sobota, 11 marzec 2023 15:41

Higiena miejsc intymnych latem

leczenie stanów zapalnych pochwy leczenie stanów zapalnych pochwy mat.prasowe

Nie wskażemy ci konkretnego produktu, którego powinno się używać w celu pielęgnacji okolic intymnych – naszym celem nie jest reklamowanie konkretnych preparatów. Preparaty kosmetyczne, które stanowią niekwestionowane must have w kategorii "higiena miejsc intymnych latem", to między innymi:

 

  • żele do mycia intymnego – warto podczas wyboru konkretnego produktu sprawdzić, czy w jego składzie znajduje się laurylosiarczan sodu (SLS), ponieważ może on powodować podrażnienie skóry,

  • olejki do pielęgnacji – na czoło wysuwa się tu w szczególności olej kokosowy (sprawdza się on przede wszystkim w przypadku skóry wrażliwej),

  • kremy łagodzące, w tym na przykład preparaty zawierające aloes i/lub rumianek. Regularnie stosowane, zmniejszają one ryzyko wystąpienia stanu zapalnego,

  • podpaski i tampony wykonane z naturalnych materiałów, w tym np. bawełny.

Przewiewne ubrania

Kolejnym ważnym elementem, który może negatywnie wpłynąć na stan skóry okolic intymnych, jest noszenie nieprzewiewnych ubrań. W czasie upalnych, letnich dni należy wybierać ubrania zrobione z naturalnych materiałów (w tym w szczególności bawełnianych oraz lnianych). Powód jest prosty: zapewniają one dobrą cyrkulację powietrza. Tym samym powinniśmy latem unikać ubrań wykonanych z syntetycznych materiałów, ponieważ mogą one spowodować nadmierne pocenie się oraz podrażnienia.

Warto przy tym wspomnieć, że błędem jest noszenie stroju kąpielowego przez dłuższy czas po pobycie w basenie lub jeziorze – jest to pomyłka o tyle groźna, że często lekceważona. Należy bez zbędnej zwłoki zmienić mokry strój kąpielowy na suchy, ponieważ zbyt długi kontakt ciała z mokrą tkaniną może doprowadzić do infekcji

Nawodnienie organizmu

Last but not least, ważnym elementem z punktu widzenia higieny intymnej jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Jeśli będziesz pić zbyt mało, skóra wysuszy się i będzie zbyt słabo nawilżona – w takiej sytuacji jest bardzo łatwo o jej podrażnienie i powstanie przetarć itp.

Ile wody należy pić? Odpowiedź, jak w przypadku wielu tego typu kwestii, może być tylko jedna: to zależy. Zasadniczo zaleca się, by było to od ok. 1,5 do 2 litrów dziennie, choć w porze letnich upałów limity te będą oczywiście odpowiednio wyższe (w przypadku wysiłku fizycznego w porze letniej – 4 lub nawet 5 litrów dziennie).

Dbanie o okolice intymne latem – czy jest trudne? Podsumowanie

Jak widzisz,higiena miejsc intymnych to nie żadne rocket of science. Wręcz przeciwnie – zapewne nieco zdziwił Cię fakt, że są to tak proste i oczywiste metody działania. Musisz jednak wiedzieć, że kluczowa w tym przypadku jest regularność. Nawet najdroższe kosmetyki nie pomogą, jeśli np. będziesz przez wiele godzin chodził owinięty mokrym ręcznikiem hotelowym.
Pamiętaj jednak, że z każdą infekcją czy leczeniem stanów zapalnych pochwy, możesz zwrócić się do ginekologa z doświadczeniem.