wtorek, 08 czerwiec 2021 12:35

Odparzenia pieluszkowe – jak im zapobiegać i co zrobić, gdy już się pojawią?

szumiący miś szumiący miś

Odparzenia pieluszkowe to bolesne i nieprzyjemne doświadczenie dla dziecka. Rodzice mogą próbować mu zapobiegać poprzez częstą zmianę pampersa, okazjonalne jego nie zakładane bądź dobór odpowiednich kosmetyków, jednak czasem to nie wystarcza.

Niektóre dzieci mają bardziej wrażliwą skórę, skłonną do podrażnień. Jak im pomóc?

Odparzenie powstaje w sytuacji, gdy wilgotna pielucha styka się ze skórą, a nagromadzone bakterie zbyt długo mają z nią kontakt. Skóra niemowlaka jest na tyle wrażliwa, że czasem kilkanaście minut opóźnienia może prowadzić do zaczerwienienia, a następnie wysypki w postaci kropek i pęcherzyków. O nadkażeniu bakteryjnym, świadczy sączący się z nich płyn oraz duży obszar rozsiania zmian – także na pośladki czy pachwiny. Nietrudno się domyślić, że problem jest bardzo bolesny i niekomfortowy dla dziecka.

Jak zapobiegać?

W ramach profilaktyki wystarczy regularnie zmieniać dziecku pieluszkę. Nawet, jeśli maluch tego nie lubi, wykorzystaj czas gdy jest zajęty zabawą z szumiącym misiem i delikatnie sprawdź zawartość pampersa. Ograniczaj korzystanie z chusteczek nawilżanych, a gdy wybierasz kosmetyki do mycia czy przewijania, sięgaj po te o naturalnym składzie, bez chemicznych dodatków. Pozwalaj dziecku na swobodne machanie nóżkami, kiedy leży gołe, np. przed kąpielą.

Jak leczyć?

Zajmij dziecko ulubioną zabawką, dając mu szumiącego króliczka. W tym czasie delikatnie umyj zmienione chorobowo miejsca naparem z rumianku lub specjalnymi kosmetykami. Następnie stosuj maść ochronną zawierającą witaminę B5, która pomoże w szybszej regeneracji skóry. Zostaw dziecko w bezpiecznym miejscu, bez założonej pieluszki. Ważny jest dopływ powietrza.

Odparzenie pieluszkowe może się przytrafić u każdego dziecka, szczególnie zaś są na nie narażeni alergicy, u których zdiagnozowano AZS. Czujność rodzica i dobre kosmetyki sprawią, że problemu uda się uniknąć, ale jeśli już wystąpi – pozwoli szybko się z nim rozprawić.