środa, 07 kwiecień 2021 17:54

Rodzaje oświetlenia sufitowego led

oświetlenie led oświetlenie led

Jeżeli już postanowiłeś zastosować w domu lub innym pomieszczeniu oświetlenie led, musisz teraz poważnie zastanowić się nad jego konkretnym rodzajem.

Wybór nie będzie wcale prosty. Jako że coraz większa ilość producentów zajmuje się projektowaniem i tworzeniem opraw led, już w tym momencie jest ich na rynku mnóstwo. Duży wybór częściowo utrudnia poszukiwania, ale nie powinieneś uznawać go za jakąś specjalną przeszkodę. Dzięki temu, że masz do dyspozycji tak wiele wariantów, jesteś w stanie idealnie zgrać je z dosłownie każdą przestrzenią - czy to ze zwykłym mieszkaniem, czy to nawet z biurem bądź innym lokalem użytkowym.

Ciekawym wyborem na pewno będą tuby led. Kształtem przypominają otwarte walce. Są przykładem typowo minimalistycznego rozwiązania, cechującego się prostotą i idealną geometrią. Tuby to taki uniwersalny wybór. Nie mają one w sobie zbyt wielu elementów dekoracyjnych, co jest jednak ich zaletą, bo dzięki temu przepięknie wtapiają się w każdą aranżację, dlatego zawsze można dobrać je do stworzonego już projektu. Tuby przeważnie używane są w biurach. Czasami spotyka się je również w kawiarniach i restauracjach, głównie tych zaprojektowanych w stylu industrialnym bądź loftowym. Aby natomiast uzyskać jeszcze lepszy efekt wizualny przy pomocy tego rodzaju oświetlenia, warto pomyśleć o zakupie kilku identycznych tub led (mogą to być też tuby o tym samym kształcie, ale w różnych kolorach), by następnie zawiesić je w jednej linii, tworząc w ten sposób centralną dekorację pomieszczenia. Ten wariant wykorzystasz również do oddzielania pomieszczeń. Oprawy led świetnie sprawdzą się w roli nowoczesnej ścianki działowej. Przepięknie oddzielą od siebie strefę jadalnianą i salonową. Możesz ich też użyć w kuchni bądź łazience, a nawet zawiesić na korytarzu.

Jeżeli jednak w twój gust bardziej trafiają te klasyczne oświetlenia sufitowe, a mimo tego chciałbyś, by tym razem nieco bardziej zaskoczyły cię one swoim designem, zwróć uwagę na plafony led, które łączą w sobie nowatorskość z tradycjonalizmem. To świetna alternatywa dla bardzo prostych tub. Plafony z założenia przeznaczone są do montowania ich tuż przy suficie, dzięki czemu praktycznie w ogóle nie zajmują miejsca i nie zagracają wolnej przestrzeni. Najlepiej sprawdzają się więc w tych mniejszych pomieszczeniach. Śmiało możesz ich użyć nawet w kawalerce. Gdy projektujesz bowiem lokal o niewielkim metrażu, musisz koncentrować się głównie na tym, by wizualnie go jakoś powiększyć i by go przede wszystkim nie przytłoczyć. A oprawy sufitowe led nigdy tego nie zrobią. Są one tak subtelne, że pozostają wręcz niezauważalne, a mimo tego doskonale radzą sobie z oświetleniem otoczenia, efektywnie rozpraszając światło po wszystkich zakamarkach pokoju. Plafony przyjmują też różnorodne kształty i odmienne rozmiary. Najpopularniejsze i najczęściej wybierane są oczywiście te okrągłe, jednakże czasem to te kwadratowe czy prostokątne robią większe wrażenie.