wtorek, 14 grudzień 2021 13:05

Jak utrzymać świeżość ubrań po praniu?

płyn do płukania płyn do płukania pixabay

Czyste, świeże i pachnące ubrania nosi się po prostu przyjemniej. Wyjmując z szafy sweter, który pachnie jak perfumy, gwarantujemy sobie dobry początek dnia i pozytywny start w nowy dzień. Jak zadbać więc o to, aby pranie zyskało świeży zapach i zachowało go również podczas przechowywania w szafie?

 

Jak prać ubrania, aby pachniały?

Istnieje kilka zasad, których musimy przestrzegać, jeśli chcemy, aby po wyjęciu z bębna nasze pranie pachniało świeżo i intensywnie. Po pierwsze, musimy zadbać o kondycję swojej pralki, usuwając z niej zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy. Należy regularnie pozbywać się z niej pozostałości brudnej wody i czyścić bęben przy pomocy specjalnych preparatów. Możemy również, co jakiś czas, wykorzystać w tym celu stosowany zwykle detergent i nastawić "pustą" pralkę na program z wysoką temperaturą (90 stopni). Czysta pralka to podstawa pachnącego prania.

Kolejne rzeczy, o których musimy pamiętać to:

  • unikanie długotrwałego przechowywania brudnej odzieży,
  • unikanie maksymalnego zapełniania bębna pralki.

Dlaczego? Długo przechowywana w koszu na pranie brudna odzież to źródło bakterii i bardzo nieprzyjemnych zapachów, dlatego naprawdę zanieczyszczone ubrania warto prać od razu. Nie zaleca się przy tym "upychania" garderoby we wnętrzu pralki, ponieważ brak odpowiedniej ilości wolnej przestrzeni w bębnie sprawia, że woda z proszkiem czy płynem do prania nie może swobodnie przenikać przez tkaniny, co skutkuje niedopieraniem odzieży i brakiem oczekiwanych rezultatów.

Czym prać ubrania, aby miały ładny zapach?

Zarówno proszki do prania, jak i żele czy kapsułki mają zazwyczaj swój świeży, charakterystyczny dla prania zapach, który przekazują również ubraniom. Detergent jest jednak wypłukiwany, dlatego duże znaczenie ma stosowany na co dzień płyn do płukania. Jeśli chcemy, aby faktycznie nie tylko zmiękczał tkaniny, ale również nadawał im piękny zapach, musimy wybierać go bardzo starannie. Dobrej jakości płyn do płukania poznamy nie tylko po aromacie, jaki wydobywa się z otwartej butelki, ale przede wszystkim po konsystencji. Preparat wydajny i efektywny w swoim działaniu powinien być gęsty, mocno skoncentrowany, a nie płynny jak woda.

Najlepszej jakości płyny do płukania o zapachu wręcz perfumeryjnym to płyny zachodnich marek, głównie włoskie. Można zamówić je pod adresem sklepu https://eurochemia.com/127-chemia-wloska, oferującego między innymi wyroby takich producentów, jak Tesori d'Oriente czy Felce Azzura. Co więcej, płyny do płukania wolno wzbogacać również o preparaty stricte zapachowe, na przykład perełki.

Jak suszyć ubrania, aby nie utraciły zapachu świeżego prania?

Prawidłowe suszenie jest równie ważne, jak prawidłowe pranie odzieży. Wilgoć należy usunąć z niej możliwe jak najszybciej, aby nie stała się środowiskiem przyjaznym rozwojowi bakterii. Najlepiej sprawdza się w tym celu suszarka bębnowa oraz suszenie ubrań na świeżym powietrzu. Prania nie można suszyć jednak przy wysokiej wilgotności powietrza, dlatego ostatnia metoda nie sprawdzi się w deszczowe dni oraz przy niskich temperaturach i w bezwietrzną pogodę. Rozwieszając mokrą odzież na sznurkach, musimy pamiętać o odpowiednich odstępach tak, aby powietrze mogło efektywnie usuwać wilgoć z całych ubrań. Dla dobra tkanin lepiej nie suszyć prania również na gorących grzejnikach.

Jak przechowywać ubrania po praniu?

Ostatni krok ku pachnącej odzieży, którą możemy cieszyć się nawet po kilku tygodniach od wyprania to prawidłowe przechowywanie. Należy pamiętać, aby nigdy nie składać prania, które nie zdążyło jeszcze w 100% wyschnąć, bowiem nawet odrobina wilgoci wystarczy, by we włóknach tkaniny rozwijały się bakterie, będące źródłem przykrego zapachu. Poza tym, warto zadbać także o samo miejsce do przechowywania suchej odzieży. Szafę i szafki można wyposażyć w specjalne saszetki zapachowe, których aromat dobrze połączy się z wonią płynu do płukania. Od czasu do czasu dobrze jest również uchylić drzwiczki do garderoby, aby pozwolić na swobodną wymianę powietrza, co również ochroni ubrania przed nieprzyjemnym zapachem.