piątek, 04 wrzesień 2020 10:25

Rodzaje tkanin i dzianin – podstawowy podział. Poradnik w pigułce

Kastella Kastella

Każda osoba, która dopiero zaczyna pracę z materiałami, zanurza się w świecie licznych pojęć, które niewiele mówią. Jak wygląda bawełna, wie niby każdy. Jak powstaje i jaki ma splot, to już nieco mniej powszechne pojęcia. Jakie mamy rodzaje tkanin i dzianin rodzaje? Ze względu na co je dzielimy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym mini poradniku.

 

Czym się różni tkanina od dzianiny?

Na początek zupełna podstawa – różnica między tkaniną i dzianiną. Potocznie pojęcia te bywają używane zamiennie, co jest bardzo mylące i początkującą osobę może wprawić w niemałe zakłopotanie. Tymczasem sprawa jest prosta.

  • Tkanina to materiał tkany. Wygląda raczej elegancko i jest mało elastyczna. Powstają z niej dżinsy, płaszcze, koszule itp.

  • Dzianina to materiał dziany. Charakteryzuje się dużą ciągliwością i uniwersalnością. Powstają z niej np. swetry, T-shirty, dresy, skarpetki.

Rodzaje tkanin i dzianin ze względu na włókna

Nie ma określonych włókien, które są przypisane konkretnym rodzajem ubrań czy materiałów. Wszystkie dzielimy jednak trzy podstawowe grupy: włókna naturalne, włókna sztuczne i włókna syntetyczne.

  • Włókna naturalne pozyskiwane są z roślin lub różnego rodzaju futer/wyrobów zwierzęcych. W pierwszym przypadku są to przede wszystkim len i bawełna. W drugim możemy wymienić np. wełnę, angorę, jedwab, alpakę.

  • Włókna sztuczne są wytworzone w sposób sztucznych, ale z surowców występujących naturalnie w przyrodzie. Są to np. wiskoza lub włókno bambusowe.

  • Włókna syntetyczne powstają w całości z surowców (polimerów) niewystępujących w przyrodzie. Wytworzył je człowiek. Do najpopularniejszych zaliczamy: poliester, elastan, poliamid, akryl.

Niewiele ubrań powstaje w całości z jednego włókna. Najczęściej mamy do czynienia z mieszanką, w której jakieś włókno przeważa, a inne jest domieszką. Takie kombinacje mają na celu wytworzenie materiału o bardzo konkretnych właściwościach. Np. bawełna z domieszką elastanu staje się wyjątkowo elastyczna, mogą z niej powstać ubrania sportowe.

Rodzaje tkanin i dzianin ze względu na splot

Tkaniny i dzianiny możemy podzielić także ze względu na rodzaj splotu.

  • Tkaniny mogą posiadać trzy podstawowe rodzaje splotu: płócienny, skośny, atłasowy. Na ich bazie powstają bardzo różne kombinacje umożliwiające stworzenie tkanin o różnych właściwościach.

  • Dzianiny mogą być rządkowe lub kolumienkowe. Z pierwszej powstaje np. dżersej i dzianina swetrowa. Z drugiej np. tiul.

Gdzie kupować tkaniny i dzianiny?

Początkujący „projektant” często ma problem ze znalezieniem miejsca, w którym kupi dobrej jakości materiały i przy okazji zasięgnie fachowej wiedzy. Dlatego też polecamy zakupy w sklepach specjalistycznych np. takich jak producent dzianin Kastella. To najlepszy sposób zarówno na pewny zakup, jak i na lepsze rozeznanie się w świecie materiałów.