środa, 09 wrzesień 2020 20:23

Lek Tritace – opis i właściwości

 lek Tritace lek Tritace

Lek Tritace znalazł zastosowanie w leczeniu schorzeń kardiologicznych – przepisywany jest przede wszystkim pacjentom, u których zdiagnozowano nadciśnienie tętnicze krwi. Jego substancją aktywną jest ramipryl. Preparat wydawany jest tylko na receptę.

 

Czym jest Tritace?

Tritace to lek stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, który powoduje zredukowanie jego poziomu. Choroba nadciśnieniowa może prowadzić do niewydolności mięśnia sercowego, zawałów serca, udarów mózgu, a także do niewydolności nerek, uszkodzenia oka.

Lek Tritace wykazuje długotrwałe działanie przeciwnadciśnieniowe – działa już po 1-2 godzinach od przyjęcia. Optymalne efekty jego stosowania zauważa się po 3-4 tygodniach od rozpoczęcia kuracji.

Jak działa lek Tritace?

Substancja aktywna w leku Tritace to ramipryl. To związek zaliczany do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny, w skrócie inhibitorów ACE (Angiotensin Converting Enzyme).

Powoduje zmniejszenie aktywności konwertazy angiotensyny, a tym samym redukuje stężenie angiotensyny II wywołującej skurcz naczyń krwionośnych. Zmniejsza także wydzielanie hormonu aldosteronu, którego duża ilość wywołuje nadciśnienie. W rezultacie dochodzi do unormowania ciśnienia tętniczego.

Kiedy stosuje się lek Tritace?

Wśród głównych wskazań do stosowania preparatu Tritace znajdują się:

  • nadciśnienie tętnicze – stosowany jest samodzielnie lub w połączeniu z innymi preparatami na chorobę nadciśnieniową
  • niewydolność serca – leczenie objawowe
  • nefropatia – choroby nerek, w tym niecukrzycowa i cukrzycowa nefropatia kłębuszkowa

Dodatkowo lek używany jest zawałach mięśnia sercowego, przy udarze mózgu, w schorzeniach naczyń obwodowych, cukrzycy z chorobami współistniejącymi – przy paleniu tytoniu, nadciśnieniu, wysokim poziomie cholesterolu.

Jak dawkuje się lek Tritace?

Dawkowanie leku Tritace zależne jest od celu jego stosowania. Leczenie rozpoczyna się od mniejszych dawek, które następnie stopniowo się zwiększa.

W leczeniu nadciśnienia tętniczego rozpoczyna się dawkowanie od 2,5 mg raz na dobę, a potem w razie potrzeby podwyższa dawkę do 5 mg na dobę. W określonych przypadkach możliwe jest zwiększenie dawki do 10 mg dziennie.

Kiedy nie należy stosować leku Tritace?

Preparat Tritace nie może być używany u pacjentów, u których występują przeciwwskazania.

Główne przeciwwskazania to:

  • nadwrażliwość na składniki aktywne w preparacie
  • nadwrażliwość na inne inhibitory ACE
  • obrzęki naczynioworuchowe
  • niedociśnienie tętnicze
  • brak stabilności hemodynamicznej
  • zawężenie tętnicy nerkowej
  • drugi i trzeci trymestr ciąży

Źródło: https://medyk.online/leki/tritace/