piątek, 02 grudzień 2022 17:05

Materac 150x190 cm – miękki, średnio twardy czy twardy? Jaki wybrać

Materac 150x190 cm Materac 150x190 cm pixabay

Tytułowy rozmiar materaca zwykle wskazuje na jednoosobowy model dla małego dziecka czy nastolatka.

Dla starszego dziecka zazwyczaj jest to już niewystarczająca długość ponieważ wzrost starszaka jest większy a minimalna różnica pomiędzy wzrostem a wysokością użytkownika powinna wynosić 15 cm. Biorąc pod uwagę fakt, że głowa nigdy nie spoczywa na samym początku materaca to przy takiej minimalnej różnicy można już komfortowo korzystać z materaca. Wymiar samego materaca to też jego grubość. Grubość materaca należy dopasować do ramy łóżka wybierając o kilka centymetrów wyższy materaca niż wspomniana rama łóżka. Jeżeli materac nie wystawałby w ogóle poza ramę łóżka albo byłoby od niej niższy to przy siadaniu czy wstawaniu z materaca użytkownik obijałby sobie o nią nogi. Trudno w takiej sytuacji o swobodne i komfortowe użytkowanie materaca dlatego lepiej aby materac był o co najmniej kilka centymetrów wyżej od konstrukcji łóżka. Materace w tym rozmiarze znajdziesz na https://www.kaszmirowysen.pl/Materac-na-wymiar/Materac-do-lozka-150x190-cm-do-spania

Twardość materaca 150x190 cm

Odpowiednią twardość nadaje materacowi głównie sztywny surowiec użyty w jego budowie. Takim sztywny, utwardzającym materiałem będzie mata kokosowa, mata z trawy morskiej czy końskie włosie. Użycie któregokolwiek z wyżej wymienionych rodzaj surowca sprawia, że klasyfikacja twardości materaca jest wyższa i oznacza się ją jako twardą bądź bardzo twardą. Dodatkowo materac można wzmocnić konstrukcją używając większej ilości sprężyn jak w przypadku konstrukcji multipocket. Odpowiednio dobrana twardość materaca zapewni komfort snu ale także długą żywotną materaca. Jednym z najtrwalszych surowców wykorzystywanych w budowie materaca jest lateks. Lateks może być użyty jako warstwa wierzchnia, nadając materacowi sprężystość ale także jako rdzeń. Materace oparte na rdzeniu lateksowym tworzą bardzo trwałe materace i niezwykle komfortowe. Lateks jest surowcem bardzo odpornym na odkształcenia. Cała powierzchnia tego surowca jest perforowana czyli posiada szereg kanalików zwiększających wentylację całego materaca. Lateks jest mocno uniwersalnym surowcem dzięki czemu stanowi dobry wybór dla większości użytkowników niezależnie od wagi.

Co znajduje się w miękkich materacach 150x190 cm

Największą miękkość nadaje materacowi pianka visco memory. Jest to najbardziej plastyczny rodzaj surowca taki, który reaguje na ciężar ciała i na jego ciepło mięknąc pod wpływem tych czynników. Ze względu na tę cechę nazywana jest pianką termoplastyczną. Miękkość można również uzyskać poprzez wykorzystanie wysokiej konstrukcji sprężyn kieszeniowych czyli tych opakowanych pojedynczo, nie łączonych ze sobą na sztywno. Takie wysokie sprężyny nadadzą większej sprężystości a tym samym większej miękkości całemu materacowi.