wtorek, 13 kwiecień 2021 11:06

Jak się przygotować do szukania pierwszej pracy w Częstochowie?

praca Częstochowa praca Częstochowa pixabay

Jak się przygotować do szukania pierwszej pracy? To dylemat każdego, kto właśnie planuje podjąć zatrudnienie. Jak zmierzyć się z tym zadaniem? My wiemy i chętnie podzielimy się z Tobą swoją wiedzą!

Dlatego, jeśli chciałbyś zdobyć cenne wskazówki, to zachęcamy do krótkiej lektury!

Przygotowujemy swoje CV

Trudno wyobrazić sobie szukanie pracy bez CV pod ręką, ponieważ nawet nie będziemy w stanie aplikować na interesujące nas stanowiska. Dlatego, zanim zabierzemy się za sprawdzanie, czy GoWork, nadal jest aktualna, lepiej poświęcić trochę czasu na przygotowanie życiorysu. Osoby szukające pierwszej pracy zwykle sądzą, że bez doświadczenia zawodowego nie mają po co pisać CV, ale pracodawcy przydadzą się również inne informacje, w tym na przykład wykształcenie, czy umiejętności. Brak doświadczenia zawodowego wcale nie musi przekreślić naszej kandydatury na konkretne stanowisko. Czasami pracodawcy biorą pod uwagę też ukończone kursy, szkolenia, czy nawet znajomość języków obcych. Dlatego przygotowując CV, warto zawrzeć wszystko, co może pomóc nam w zdobyciu pracy marzeń. Oczywiście informacje te muszą być prawdziwe. Kategorycznie odradza się wpisywania do życiorysu informacji, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości, bo takimi kłamstwami można zniechęcić do siebie pracodawców, a tego na pewno nikt z nas by nie chciał.

Określamy swoje oczekiwania

Równie ważne, jak przygotowanie CV, jest określenie swoich oczekiwań. Niektórzy sądzą, że osoby, które szukają pierwszej pracy, powinny brać, co jest im oferowane, lecz takie podejście nie jest słuszne. Jeśli postawimy na przypadkową ofertę i podejmiemy zatrudnienie w firmie, która nie spełnia naszych oczekiwań, to szybko pożałujemy swojej decyzji. Dlatego, jeśli nie chcemy tracić czasu na przeglądanie ofert, które i tak nie będą dla nas dobre, lepiej od razu zastanowić się, w jakiej firmie chcemy pracować. Poza tym musimy również ustalić, czy będziemy chcieli pracować na cały etat, 1/2 etatu, czy może na 3/4 etatu. Warto także pamiętać, że praca w naszym kraju oferowana jest na różne umowy. Pracować można na umowę zlecenie, umowę o prace oraz umowę o dzieło. Umowa zlecenie jest najchętniej wybierana przez pracodawców, lecz to umowa o pracę daje więcej przywilejów, w tym możliwość skorzystania z urlopu. Nie zapominajmy również o określeniu, jakie zarobki w Częstochowie będą nas satysfakcjonowały. Godne wynagrodzenie to takie, które pozwala nam na pokrycie wszystkich potrzeb, ale przy okazji jest też zgodne ze stanowiskiem, na które aplikujemy. Dlatego nie zaszkodzi też sprawdzić, jak kształtują się zarobki w wybranym przez nas zawodzie.