wtorek, 25 sierpień 2020 17:13

Kilka kroków, które dzielą Cię od pięknej i zdrowej cery

Kosmetyki naturalne Kosmetyki naturalne

Niewiele osób może się pochwalić nienaganną cerą, z którą nie ma żadnych problemów. Większość z nas boryka się niestety z mniejszymi lub większymi problemami skórnymi. Współczesna kosmetologia i dermatologia wychodzi nam jednak naprzeciw, tworząc całe serie kosmetyków poświęconych różnym typom skóry.

Obecnie największą popularnością – dodamy od razu, że słusznie – cieszą się dermokosmetyki i kosmetyki naturalne. Pielęgnacja twarzy dzięki nim staje się prawdziwą przyjemnością. Sprawdźmy więc, co jest w nich takiego dobrego.

Kosmetyki naturalne

Charakteryzuje je skład – wysoka zawartość czystych surowców naturalnych. Jako substancje aktywne znajdziemy tam naturalne oleje, ekstrakty z roślin i wody roślinne. Wszystkie one w większości pochodzą z upraw organicznych. To sprawia, że substancje są dużo bardziej drogocenne dla naszej cery, a jednocześnie są czyste i wolne od pozostałości nawozów sztucznych lub pestycydów.

Kolejną rzeczą charakterystyczną dla kosmetyków naturalnych są emulgatory pochodzenia roślinnego. Emulgatory to substancje, które pomagają połączyć w emulsjach fazy olejowe i wodne. Dla porównania w kosmetykach konwencjonalnych jako emulgatorów używa się tanich surowców syntetycznych jak glikol polietylenowy czy glikol polipropylenowy, a to one mogą być powodem np. alergii skórnych, poza tym nie są one także bezpieczne dla naszego środowiska naturalnego.

Także substancje zapachowe są w kosmetykach tego typu pozyskiwane tylko z olejków eterycznych czy wyciągów z roślin i owoców. Natomiast konserwanty, bo takie także znajdują się w tych kosmetykach, są delikatne i bezpieczne. Są one pozytywnie zaopiniowane i dopuszczone do stosowania przez jednostki certyfikujące (np. Cosmos czy Ecocert). Wzrost trwałości jest także osiągany poprzez właściwe pH produktu.

Kosmetyki naturalne

Kosmetyki naturalne

Dermokosmetyki do twarzy

Dziś poruszamy temat pielęgnacji cery, więc opowiemy Wam o dermokosmetykach do twarzy. Warto jednak wspomnieć, że kosmetyki tego typu pomogą także w innych problemach skórnych całego ciała i skóry głowy. 

Znane są one także pod nazwami: kosmetyki dermatologiczne lub kosmetyki apteczne. Powstały z myślą o pomocy w leczeniu problemów skórnych, chociaż używać ich mogą śmiało także osoby o zdrowej cerze – takich szczęśliwców w dobie tak silnego zanieczyszczenia środowiska jest jednak niewielu.

Kosmetyki te powstają pod czujnym okiem nie tylko kosmetologów, ale przede wszystkim dermatologów. Przygotowywane są w sterylnych warunkach niczym prawdziwe leki. Wykazują one właściwości hipoalergiczne, które chronią przed reakcjami alergicznymi. W ich składzie nie znajdziemy substancji takich jak konserwanty, barwniki, olejki eteryczne, czy środki zapachowe. Za to będę w nich górować składniki bioaktywne. Ich bazę zwykle stanowią wody termalne, bogate w takie substancje mineralne jak selen, żelazo, mangan czy cynk. Reszta składników dobierana jest stosownie do danego problemu skórnego. Przykładowo dermokosmetyki do cery tłustej będą przede wszystkim regulować pracę gruczołów łojowych. Cera tego typu ma też tendencję do powstawania zaskórników i innych zmian trądzikowych, dermokosmetyki będą więc też miały za zadanie usunąć zalegający martwy naskórek i tym samym zapobieganie powstaniu stanów zapalnych. Kolejnym zadaniem tych kosmetyków będzie także zniwelowanie powstałych wcześniej przebarwień potrądzikowych oraz blizenek po samodzielnym oczyszczaniu. Składników, jakich powinniśmy się więc spodziewać w tego typu kosmetykach to: 

  • kwas glikolowy i salicylowy – pomogą uregulować produkcję łoju,
  • algi i aloes – będą działać łagodząco,
  • wyciąg z rokitnika, pokrzywy, czarnuszki – będą działać oczyszczająco i ściągająco
  • cynk, siarka, skrzyp, krwawnik i wyciąg z drzewa herbacianego będą pomagać w złuszczeniu martwego naskórka.

Jak widzimy większość substancji aktywnych używanych do produkcji dermokosmetyków to klasyczne wyciągi roślinne poddawane obróbce chemicznej. To właśnie dlatego na rynku możemy znaleźć całą gamę kosmetyków pod nazwą dermokosmetyki naturalne, czyli naturalne składniki poddane obróbce pod okiem specjalistów, czyli dermatologów, kosmetologów i chemików.

Gdzie najlepiej kupować dermokosmetyki i kosmetyki naturalne?

Najlepszym źródłem jednych i drugich będzie apteka internetowa, taka jak Lek24, gdzie w jednym miejscu znajdziemy i na spokojnie dobierzemy idealne kosmetyki do swojej cery. Wystarczy wejść na link https://www.lek24.pl/dermokosmetyki.html i przekonać się jak duży wybór mamy. Nie spieszmy się. Wyjdźmy od sprawdzenia jaki typ cery mamy i na jakie problemy potrzebujemy znaleźć rozwiązanie. Poczytajmy skład i porównajmy z innymi. Na szczęście zakupu dokonujemy w domu, gdzie nikt nas nie goni, więc dajmy sobie chwilę na dobór kosmetyków najbardziej odpowiednich dla potrzeb naszej cery.