wtorek, 22 grudzień 2020 17:08

Jaki materiał najlepiej sprawdzi się na zasłony?

zasłony Kraków zasłony Kraków

Zasłony w mieszkaniu w ogromnym stopniu odpowiadają za jego wystrój a także za natężenie światła. W przypadku nieprawidłowego, czy zanadto kontrastowego oświetlenia, oko, a co za tym idzie, mózg, doznają szeregu męczących bodźców. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dozowanie światła dziennego w pomieszczeniu. Co zrobić, by pożądany wystrój nie kłócił się z tym, co jest za oknem? Jak wybrać odpowiedni rodzaj zasłon?

 

Rodzaje tkanin

Jeśli chodzi o tkaniny, to zasłony, praktycznie można uszyć ze wszystkich rodzajów materiału. Ale istnieją tkaniny, które nadają się do tego najlepiej. Specyfika zasłony, jej ciągłe narażenie na wszędobylski kurz i na dużą ekspozycję światła słonecznego, powodują, że ten rodzaj wystroju wnętrza powinien być wykonany z tkaniny spełniającej konkretne warunki. Trzeba również zauważyć, że zasłony powinno się często prać. I to również przemawia za konkretnymi rozwiązaniami. Podstawowym zadaniem zasłony jest zaciemnienie. Dlatego też wybierając tkaninę na zasłony właśnie to należy mieć na uwadze. Zazwyczaj grube, nieprzepuszczające światła materiały są relatywnie ciężkie, więc warto zainwestować w masywne i wytrzymałe karnisze. Nie mniej jednak nie jest to regułą i można trafić na materiał, który jest lekki a jednocześnie nieprzepuszczalny dla światła. Na ogół naturalne włókna mają większy ciężar własny a tkaniny sztuczne są lekkie.

Grubsze zasłony przepuszczają mniej światła

Grupa tkanin na zasłony, która jest wyjątkowo popularna to plusze. Materiał taki ma okrywę włókienną, która powstaje na skutek przecięcia nitek osnowy lub wątku. Efektem tego jest puszysta powłoka. Do tej grupy tkanin można zaliczyć welwet, aksamit, welur i żakard. Tkaniny na zasłony wzbogacone metalową nitką, to altembas i brokat. Metalowa nić dodaje tkaninie nie tylko ciekawego wyglądu ale jeszcze stanowi o jej trwałości. Gęste tkaniny, głownie z włókien jedwabnych to mora i tafta. Są nieco lżejsze od pluszów, ale w podobny sposób ograniczają dostęp światła do pomieszczenia. Lżejsze tkaniny, ale za to bardziej prześwitujące, to tafta, tiul i szyfon. Na zasłony można również przeznaczyć tkaniny z domieszką juty. Natomiast cienkie tkaniny bawełniane również nadają się na zasłony ale w szczególnych przypadkach, gdy pomieszczenie nie jest narażone na duże nasłonecznienie.

Odcień jest również istotny

Kolor zasłony również jest istotny. Barwę i wzór dobrze dobrać do reszty wystroju pomieszczenia, jednak warto pamiętać, że ciemna barwa przepuści mniej światła niż jasna i to bez względu na rodzaj i gęstość materiału. Poza tym kolor może w znaczący sposób zmienić optykę wnętrza. Ciemny i matowy kolor zasłon potrafi skrócić duży metraż pomieszczenia. Natomiast jasne i błyszczące zasłony optycznie go powiększą.

Konserwacja - czy warto dodawać sobie pracy?

Włókna naturalne, takie jak len i bawełna zazwyczaj wymagają prasowania i to w wyższej temperaturze. Dlatego też lepszym wyjściem jest zdecydowanie się na zasłony z włókien sztucznych albo też ze sporą domieszką tychże. Pranie takiej tkaniny również nie wymaga wysokiej temperatury, co jest istotne dla osób oszczędnych. Nie mniej jednak włókna sztuczne są mało odporne na odbarwienia spowodowane nasłonecznieniem. Dlatego warto znaleźć jakiś złoty środek i zdecydować się na materiały z włókien mieszanych, które łączą zalety obu rodzajów tkanin.

W wyborze odpowiedniej tkaniny zawsze można poradzić się specjalistów, którzy na co dzień pracują w sklepach oferujących zasłony. Taka osoba posiada odpowidnią wiedzę na temat danego materiału i będzie potrafiła Nam doradzić jaki materiał i kolor będzie najlepiej pasował do Naszego wnętrza. Również na stronach internetowych sklepów jak Świat Firan i Zasłon możesz zaczerpnąć pomysł na ciekawą aranżację okna z wykorzystaniem zasłon. Więcej możesz zobaczyć pod linkiem: zasłony Kraków.