poniedziałek, 17 sierpień 2020 10:31

Efektowne oświetlenie salonu

Azzardo Azzardo

Zaaranżowane w salonie oświetlenie może wydobyć prawdziwe piękno tego wnętrza, ale może też sprawić, że pomieszczenie stanie się nieatrakcyjne pod względem wizualnym. Może poprawić jego funkcjonalność lub przyczynić się do tego, że przestrzeń nie będzie przyjazna użytkownikom.

Może zachwycać, doskonale komponować się z całą aranżacją albo wyraźnie się na jej tle wyróżniać. Możliwości jest naprawdę dużo, a efekt zależy od naszych wyborów.

 

Właściwy dobór oświetlenia może mieć kluczowe znaczenie dla wygody użytkowników. Niewątpliwie wpływa też na wygląd wnętrza, co w przypadku pomieszczeń o charakterze reprezentacyjnym ma istotne znaczenie. Wśród szerokiego asortymentu opraw oświetleniowych znajdziemy wiele lamp wpisujących się we wnętrze salonu. Niektóre z nich mogą pełnić rolę oświetlenia ogólnego, inne stanowią oświetlenie funkcyjne lub uzupełniające. Nie ulega wątpliwości, że przy wyborze opraw należy uwzględnić to, by dobrze spełniały swoją funkcję. Istotne jest również dostosowanie lamp do stylistyki wnętrza. Z jakim designem możemy się w nim spotkać?

Lampy jak zwierzęta

Wiele powstających współcześnie opraw jest wzorowanych na kształtach znanych ze świata roślin i zwierząt. Wśród nich znajdziemy dość modny ostatnio żyrandol, który do złudzenia przypomina pająka. Nieosłonięte kloszami żarówki są zawieszone na długich przewodach umieszczonych w czarnym oplocie. Przewody mogą zostać zawieszone w dowolnie wybranym miejscu sufitu, w dogodny dla użytkownika sposób. To pozwala na optymalne doświetlenie wnętrza. Taka oprawa wykazuje się minimalizmem, który doskonale koresponduje z aranżacjami w stylu industrialnym. Równie chętnie jest jednak montowana także w innych, odznaczających się skromnością i prostotą wnętrzach.

W branży oświetleniowej znajdziemy znacznie więcej opraw inspirowanych formami przypominającymi zwierzęta. Doskonałym przykładem są lampy znanego polskiego producenta Azzardo. Wśród nich warto wymienić lampę o wiele mówiącej nazwie Snake. Właściwie jest to seria kilku opraw, z których każda do złudzenia przypomina głowę węża. Równie efektownie może prezentować się lampa Birds z wieloma chromowanymi podobiznami ptaków oraz szklanymi elementami. Dobór materiałów sprawił, że lampa doskonale prezentuje się zarówno wtedy, gdy jest wyłączona, jak i przy zapalonym świetle. Dodaje wnętrzu blasku i stanowi jego niewątpliwą ozdobę. Jest też dowodem na to, że niektóre z produkowanych współcześnie opraw będą idealnie wpisywać w aranżacje utrzymane w stylu glamour.

Geometryczne inspiracje

Nowoczesne oświetlenie nie musi mieć wyszukanych kształtów, by zachwycać formą. Wystarczą okręgi, kwadraty lub inne figury bądź bryły geometryczne. Nie zawsze występują w wersji solo. Czasem łączą się, tworząc bardziej skomplikowane oprawy, które przyciągają naszą uwagę zarówno ze względu na formę, jak i słuszne rozmiary. Wzajemnie przenikające się figury mogą tworzyć imponujące, asymetryczne kształty. Pomysłowość projektantów jest tu godna podziwu, bo pomimo wykorzystania tak prostych z pozoru form pozwala na tworzenie niezliczonych ilości kombinacji.

Sięgając gwiazd

Co jeszcze może posłużyć za wzór efektownej oprawy? Możliwości jest naprawdę wiele. To może być kometa, gwiazda, słońce i wiele innych ciał niebieskich To mogą być zjawiska atmosferyczne, a nawet dziecięce zabawki. Przy takiej ilości pomysłów twórców opraw oświetleniowych trudno byłoby nie spełnić oczekiwań użytkowników, jakiekolwiek by one nie były. Decydując się na konkretną lampę, należy jednak pamiętać, że nie tylko jej design jest ważny. Równie istotna jest jej funkcjonalność. Wybierajmy więc z głową i łączmy to, co efektowne z tym, co spełni oczekiwania użytkowników.