wtorek, 04 styczeń 2022 20:04

W jaki sposób dbać o suknię ślubną?

pranie sukni ślubnej pranie sukni ślubnej pixabay

Każda Panna Młoda chce mieć tą jedną, jedyną, wymarzoną suknię ślubną. Jednak z uwagi na to, że strój ten ubierany jest tylko jeden raz, wiele osób rezygnuje z jego odpowiedniej pielęgnacji.

A przecież odpowiednio zadbaną suknię ślubna można sprzedać lub przechowywać dla następnych pokoleń. Czasami jest ona traktowana również jako piękna pamiątka. Jak zatem odpowiednio dbać o suknię ślubną, by przetrwała nie tylko jedną noc, a nawet długie lata?

Jak przechowywać suknię ślubną?

Jednym z czynników, które wpływają na stan sukni ślubnej, jest odpowiedni sposób przechowywania. W tym celu warto mieć specjalny pokrowiec, w którym będzie można zamknąć całą suknię. Można w celu przechowywania sukni ewentualnie użyć specjalnego tekturowego pudełka. Suknie warto przechowywać w ciemnych miejscach, ale pozwalających na swobodny przewiew powietrza np. w szafie czy garderobie. Odradza się natomiast przechowywania jej w wilgotnych miejscach, w szczególności w piwnicach, a także luzem na strychu. Może bowiem dojść od sytuacji, że suknia się zniszczy, odbarwi lub utworzy się na niej nalot z pleśni. Do przechowywanej luzem sukni z łatwością mogą dostać się także różnego rodzaju szkodniki, które szybko mogą ją zniszczyć. Dlatego też warto raz na jakiś czas sprawdzić, w jakim stanie się znajduje suknia i czy nie wymaga np. czyszczenia.

W jaki sposób czyścić suknię ślubną? Czy warto skorzystać z profesjonalnej pomocy?

Dla zachowania odpowiedniego wyglądu i stanu sukni ślubnej istotny jest też sposób jej czyszczenia. Nawet bardzo uważając można ją niestety zabrudzić czy zaplamić. Wystarczy, że suknia jest długa i może się zakurzyć lub nawet zabłocić przy niepogodzie. O ile plamy nie są mocne i duże można próbować sobie z nimi poradzić samodzielnie używając delikatnych detergentów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że często suknie ślubne są tworzone z wymagających specjalnego traktowania materiałów – szyfonów, koronek, jedwabi. Dlatego też przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności związanych z praniem czy czyszczeniem sukni, należy zapoznać się z informacją, z czego dokładnie została wykonana. Istotne jest także to, aby dowiedzieć się, jak pielęgnować dany materiał. Czasami jednak, szczególnie przy bardzo delikatnych materiałach lub mocnych zabrudzeniach, zdecydować się na profesjonalne usługi. Przed wyborem firmy, gdzie odda się strój, warto sprawdzić, czy oferuje ona pranie sukni ślubnej. Wrocław jest miastem, w którym bez problemu znajdzie się tego typu miejsce. Większość pralni tego typu oferuje także czyszczenie garniturów i innych rodzajów garderoby.