poniedziałek, 21 listopad 2022 17:53

Jaka będzie dziś pogoda? Gdzie to można sprawdzić?

pogoda długoterminowa pogoda długoterminowa pixabay

Od pewnego czasu na terenie całej Polski, ale też całej Europy, a nawet świata zmagamy się ze zjawiskiem anomalii pogodowych i zmian, które naprawdę ciężko ogarnąć swoim rozumem. Szczególnie dla osób, które pamiętają regularne wiosny, lata, jesienie i zimy. 

 

To było fantastyczne doświadczenie, by móc odpowiednio wcześniej przygotować się do odpowiedniej pory roku. 

Pogoda kiedyś i dziś

Jak wyglądały kiedyś prognozy i jak kształtowała się pogoda długoterminowa? Wydaje się, że definiował ją kalendarz i zawartość naszych szaf. We wczesną wiosnę naturalnie wpisywały się chłodne poranki i wieczory, ale w południe można było zaszaleć i schować do kieszeni czapkę i szalik. Lato najczęściej rozpieszczało nas wysokimi temperaturami, acz pewnie nie tak wysokimi z jakimi zmagamy się od kilku lat. Standard klimatyzowanych biurowców, samochodów stał się normą dopiero po 2000 roku, wcześniej radziliśmy sobie przy użyciu zwykłych wiatraków (zainteresowanych, którzy szukają takiego lub podobnego sprzętu w katalogu polskich firm - zapraszam do odwiedzenia strony https://mapia.pl/).

Dawniej rzadko kiedy temperatury w cieniu przekraczały 26-28 stopni Celsjusza, a obecnie to stało się to normą na przełomie czerwca i lipca.

Prognozy długoterminowe

Od kilku lat z powodzeniem sprawdzają się prognozy długoterminowe. Od jakiegoś czasu rzadziej patrzymy na kalendarz, a częściej w aplikację pogodową, bo te dane (uaktualniane w czasie rzeczywistym) dają nam zdecydowanie lepsze informacje nt. prognozy pogody jaka w bliższej lub dalszej przyszłości pojawi się w miejscu gdzie przebywamy. Idealnym miejscem by to sprawdzić wydaje się https://icmmeteo.pl/sitemap/12 

Ale wróćmy do opisu sytuacji jak to “drzewiej było”. Kiedyś jesień w domyśle definiowała wyciąganie parasolek i kaloszy, grubych swetrów z szafy, ale obecnie mogą to być kalosze, ale równie często np… okulary przeciwsłoneczne. Brzmi absurdalnie? Ale tak właśnie jest. Ile to razy rano wychodzimy do pracy owinięci szalikiem lub chustą w nieco grubszym płaszczu, a wracamy już w samej koszuli, bo temperatura w ciągu dnia niespodziewanie wskakuje na 20 stopni Celsjusza. Wspomniana jesień, to dla mnie zawsze “Warszawska Jesień”. Cudowne wydarzenie muzyczne, które od lat towarzyszy mi o tej porze roku. Szykując się na ten czas - zawsze wrzucam w wyszukiwarce hasło “pogoda długoterminowa warszawa”.

Kończąc przygodę z opisem niegdysiejszych prognoz pogody - pozostaje nam zima. Śnieżna i stabilnie mroźna pogoda, która paradoksalnie potrafiłą swoją aurą “zagrzać” i wzmocnic oczekiwania do co nadchodzącej wiosny.