środa, 24 luty 2021 11:31

Jak odpowietrzyć grzejnik

grzejniki łazienkowe grzejniki łazienkowe

Aby centralne ogrzewanie działało sprawnie i wydajnie na początku sezonu grzewczego należy sprawdzić, czy grzejniki nie są zapowietrzone.

Łatwo to stwierdzić, ponieważ jeśli po włączeniu ogrzewania górna część grzejnika jest dużo chłodniejsza niż dolna (w najgorszym przypadku cały grzejnik jest zimny), oznacza to jego zapowietrzenie. Powietrze dostaje się do instalacji centralnego ogrzewania na kilka sposobów. Może się to zdarzyć, gdy nowa woda dostanie się do systemu ze zbiornika wyrównawczego lub w trakcie rutynowej konserwacji.

Grzejniki do salonu, grzejniki do sypialni, grzejniki łazienkowe - jak je odpowietrzyć?

  1. Do rozpoczęcia prac nad odpowietrzaniem będziemy potrzebować płaskiego śrubokrętu lub specjalnego klucza do zaworów grzejnikowych, suchej szmatki bądź ręcznika oraz pojemnika do zbierania wody wypływającej z grzejnika.
  2. Zawór odpowietrzający znajduje się u góry grzejnika. To jest część, którą należy delikatnie odkręcić, aby uwolnić zalegające powietrze i wodę w grzejniku. Pod zaworem kładziemy pojemnik, aby woda nie zalała ściany i podłogi.
  3. Za pomocą klucza lub śrubokrętu przekręcamy zawór odpowietrzający w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Usłyszymy wówczas syczenie, gdyż powietrze i woda zaczną wydostawać się na zewnątrz.
  4. Kiedy syczące powietrze ustanie, grzejnik jest już odpowietrzony. Zakręcamy zawór tym samym przyrządem co na początku odpowietrzania jednak nie za mocno, aby nie uszkodzić zaworu.
  5. Warto sprawdzić manometr na kotle, aby upewnić się, że jest na optymalnym poziomie oraz czy grzejniki nagrzewają się równomiernie i nie ma z nich śladu wycieku wody.

W niektórych przypadkach konieczne jest wielokrotne odpowietrzenie grzejników. Jeśli takie działania nie rozwiążą problemu, należy wezwać specjalistę, który sprawdzi cały system. Jeśli grzejniki są niesprawne, konieczna będzie ich wymiana. Wybór nowoczesnych grzejników może nie tylko poprawić komfort cieplny w domu, ale przede wszystkim sprawi, że będą one grzały wydajnie. Szukając nowych grzejników, warto skorzystać z oferty grzejników dekoracyjnych oraz grzejników łazienkowych marki Enix. Ich innowacyjność, wysoka jakość wykonania, bezpieczeństwo oraz piękny wygląd sprawią, że grzejniki te będą nienagannie służyć przez długie lata.