wtorek, 29 grudzień 2020 18:41

Jakie komiksy dla dzieci wybrać? Najciekawsze tytuły

Wybór komiksu dla dziecka Wybór komiksu dla dziecka

Komiksy w popkulturze są czymś pomiędzy filmem i książką.

 

Dzięki bogatym i sugestywnym ilustracjom, czytanie komiksu jest o wiele szybsze i łatwiejsze, niż książki, dlatego też komiksy bardzo często przypadają do gustu zarówno dzieciom, jak i młodzieży. Na rynku istnieje wiele serii komiksów, które przeznaczone są dla różnych grup wiekowych. Które tytuły idealnie nadają się dla dzieci?

Doskonała fabuła i intrygujące ilustracje, czyli najlepsze komiksy dla dzieci

Świat komiksów to dla wielu młodych czytelników swoista inauguracja indywidualnego czytelnictwa. Warto zaznaczyć, że czytanie komiksów bardzo rozwija dziecięcą wyobraźnie i jest poniekąd przejściem pomiędzy bajkami dla dzieci, a książkami dla dojrzałych czytelników. Co więcej, komiksy dla dzieci projektowane są w taki sposób, aby pobudzać w nich ciekawość, kreatywność i chęć czytania książek. Przez wiele lat komiksy były marginalizowane, gdyż panował powszechny pogląd, że jest to coś gorszego od książki, a ilustracje stępiają wyobraźnię. Dziś pogląd ten jest już zdecydowanie nieaktualny i w związku z tym, powstaje wiele interesujących serii kierowanych do najmłodszych czytelników. Jedną z najbardziej znanych serii komiksów dedykowanych dzieciom jest Asterix i Obelix. Przygody nieustraszonych Galów, którzy używają napoju magicznego uprzykrzając tym życie Rzymian, znane są od wielu lat, dlatego też ta seria komiksów zdecydowanie polecana jest dzieciom. Polskim odpowiednikiem tej francuskiej serii, jest Kajko i Kokosz, czyli opowieść o przygodach dwóch słowiańskich wojów, którzy zmagają się ze Zbójcerzami będącymi pod komendą Hegemona. Fabuła komiksów jest bardzo wciągająca, zaś ilustracje są dynamiczne i zdecydowanie ułatwiają odbiór całej historii. Dla młodszych dzieci polecane są także takie tytuły jak Pippi Pończoszanka, Smurfy, czy niezwykle popularny Kaczogród, czyli opowieść o przygodach Kaczora Donalda i jego najbliższych.

Komiksowe klasyki dla nieco starszych dzieci

Mnogość komiksów, które dedykowane są starszym dzieciom oraz młodzieży sprawia, że są one doskonałym wprowadzeniem w świat książek. Seria komiksów Śledztwa Enoli Holmes, są opowieściami przesyconymi zagadkami i szyframi, dlatego też doskonale rozbudzają w starszych dzieciach ciekawość i dążenie do wysiłku intelektualnego. Ciekawą propozycją jest także seria Czarolina, która naszpikowana jest magią, legendarnymi stworzeniami i wciągającą opowieścią –można powiedzieć, że jest to komiksowy odpowiednik przygód Harrego Pottera. Propozycjami dla młodzieży mogą być np. Odyseja Wojenna Antka Srebrnego, czyli komiks osadzony w czasach II Wojny Światowej , a także Thorgal, czyli pasjonująca, wielotomowa opowieść łącząca w sobie historię wikingów z fantastyką naukową.

Komiksy w zdecydowanym stopniu rozwijają dziecięcą wyobraźnię i oswajają dzieci z książkami. Jeżeli szukasz informacji o tym, jakie komiksy wybrać dla swojego dziecka, koniecznie przeczytaj artykuł - http://ksiazki-dla-dzieci.net/wybor-komiksu-dla-dziecka/