piątek, 21 maj 2021 17:50

Jak wyglądają zwroty pieniędzy w przypadku nieudanego zakupu?

Przelewy24 Przelewy24 unplash

Wyobraź sobie, że chcesz kupić produkty w Internecie, znajdujesz wymarzoną okazję, ale kiedy zamierzasz kliknąć „KUP”, zatrzymują Cię pytania typu: co zrobić, jeśli nie otrzymam tego, co zamówiłem? Co jeśli zakup będzie nieudany? Pamiętaj, że zawsze masz prawo zwrotu i odzyskania wydanych pieniędzy. Jak to wygląda w praktyce?

 

Jak otrzymać pieniądze za zwrot towaru?

Zgodnie z ustawą o prawach konsumenta, masz prawo do odstąpienia od umowy kupna zawieranej również przez Internet i zwrotu wszystkich dokonanych płatności nie później niż w terminie 14 dni od dnia, kiedy sprzedawca otrzyma stosowną informację.

W praktyce termin ten może ulec skróceniu, ponieważ wiele zależy od operatora płatności i sposobu realizacji wypłat za zwroty. W przypadku, kiedy zapłata była obsługiwana przez stronę https://www.przelewy24.pl/, zwrot pieniędzy odbywa się natychmiastowo. Nie ma też znaczenia, czy płatności dokonałeś przelewem czy kartą płatniczą lub kredytową.

Jeśli więc jako kupujący chcesz zwrócić nieudany zakup, powinieneś złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Zazwyczaj gotowe formularze dołączane są do przesyłki lub szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie sklepu internetowego.

Jak zwrócić pieniądze klientowi?

Prowadząc sklep internetowy, możesz obawiać się trudności związanych ze zwrotami pieniędzy klientowi, który odeśle nieudany zakup. Kwestie te najlepiej rozstrzygać w programach partnerskich płatności online. Przykładowo partnerzy serwisu Przelewy24 mają zagwarantowaną darmową obsługę zwrotów.

Kiedy zwracany towar do Ciebie dotrze, możesz szybko zlecić wypłatę należności poprzez API lub z wykorzystaniem funkcjonalności panelu administracyjnego Przelewy24. Zwracana kwota może dotyczyć całości zamówienia lub jego części, np. za jeden produkt. Klient otrzyma natychmiastowy zwrot środków niezależnie od tego, jaką metodę płatności wybrał podczas zakupów.

Współczesne rozwiązania płatności online umożliwiają szybkie zwroty gotówki, bez zbędnych obciążeń dla kupującego i sprzedającego.