wtorek, 03 maj 2022 15:30

Jak powstrzymać urazę przed zrujnowaniem małżeństwa?

uraza w małżeństwie uraza w małżeństwie pixabay

Kiedy dwoje ludzi spotyka się i postanawia nawiązać ze sobą romantyczny związek, zawsze zaczynają z dużymi nadziejami. Są bardzo szczęśliwi i patrzą na drugą osobę przez różowe okulary.

 

Ale jak większość z nas wie, to uczucie miłości nie zawsze trwa wiecznie. W przypadku niektórych par tak jest, ale niestety często z wielu powodów małżeńskie relacje pogarszają się z biegiem lat.

Uraza w małżeństwie może działać jak trucizna, która może zabić miłość – jeśli na to pozwolisz. Ale najpierw zdefiniujmy urazę, abyśmy mogli zobaczyć czym tak naprawdę jest. Wraz z serwisem randkowym Nagie Nastolatki przygotowaliśmy najważniejsze informacje odnośnie definicji urazy w małżeństwie, jej przyczyn oraz sposobów na jej zażegnanie. Koniecznie przeczytaj artykuł do końca.

Czym jest uraza?

Uraza to zranienie, rozczarowanie, złość lub jakakolwiek inna negatywna emocja, która utrzymuje się przez pewien czas. Zwykle nie znika samoistnie – zamiast tego gromadzi się i rośnie.

W miarę jak ta uraza trwa, ludziom w związku trudniej jest okazywać sobie nawzajem miłość i empatię. Powodem tego jest niesłyszany i zaniedbany ból, który niosą ze sobą. Z tego powodu uraza jest najbardziej toksyczną emocją w każdym związku, zwłaszcza w małżeństwie.

Przyczyny urazy

Istnieje wiele powodów, dla których może narastać uraza w małżeństwie. Zwykle dzieje się tak, gdy jeden partner czuje, że jest bardziej kochający, uważny i „obecny” w związku niż drugi. Pozostawiona bez opieki może przerodzić się w pogardę.

Oto kilka najczęstszych przyczyn urazy w małżeństwie:

Upartość. Kiedy małżonkowie postrzegają swoje partnerstwo jako konkurenta, a nie członka zespołu, najprawdopodobniej narasta niechęć. Jeśli zawsze starają się „wygrać” kłótnię i mieć „słuszność”, to spowoduje to wzajemne urazy.

Egoizm. Kiedy jedna lub obie osoby myślą tylko o własnych potrzebach, małżeństwo nie staje się produktywne. Zamiast tego oboje muszą myśleć o potrzebach swojego partnera w mniejszym stopniu.

Zaniedbanie. W małżeństwach ludzie często stają się leniwi. Myślą: „Och… jestem żonaty! Teraz nie muszę wkładać żadnej pracy, bo już to „mam”! Ale to często prowadzi do wielu zaniedbań – partnera i związku jako całości.

Nadużycia. Nikt nie lubi być źle traktowany, ale niestety zdarza się to w zbyt wielu małżeństwach. Nadużycie może być zarówno fizyczne, emocjonalne jak i psychiczne.

Jak uraza wpływa na związek?

Jeśli uraza narasta przez miesiące, lata, a nawet dekady, może prowadzić do wycofania się. Kiedy jeden lub oboje z partnerów się wycofują, stają się od siebie emocjonalnie i/lub fizycznie oddaleni. Nie może być intymności i miłości, kiedy się oddalacie od siebie.

Po drugie, niechęć może prowadzić do wielu kłótni w małżeństwie. Konflikt jest normalny i naturalny, ale w zdrowych związkach ludzie potrafią spokojnie i produktywnie rozwiązywać swoje problemy.

Wreszcie uraza może również prowadzić do nadużyć lub zaniedbania. Jak wspomniałem powyżej, mogą one również być powodem urazy. Ale nawet jeśli nie były bezpośrednią przyczyną, z pewnością mogą być również skutkiem.

Jak powstrzymać urazę w małżeństwie?

Nie jest łatwo powstrzymać urazę w małżeństwie, ale można to zrobić. Jednak OBYDWIE osoby muszą być w 100% zaangażowane w odbudowę małżeństwa, aby którakolwiek z tych wskazówek zadziałała.

Oto kilka sposobów na powstrzymanie urazy w swoim małżeństwie:

1. Nie ukrywaj ani nie zaprzeczaj swoim uczuciom.
2. Wyraź swoje uczucia partnerowi wyraźnie i bezpośrednio.
3. Jeśli chowasz urazę napisz listę powodów, dla których nie jest to pomocne.
4. Zapisz dlaczego powinieneś wybaczyć swojemu partnerowi.
5. Nie wprowadzaj innych ludzi w swoją negatywność.
6. Staraj się mieć większą empatię.
7. Skoncentruj się na dobrych cechach partnera.
8. W razie potrzeby udaj się do terapeuty.

Czy uraza może zniszczyć małżeństwo?

TAK. Uraza MOŻE zniszczyć małżeństwo. Ale nie musi.

Jeśli nie chcesz, aby uraza zepsuła Twoje małżeństwo od środka, musisz podjąć działania, aby to przepracować. Im szybciej oboje spróbujecie uporządkować swoje uczucia i zmienić swoje działania na lepsze, tym większa będzie szansa na uratowanie swojego małżeństwa i odzyskanie szczęścia.