środa, 10 marzec 2021 11:50

Jak zrobić oświetlenie szafy z czujnikiem ruchu

oświetlenie szafy oświetlenie szafy

Dobra szafa powinna być przede wszystkim estetyczna, funkcjonalna i pojemna - taki cechy były wystarczające przez wiele lat. Czasy się jednak zmieniły i oczekiwania użytkowników są dużo większe.

Teraz szafa powinna być bardzo nowoczesna i funkcjonalna - najlepiej, by posiadała przesuwane drzwi, duże lustra oraz oświetlenie. Nie ma nic gorszego niż próbować znaleźć coś w dużej, ciemnej szafie. Na szczęście ten problem można łatwo rozwiązać przez montaż prostego oświetlenia.

Oświetlenie szafy - czy naprawdę warto?

Oświetlenie szafy staje się coraz popularniejszym elementem wyposażenia. Dzięki niemu możemy szybko znaleźć wszystko, czego akurat potrzebujemy. Jednak bardzo często o światło w szafie musimy zadbać samodzielnie. Czy jest opłacalna inwestycja? Oczywiście! Światło wewnątrz szafy uniezależnia nas od głównego źródła światła w pomieszczeniu - nie będzie już potrzeby zapalania głównej lampy, by wyciągnąć ulubiona bluzke z zakamarków ciemnej szafy.

Rodzaje oświetlenia do szafy

Jeśli już postanowiliśmy zadbać o oświetlenie szafy, mamy kilka opcji do wyboru. Możemy zamontować niewielkie lampki led w drzwiach lub w górnej listwie. Inną opcja jest podświetlenie półek taśmami LED. Ostatnio bardzo popularny stał się też podświetlany drążek. Jeśli nasza szafa ma naprawdę duże rozmiary i mnóstwo zakamarków warto połączyć kilka opcji - jedno źródło światło może okazać się niewystarczające. Warto zainwestować w prosty czujnik ruchu - dzięki temu małemu urządzeniu nie będziemy musieli martwić włączaniem i wyłączaniem - sam zgasi światło w szafie, gdy przez pewien czas nie zarejestruje żadnego ruchu.

Jak zrobić oświetlenie szafy z czujnikiem ruchu?

Aby samemu zrobić oświetlenie szafy wystarczy wybrać miejsce montażu i wymierzyć dokładnie szafę. Następnym krokiem jest zakup odpowiedniej taśmy LED, najlepiej od razu z czujnikiem ruchu. Warto wiedzieć, że możemy wybrać kolor oświetlenia - światło w szafie możemy mieć zarówno w klasycznych barwach, jak i tych bardziej szalonych, jak różowy czy zielony. Wybór jest ogromny - producenci prześcigają się w pomysłach. Taśmy LED są bardzo proste w montażu, ale można też od razu zainwestować w podświetlany drążek na wieszaki. Montujemy go z naszej szafie i gotowe. Ledowe oświetlenie do szafy jest energooszczędne - nie musimy się zatem obawiać większych rachunków za energię elektryczną. Czujnik ruchu to dodatkowe udogodnienie - możemy przestać się przejmować wyłączaniem światła. Czujnik sam wyłączy światło, gdy przez pewien okres nie zarejestruje żadnego ruchu w szafie.

Oświetlenie szafy przestało być fanaberią dla wybranych, a staje się standardowym wyposażeniem. To nowoczesne rozwiązanie absolutnie warte naszej uwagi - ułatwia życie, a jednocześnie nie generuje dużych kosztów, a czasem nawet oszczędności. Nie musimy w końcu zapalać głównego światła, żeby odnaleźć swoje ulubione ubrania. Wystarczy, że czujnik ruchu zarejestruje najmniejszy ruch, włącza energooszczędne oświetlenie, a my w spokoju możemy dopasować garderobę na najbliższy dzień.