weselne to kwestia dogadania i gustu. Dawniej wiele osób decydowało się na zakup rzeczy, które mogą przydać się przyszłym małżonkom. W związku z tym do pary młodej trafiały miksery, sokowirówki czy komplety widelców i sztućców. Obecnie nieco się zmieniło. Młodzi preferują, aby wręczać im gotówkę. A ile powinno dać się w kopercie? 

Wszystko zależy od tego, na ile osób organizowane jest wesele i gdzie. Goście patrzą także na to, czy para młoda organizuje poprawiny, a także, czy zapewnia dla nich hotel. Przyjęło się, że w kopercie nie daje się mniej niż 1000 zł, jeżeli jest się świadkiem bądź świadkową. Należy pamiętać także, że starostowie na weselu są odpowiedzialni za zorganizowanie wieczorów kawalerskiego i panieńskiego. To wiąże się z dodatkowymi kosztami. 

Starostowie na weselu odgrywają bardzo ważną rolę. Stanowią wsparcie dla państwa młodych. Pomagają przejechać przez bramę, podają obrączki, zabawiają gości, a także dbają o kwestie organizacyjne. Wybierzmy zatem zaufane osoby.