poniedziałek, 26 wrzesień 2022 16:43

Jaki wpływ na wygląd twarzy ma wada zgryzu?

Wada zgryzu a wygląd twarzy Wada zgryzu a wygląd twarzy pixabay

Nieleczone wady zgryzu powodują nadmierne ścieranie się zębów, choroby dziąseł czy problemy z prawidłową artykulacją niektórych głosek.

Większość z niedogodności, jakie wiążą się z wadami, jest szeroko omawiana zarówno w Internecie, jak i przez stomatologów czy ortodontów. Okazuje się, że stosunkowo rzadko poruszanym w tym obszarze tematem jest zmieniający się pod wpływem wad zgryzu wygląd twarzy. Dowiedz się, w jaki sposób nieprawidłowości związane ze szczęką, żuchwą i zębami mogą rzutować na Twoją aparycję.

Czy wada zgryzu wpływa na wygląd twarzy?

Wady zgryzu w znaczącej większości przypadków wpływają na to, jak się prezentujemy i czujemy. Wada zgryzu a wygląd twarzy są ze sobą związane. Od tego, w jaki sposób ułożone są zęby w szczęce pacjenta, często zależy to, w jaki sposób ukształtowana będzie broda oraz usta. Niektóre wady sprawiają, że usta są wciąż rozchylone lub zmienia się ich kształt.

Bardzo podobnie jest z brodą. Osoby borykające się z wadami zgryzu często skarżą się na tzw. podwójny podbródek, cofnięcie bródki, jej nadmierne wysunięcie do przodu czy wydłużenie. Rzadziej zdarza się również skrócenie twarzy, krzywa broda czy kształtowanie się dolnych części twarzy w kształt kwadratu. Często bywa to przyczyną ogromnych kompleksów

Czy aparat zmienia znacząco wygląd twarzy?

Aparaty poszerzają nieco łuk zębowy. U niektórych umożliwiają polepszenie symetrii twarzy czy delikatne wypełnienie policzków, co daje efekt podkreślenia kości policzkowych. Ogranicza to pojawianie się zmarszczek w okolicy oczu i ust. Ze względu na zmiany, jakie aparaty ortodontyczne powodują w zakresie rysów twarzy, niedawno zaczęło się rozpowszechniać również pojęcie tzw. ortoliftingu. Mimo wszystko nie wszyscy chcą decydować się na aż tak intensywne poszerzenie łuku zębowego, jakie daje stały aparat ortodontyczny. Wówczas poszukują alternatyw dla leczenia aparatem.

Jakie istnieją alternatywy dla aparatów stałych?

W ciągu ostatnich kilku lat coraz większą popularność zdobywają przezroczyste nakładki ortodontyczne, które nosi się na zębach przez większą część doby. Wyjaśniałoby to, dlaczego fraza “clear aligner Wrocław”jest jedną z najczęściej wyszukiwanych przez użytkowników Internetu. Nakładki są praktycznie niewidoczne w czasie codziennego użytkowania i bardzo cienkie, w związku z czym są chętnie stosowane przez pacjentów, którzy chcą uniknąć efektu wypełnienia policzków i dolnej części twarzy, a jednocześnie pozbyć się wady zgryzu. Prawidłowo stosowane i dobrane zapewniają odpowiednią skuteczność leczenia i pozwalają skorygować nieprawidłowe ułożenie zębów. Są także o wiele łatwiejsze w użytkowaniu niż tradycyjne aparaty, ponieważ nie są przyczyną bólu czy problemów z utrzymaniem higieny.

Leczenie stomatologiczne i jego wpływ na wygląd twarzy

Leczenie stomatologiczne pozytywnie wpływa na wygląd całej twarzy. Prawidłowo ułożone zęby wypełniają szczękę pacjenta, ograniczają ryzyko przedwczesnego pojawiania się zmarszczek czy zapobiegają zapadaniu się policzków. Warto zatem zadbać o estetykę swojej twarzy, lecząc wszystkie zaburzenia zębowe u ortodonty. Oczywiście względy zdrowotne zawsze są najistotniejsze, jednak symetryczna i kształtna twarz to również cel wielu osób.