poniedziałek, 20 lipiec 2020 19:54

Drugie życie zabawek i klocków z drewna w stylu less waste

klocki konstrukcyjne klocki konstrukcyjne

uż jakiś czas temu klocki wykonane z drewna otrzymały swoje drugie życie. Po latach, kiedy to klocki plastikowe konstrukcyjne dla dzieci cieszyły się ogromną popularnością, powracamy do korzeni, czyli naturalnych zabawek. Zabawki z drewna są ogólnodostępne, więc możemy ich znaleźć coraz więcej na w sklepach stacjonarnych i online.

Jednak wybór jest tak ogromny, że najczęściej czujemy się zdezorientowani. Nie wiemy która zabawka będzie bardziej edukacyjna, a która spodoba się dziecku. Sklepowe półki uginają się od produktów, a jedna marka próbuje prześcignąć drugą: klocki lego, klocki konstrukcyjne metalowe, klocki wafle smyk, klocki konstrukcyjne allegro, nawet zestawy konstrukcyjne dla dorosłych! Ich cena też jest różna, ale nie mamy wątpliwości, że drewniane klocki konstrukcyjne dla dzieci to inwestycja na lata. Coraz więcej polskich marek tworzy tego typu zabawki. Informacje i wskazówki co kupić znajdziesz w poniższym artykule. Przedstawimy Ci najważniejsze zalety naturalnych zabawek.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie klocków?

Bardzo ważne jest to, aby klocki dla dzieci nie miały żadnych wgnieceń, wystających drzazg czy ostrych elementów. Ich powierzchnia powinna być gładka i przyjemna w dotyku, ponieważ wtedy nie są w stanie zrobić krzywdy naszemu dziecku. Warto również wybierać zabawki z naturalnego drewna bez dodatku farb czy szkodliwych substancji chemicznych. Nie podejmujmy decyzji sugerując się niską ceną, bo najważniejsza jest jakość wykonania produktu. Wyższa cena (nie zawsze, ale znacznie częściej) gwarantuje, że klocki konstrukcyjne drewniane będą służyły naszym dzieciom przez lata.

Dlaczego klocki kreatywne z drewna to najlepszy wybór?

To ekologiczne i ponadczasowe rozwiązanie. Wiek dziecka nie ma znaczenia, ponieważ klockami bawią się zarówno starsze dzieci, jak i maluchy. Polskie klocki z drewna wykonane są z naturalnego i bezpiecznego surowca, w przeciwieństwie do klocków z innych materiałów, które mogą zawierać niebezpieczne barwniki lub drobne elementy. Klocki z drewna charakteryzuje staranne wykonanie, dlatego nie musimy się martwić o zdrowie malucha, który w najmniej oczekiwanym momencie włoży zabawkę do buzi. Metalowe zestawy konstrukcyjne dla dzieci zawierają wiele małych elementów, którymi nasz maluch może się zadławić. W przypadku naturalnych nie ma takiego problemu, ich wymiar jest bowiem znacznie większy. Pozwala to na zabawę bez większej kontroli dorosłych. Taka forma zabawek dla dzieci to świetna alternatywa dla produktów edukacyjnych.

Kreatywne klocki z drewna łatwe w dezynfekcji

Tyle obiektów znajduje się w otoczeniu naszego dziecka, a nie okłamujmy się: nasi milusińscy rzadko o nie dbają. Dlatego nic dziwnego, że najczęściej lądują one na podłodze, albo podczas spacerów wypadają z wózka. Maluchy rzucają je i nieustannie przekładają z miejsca na miejsce...i tak w kółko! W konsekwencji na zabawkach gromadzi się nie tylko brud, ale również liczne roztocza i bakterie, które mogą przedostać się do jamy ustnej naszej pociechy i poważnie zagrażać jej zdrowiu. Warto pamiętać o ich regularnym czyszczeniu, ponieważ częsty i bezpośredni kontakt z zarazkami może powodować u dziecka choroby.  Jeśli wybierzemy zabawki z drewna, to zaoszczędzimy sobie sporo pracy. Są one banalne w dezynfekcji, ponieważ drewno posiada właściwości antybakteryjne. Ich powierzchnia pokryta jest naturalnym woskiem pszczelim, więc zwilżone preparatem nie wchłoną go.

Zabawki odpowiednie dla maluchów

Dla najmłodszych najlepsze będą zabawki, które ułatwią rozwój sensomotoryki, a także wpłyną na integralny i prawidłowy rozwój dziecka. Bardzo ważne jest to, aby przy wyborze spojrzeć na wymagany minimalny wiek malucha. Taka informacja zazwyczaj podana jest na opakowaniu. Dla rocznego dziecka warto wybrać klockowe zestawy składające się z kilku do kilkudziesięciu elementów. Wykonane z wysokiej jakości drewna są trwałe i bezpieczne. Dziecko bezpiecznie może się nimi bawić w domu. Dzięki wielkości i kształtowi są niemożliwe do połknięcia. Duże klocki konstrukcyjne dla dziecka z pewnością będą jedną z najlepszych form zabawy.

Klocki dla starszych dzieci

Zabawki konstrukcyjne dla chłopców i dziewczynek będą strzałem w dziesiątkę. Starsze dzieci mogą budować bardziej skomplikowane klockowe konstrukcje. Ponadto w ten sposób ćwiczą zręczność i precyzję. Drewniane zabawki wykorzystać w trakcie lekcji matematyka, technika, muzyka, plastyki lub zajęć z kodowania. Posłużą nam do nauki liczenia i rozwiną wyobraźnię przestrzenną. Zdziwicie się jak bardzo angażujące są! Potrafią zająć dziecko na długie godziny, więc w znaczny sposób ograniczymy korzystanie z komputera.

Edukacyjne klocki konstrukcyjne

Jeśli zdecydujemy się wybrać klocki drewniane dla dzieci, to możemy mieć pewność, że szybko staną się one idealnym narzędziem do rozwoju praktycznych umiejętności. Wszystkie elementy są jednolite, więc najmłodsi mogą swobodnie stawiać konstrukcje o różnym stopniu zaawansowania. Jest to ciekawa forma treningu zdolności manualnych, logicznego myślenia i kreatywności. Wiek sprawi, że dziecko będzie miało różne możliwość rozwoju umiejętności twórczych - w zależności na jakim etapie rozwoju się znajduje.

Najważniejsze pozytywne aspekty zabawy klockami:

  • rozwijają sprawność i małą motorykę,
  • błyskawicznie koncentracji oraz cierpliwości,
  • pomagają budować relacje w grupie,
  • wyciszają od nadmiaru bodźców,
  • są łatwym sposobem na naukę liter i cyfr.

A jak jest u Was w domu? Czy Wasze dzieciaki lubią bawić się klockami? Podzielcie się z nami swoim doświadczeniem w komentarzach.