poniedziałek, 21 sierpień 2023 15:23

Jak usunąć zrogowaciałe pięty?

żel zmiękczający do stóp żel zmiękczający do stóp pixabay

Czy wiesz, że skóra na stopach wymaga odpowiedniej, wzmożonej pielęgnacji? Dzieje się tak, ponieważ stopy pełnią wiele istotnych funkcji, przez co na nich naskórek jest grubszy. To one są podporą całego ciała, dźwigając stale kilkadziesiąt kilogramów. Konsekwencją tego jest większe ryzyko rogowacenia skóry i jej pękanie. Chcesz poznać skuteczny środek na zrogowaciałe pięty? Czytaj dalej!

 

Dlaczego powstaje problem pękających pięt?

Do najważniejszych przyczyn zrogowaciałego naskórka na piętach należy wymienić:

  • nadwagę;
  • tło chorobowe, np. cukrzycę, choroby skóry, zaburzenia hormonalne;
  • niedobór witamin;
  • niewłaściwe obuwie;
  • zbyt intensywne szorowanie, np. pumeksem.

Mając problem z martwym naskórkiem, warto jak najszybciej zaopatrzyć się w dobry preparat na zrogowaciałe pięty. Dobrym wyborem może być żel zmiękczający, ponieważ zaniedbanie w tym aspekcie prowadzi do znacznego wysuszenia skóry, pękania, swędzenia i odczucia pieczenia. Z czasem może pojawić się ból, a nawet infekcja skóry.

Czy domowe sposoby na zrogowaciałe pięty są skuteczne?

Zastanawiając się jak dbać o zrogowaciałe pięty, warto wdrożyć regularną pielęgnację domowymi sposobami, które pomagają zapewnić dobrą kondycję skóry. Wygodne obuwie, kąpiele stóp i złuszczanie naskórka są dobrymi sposobami na zrogowaciałe pięty. Należy  pamiętać, że bardziej zaawansowane zrogowacenia wymagają wzmożonych działań, np. włączenia dermokosmetyków lub skorzystania z pomocy specjalistów.

Jak dbać o zrogowaciałe pięty w zaciszu domowym?

Sprzymierzeńcem w walce z pękającymi piętami jest moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkami, np. solą leczniczą, naparem z ziół, mlekiem, sodą oczyszczoną, olejkami. Już około 20 minut wystarczy, aby skóra stała się bardziej miękka i gładka.

Dobrym rozwiązaniem są także peelingi gruboziarniste, np. z dodatkiem cukru, ponieważ regularnie stosowane złuszczają martwy naskórek. Można również pomóc sobie frezarką do pięt.

Jak pozbyć się zrogowaciałej skóry na piętach? Postaw na skuteczne preparaty

Co na zrogowaciałe pięty wybrać? Zdecydowanie warto postawić na żel zmiękczający do stóp. Dobrym prozwiązaniem są dedykowane preparaty, których w składzie zawarto:

  • wodorotlenek potasu — silnie zmiękcza skórę i normuje jej poziom pH, a także wspomaga usuwanie hiperkeratoz;
  • kwasy AHA i BHA (glikolowy, jabłkowy, mlekowy, salicylowy, cytrynowy) - warunkują prawidłową pracę gruczołów łojowych, wygładzają skórę, a także wyrównują koloryt.

Jak widać, odpowiedzią na pytanie: jak usunąć zrogowaciałe pięty jest regularna pielęgnacja dobrej jakości środkami. Dzięki składnikom aktywnym zmiękcza się zrogowaciały naskórek, skóra staje się bardziej elastyczna i wygładzona, dzięki czemu zmniejsza się skłonność do pękania. Co więcej, odpowiednia pielęgnacja regeneruje skórę i pobudza procesy odnowy, dzięki czemu z czasem można zapomnieć o nieestetycznym problemie pękających pięt.