piątek, 20 sierpień 2021 13:38

Sprzedaż wycofanych z użytku firmowych komputerów. Na co zwrócić uwagę?

usuwanie danch usuwanie danch pixabay

Twoja firma szykuje się do wymiany komputerów w najbliższym czasie? Szukacie nowych urządzeń, a jednocześnie zastanawiacie się, co zrobić ze starym, wycofanym sprzętem? Pomożemy Wam przebrnąć przez żmudny proces wprowadzania zmian w obszarze IT! Od czego zacząć?

 

Znajdźcie zaufanego kontrahenta!

Umówmy się, specjaliści IT w poszczególnych przedsiębiorstwach, zwłaszcza w firmach, w których kadra pracownicza korzysta z komputerów w codziennej pracy, mają ręce pełne roboty. Nie mają możliwości przejąć na siebie wszystkich zadań związanych z wymianą sprzętu komputerowego, jego zakupem, wdrożeniem i inwentaryzacją egzemplarzy wycofanych. Dlatego też, stare komputery lądują najczęściej w firmowych magazynach. Jak należy postępować ze sprzętem nieużywanym?

Ocena stanu technicznego komputerów- utylizacja, a może odsprzedaż?

Najważniejszą kwestią, którą warto ustalić na samym początku jest stan techniczny sprzętów wycofanych w firmie z użytku. Od tego bowiem zależy dalszy przebieg działań. Jeśli komputery są bardzo wyeksploatowane i stare należałoby przeprowadzić ich utylizację. Jak się do tego zabrać? Stare komputery są kłopotem z bardzo wielu powodów. W dużych i średnich przedsiębiorstwach, ze względu na skomplikowane procedury bezpieczeństwa proces ten może trwać w nieskończoność.

Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na cenne dane, które zapisane są na dyskach oraz innych nośnikach informacji. Ich usunięcie należy powierzyć profesjonalistom, by nie doprowadzić do wycieku istotnych tajemnic przedsiębiorstwa oraz danych personalnych pracowników.

Dopiero po usunięciu poufnych informacji lub fizycznym zniszczeniu dysków można powierzyć firmie zewnętrznej utylizację wycofanego sprzętu.

Jak postępować z kilkuletnimi komputerami?

Coraz częściej jednak firmy decydują się na wymianę sprzętu co 3, 4 lata, dzięki czemu zespół rozwija się pracując na urządzeniach najlepszej jakości. Komputery o mocnych parametrach wpływają na polepszenie efektywności i wydajności pracowników biurowych, a polityka ta wkracza małymi krokami również na polski rynek. Co jednak robić z 4 letnim wycofanym sprzętem? To zdecydowanie nie są elektrośmieci i nie należy ich utylizować. Dużo rozsądniejszym rozwiązaniem będzie organizacja sprzedaży pracowniczej lub nawiązanie współpracy z firmą taką jak SELKEA, która zajmuje się odkupem wycofanych komputerów.

Niszczenie danych

Decydując się na odsprzedaż komputerów firmie zewnętrznej, prowadzącej skup sprzętu, wciąż nie możemy zapominać o kwestiach bezpieczeństwa i należytym usunięciu danych z dysków, by uniknąć ryzyka ich kradzieży. Miałoby to bowiem katastrofalny wpływ na wizerunek naszej firmy, w konsekwencji czego, narazilibyśmy się na stratę kontrahentów.

Wybierając zatem podwykonawcę zwróćmy uwagę, czy poza skupem komputerów, ma on w swojej ofercie usuwanie danych. Wyróżniamy dwie metody: fizyczną oraz programową. Czym się różnią?

Metoda programowa polega na nadpisywaniu informacji zawartych na dyskach z wykorzystaniem skomplikowanych algorytmów, w taki sposób, by odczyt pierwotnych danych nie był możliwy. Jej największym plusem jest możliwość ponownego wykorzystania nośników.

Metoda fizyczna natomiast to nic innego jak zniszczenie dysku, w specjalistycznej maszynie, która mieli go na kilkumilimetrowe fragmenty. Warto pamiętać, iż bez względu na technikę usunięcia danych, proces ten zawsze powinien zakończyć się wygenerowaniem specjalistycznego raportu oraz certyfikatu.

Podsumowanie

Korzystanie z usług firm specjalizujących się w skupie wycofanych, firmowych komputerów przynosi zdecydowanie więcej korzyści niż mogłoby się wydawać! W ten sposób firma może zyskać fundusze na zakup nowych sprzętów, przez co wymiana urządzeń nie będzie tak obciążająca dla budżetu przedsiębiorstwa. Zyskujemy również możliwość bezpiecznego usunięcia danych lub całkowitego zniszczenia dysków. Chronimy w ten sposób interes firmy. Naszym zdaniem skup to najbezpieczniejszy i najwygodniejszy sposób na pozbycie się niepotrzebnych komputerów.