sobota, 27 sierpień 2022 07:00

Dlaczego i kiedy warto kupić perukę damską?

peruki damskie wiggs.com peruki damskie wiggs.com pixabay

Peruki cieszą się niemałą popularnością. Dla osób, które od lat borykają się z łysieniem, wypadaniem włosów lub ich słabą kondycją, niezwykle chwalą sobie owe rozwiązanie.

Problemy z włosami dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Utrata włosów często wiąże się z podłożem genetycznym, na które ciężko wpłynąć w inny sposób. Peruka w szybki i skuteczny sposób poprawia wygląd zewnętrzny, ale przede wszystkim korzystanie wpływa na naszą psychikę - samoakceptację oraz pewność siebie w kontaktach międzyludzkich. 

Przyczyny wpadania włosów - dlaczego tak się dzieje?

Problem z włosami bardzo często dotyka kobiety w trakcie ciąży. W trakcie burzy hormonalnej, która panuje wtedy w organizmie, nie ma co się dziwić, że włosy mogą ulec przerzedzeniu. Dzieje się tak z powodu ogromnych wahań poziomu estrogenu. Często słyszy się również o łysieniu poporodowym. Oznacza to intensywną utratę włosów w krótkim czasie u Pań, które ostatnimi czasy przeszły przez procedurę porodu. W tym wypadku czynnik pobudzający, czyli estrogen, po porodzie ulega nagłemu spadkowi, co w konsekwencji prowadzi do szybkiego wypadania włosów. W przypadku chorób i zaburzeń psychicznych do zaostrzenia stanu utraty włosów może przyczynić się depresja. Łysienie psychogenne z reguły ma swoje korzenie w zaburzeniach depresyjnych lub długofalowym nadmiarze stresu. U Panów często możemy spotkać się z łysieniem plackowatym, które często prowadzi do głębokich kompleksów oraz gwałtowanego spadku poczucia własnej wartości i atrakcyjności u płci przeciwnej. 

Chemioterapia a utrata włosów

Ponad połowa pacjentów poddających się leczenia za pomocą chemioterapii traci swoje włosy. Dzieje się tak, ponieważ komórki dzielące się łatwo ulegają zniszczeniu (do jednych z nich należą meszki włosowe). To czy łysienie w trakcie przyjmowania leków cytostatycznych oraz radioterapii wypadają masowo lub stopniowo jest kwestią uwarunkowaną indywidualnie. Należy pamiętać, że w tym przypadku brak włosów to jedynie etap przejściowy, lecz nie zmienia to faktu, że dla wieku kobiet (i nie tylko!) łysina nie pomaga w walce o życie oraz akceptacji. Dlatego wiele osób w trakcie chemioterapii decyduje się na noszenie chusty, czapki lub zakup peruki, dzięki której nawet w wyjątkowo ciężkim etapie życia będą mogły poczuć się piękne. 

Peruki - gdzie kupić?

Na rynku istnieje wiele sklepów - zarówno stacjonarnych, jak i tych online. Możemy w nich zakupić zarówno peruki wykonane z włosów naturalnych, jak i syntetycznych (często różnią się ceną). Dużą popularnością cieszy się sklep: wigsss.com/sklep/kat/peruki-damskie/. Oferuje on również toppery oraz wszelakie akcesoria: szampony, stojaki oraz odżywki.