czwartek, 16 grudzień 2021 14:23

Malowanie betonu – jak się za to zabrać

malowanie betonu malowanie betonu pixabay

Jako właściciel domu prawdopodobnie malowałeś ściany więcej niż jeden raz. Kusząca jest myśl, że równie łatwe i proste będzie malowanie betonu i wykonanych z niego podłóg lub betonowych ścian.

Wybór najlepszej farby do betonu może być jednak bardzo trudny. Na szczęście ten poradnik może znacznie ułatwić Ci ten proces. Jak dowiedzieć się, która farba jest najlepsza do betonu, aby móc zacząć malować jak profesjonalista? Istnieje wiele różnych rodzajów farb, które możesz wybrać do renowacji wnętrza. Jest jednak tylko kilka farb, które wyjątkowo nadają się do malowania betonu.

Farba i podkład do betonu i cementu są specjalnie opracowane, aby przylegały do ​​betonu oraz rozszerzały się i kurczyły z betonem. Nakłada się je podobnie do zwykłych farb lateksowych. Choć wygląda świetnie, po kilku latach wykazuje tendencję do zużywania się na podłogach, zwłaszcza w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

Malowanie betonu farbą epoksydową

Najlepszym wyborem jest jednak użycie farby epoksydowej. W szczególności warto użyć farby epoksydowej, która została specjalnie opracowana do stosowania na betonie.

To rodzi naturalne pytanie: co sprawia, że ​​malowanie betonu farbą epoksydową daje tak wyjątkowe efekty? Krótka odpowiedź brzmi, że ta farba została zaprojektowana, aby poradzić sobie z powierzchnią, która może się zmieniać w czasie.

Beton podlega ekstremalnym wysokim i niskim temperaturom. Dlatego z biegiem czasu beton w reakcji na temperaturę będzie naturalnie rozszerzać się i kurczyć. W przypadku innych rodzajów farb to rozszerzanie się i kurczenie prowadziłoby do brzydkiego i połamanego wyglądu powierzchni. Farba epoksydowa pomaga zachować gładkość, nawet niezależnie od temperatury.

Jak zauważyliśmy powyżej, główną zaletą farby epoksydowej jest to, że może ona poradzić sobie z rozszerzaniem i kurczeniem się powierzchni betonowych. Inną korzyścią jest jednak to, że może sprawić, że podłogi betonowe będą zasadniczo wodoodporne. Szczególnie narażone na zawilgocenie są piwnice. Może się to zdarzyć przez pęknięte rury lub ekstremalne opady deszczu, które prowadzą do zalania wnętrza.

Woda przedostająca się do podłogi może sprawić, że cały obszar będzie zagrożony. Zwiększa się ryzyko pojawienia pleśni lub innych toksycznych problemów, jednocześnie zagrażając integralności strukturalnej domu.

W takim przypadku farba epoksydowa jest jednak twoją pierwszą linią obrony przed tym potencjalnym problemem. Zaczynasz od pomalowania całej powierzchni betonowych podłóg piwnicy. Po wyschnięciu masz podłogę, która jest odporna na wszystkie, z wyjątkiem najpoważniejszych zalań.

Dzięki odpowiedniemu doborowi farby możesz uczynić swój dom bezpieczniejszym dla siebie, jednocześnie chroniąc jego wartość dla potencjalnych przyszłych nabywców.

Czy malowanie betonu ogranicza wybór kolorów?

Kiedy ludzie słyszą termin „farba epoksydowa”, często obawiają się, że wybór kolorów, z których będą mogli wybierać, będzie ograniczony. To wcale nie musi być prawda: jak w przypadku każdego innego rodzaju farby, malowanie betonu farbą epoksydową daje możliwość zastosowania szerokiej gamy kolorów do wyboru.

Nie wiesz, na jaki kolor chcesz pomalować podłogi betonowe? W takim przypadku znajdziesz poniżej kilka sugestii, które mogą pomóc w rozpoczęciu pracy.

Beżowy – jednym z głównych powodów, dla których ludzie często malują betonową podłogę, jest jej ogrzanie. W przeciwnym razie pokój może stwarzać wrażenie zimnego i opuszczonego. Jeśli Twoim celem jest ogrzanie obszaru, prawdopodobnie najlepiej będzie beżowa farba.

Zielony – jeśli beż nie jest Twoim kolorem, możesz uzyskać ten sam „ciepły” efekt, nakładając warstwę zielonej farby. Ten kolor może również sprawić, że przestrzeń będzie bardziej naturalna i zachęcająca.

Kość słoniowa – Jeśli szukasz eleganckiego i czystego stylu, zalecamy pomalowanie betonowych podłóg na delikatny kolor kości słoniowej. Taki kolor od razu sprawia, że ​​piwnica wygląda ładnie i czysto. Jasny kolor bardzo dobrze odbija światło, dzięki czemu przestrzeń wygląda na bardziej doświetloną.

Szary – to nadal najpopularniejszy kolor betonu. Jeśli nie masz nic przeciwko kolorowi, ale chcesz uzyskać czysty, wykończony i jednolity wygląd, wystarczy nadać odcień szarości.