czwartek, 26 maj 2022 19:46

Na co zwrócić uwagę kupując okap kuchenny?

Ciarko Design Ciarko Design pixabay

Okap kuchenny stanowi jedno z ważniejszych urządzeń, o jakie warto zatroszczyć się, urządzając tak często użytkowane pomieszczenie.

Jego głównym zadaniem jest pochłanianie zapachów i wilgoci z powietrza, co jest przydatne w trakcie przyrządzania posiłków. Posiadanie takiego urządzenia wpływa nie tylko na wysoką funkcjonalność wnętrza, ale pozwala również zachować jego designerski i estetyczny wygląd. Aby okap kuchenny spełniał swoją rolę prawidłowo, niezbędne jest jego odpowiednie dostosowanie. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę w trakcie jego wyboru.

Wybór okapu kuchennego ze względu na tryb pracy

Podstawowym rozróżnieniem okapów kuchennych jest to, ze względu na sposób ich pracy. Wyróżnia się okapy wyciągowe i tzw. pochłaniacze. Pierwsze z nich działają na zasadzie odsysania powietrza na zewnątrz pomieszczenia, jednak ich montaż jest możliwy wyłącznie w przypadku posiadania przewodu kominowego. Takie rozwiązanie jest bardzo wydajne i korzystne. Okapy z pochłaniaczem sprawdzają się jednak równie dobrze. Ich zadaniem jest przefiltrowywanie wchłanianego powietrza i wypuszczanie go z powrotem do kuchni.

Okap kuchenny – co uwzględnić w trakcie jego wyboru?

Wybór okapu w dawnych czasach był zazwyczaj dość prosty. Najczęściej decydowano się na modele teleskopowe, które posiadały wysuwaną szufladę, zwiększającą powierzchnię wchłanianego powietrza. Następnie dużą popularność zyskały okapy kominowe, które montowane były do ścian lub sufitów. Obecnie ze względu na większe potrzeby konsumenckie, producenci tworzą różnego rodzaju okapy kuchenne, które różnią się nie tylko sposobem montażu, ale również designem i funkcjonalnością. Aby zapewnić sobie maksimum funkcjonalności, dobrze jest uwzględnić w trakcie wyboru kilka istotnych kwestii. 

Wielkość pomieszczenia kuchennego

Pierwszą rzeczą, jaką warto wziąć pod uwagę w trakcie wybierania urządzenia, jest wielkość kuchni, w której umieszczony będzie okap kuchenny. W dużej przestrzeni nie sprawdzi się model o małych wymiarach, gdyż nie zdoła on pochłonąć wszystkich zapachów. W małej kuchni natomiast lepiej zamontować urządzenie, które pozwoli na maksimum funkcjonalności, jednak nie zabierze przy tym zbyt wiele miejsca. Przykładem jest okap sufitowy, który ze względu na sposób instalacji pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca. Jest to rozwiązanie, które sprawdza się także na poddaszu, gdzie sufit wymaga stosowania niestandardowych rozwiązań. 

Wydajność urządzenia

O tym, czy urządzenie sprawdzi się w danym pomieszczeniu kuchennym, decyduje również jego wydajność. Liczona jest ona poprzez pomnożenie kubatury kuchni (czyli objętości pomieszczenia) przez wydajność okapu. Liczbami, przez jakie należy pomnożyć wartość, są następująco:

  • sześć – w przypadku okapów o niskim biegu,
  • dziewięć – w celu sprawdzenia wydajności na biegu średnim,
  • dwanaście – aby sprawdzić wydajność okapu na wysokim biegu. 

Głośność okapu

Ze względu na wygodę użytkowania okapów kuchennych, w trakcie zakupu warto uwzględnić jego tryb pracy, a konkretniej głośność. Dostępne są zarówno wersje standardowe, jak i nowoczesne. Niektórzy producenci tworzą także modele wyjątkowo ciche, które świetnie sprawdzają się w przypadku osób, posiadających małe dzieci. 

Szerokość kuchenki

Na wydajność urządzenia wpływa również jego wielkość. Dobrze, jeśli jest ona dostosowana do rozmiarów kuchenki gazowej bądź indukcyjnej. Najlepiej, jeżeli okap kuchenny jest nieco szerszy od niej. Wyjątkiem są okapy zintegrowane z płytą indukcyjną, które montowane są nie od góry, ale od dołu. Ważnym aspektem jest bowiem również kwestia wysokości montażu. W przypadku takich urządzeń należy zadbać o minimalną odległość wynoszącą ok. 45 cm (w przypadku indukcji) oraz 65 cm (w przypadku płyty gazowej).

Sposób obsługi okapu

Wybór okapu kuchennego powinien być przede wszystkim uwarunkowany sposobem funkcjonowania we wnętrzu. Urządzenie powinno umożliwiać jak najbardziej wygodne korzystanie z przestrzeni. Niezwykle ważną kwestią jest sposób obsługi okapu. Istotny jest bowiem sposób włączania i wyłączania nawiewu. Obecnie producenci decydują się na coraz bardziej innowacyjne rozwiązania. Najpopularniejsze z nich to:

  • okapy z bezdotykowym systemem,
  • możliwość regulacji mocy urządzenia,
  • instalacja świateł o różnym natężeniu. 

Gdzie znaleźć wysokiej jakości okapy kuchenne?

Szukając okapu kuchennego, warto zwracać uwagę na producentów, u których dokonuje się zakupu. Warto wybierać sprawdzone marki, w których twórcy dbają o staranność wykonania urządzeń na każdym etapie produkcji. Ważnym aspektem jest korzystanie z innowacyjnych maszyn, które pozwalają na wytworzenie nowoczesnych okapów. Tego rodzaju produkty można znaleźć u polskiego projektanta Ciarko Design, który dokłada wszelkich starań, aby okapy odznaczały się nie tylko wydajnością, ale i elegancją i modnym designem.