piątek, 16 lipiec 2021 14:57

Substancje szkodliwe w balsamach do ciała

naturalny balsam do ciała naturalny balsam do ciała pixabay

Mimo że balsam do ciała to kosmetyk, który ma za zadanie uzdrawiać nasze ciało, w rzeczywistości producenci wielu produktów tego typu dodają do nich takie składniki konserwujące, które szkodzą naszej skórze.

Na szczęście, nie wszystkie kosmetyki takie są. Warto czytać etykiety i znaleźć dobry sklep z kosmetykami naturalnymi, w których zaopatrzymy się w dobrej jakości naturalny balsam do ciała, którego receptura będzie przejrzysta i wolna od toksyn.

Do najpopularniejszych składników kosmetyków, na które należy zwrócić szczególną uwagę, należą silikony (SLS i SLES), detergenty, konserwanty oraz wszechobecny i trujący formaldehyd. Uważać na niego powinny szczególnie kobiety w ciąży (stosowanie dużej ilości kosmetyków z tą substancją w składzie może upośledzać rozwój płodu).

Aluminium w kosmetykach - dlaczego należy na nie uważać?

Szczególną uwagę należy zwrócić również na aluminium. Jest to substancja, której wprawdzie rzadko dodaje się do balsamów, natomiast często spotkamy aluminium w antyperspirantach. Ze względu na niejasne wyniki badań, które sugerują, że może istnieć korelacja między zwiększoną zapadalnością na raka piersi a masowym używaniem antyperspirantów z aluminium, warto pomyśleć o przestawieniu się na korzystanie z naturalnych antyperspirantów. Ałun w sztyfcie jest doskonałą alternatywą.

Niebezpieczne substancje zapachowe w kosmetykach

Substancje zapachowe, czyli wszelkiego rodzaju aromaty dodawane do kosmetyków mogą nam zaszkodzić. Mogą doprowadzić do rozwinięcia się alergii, a wraz z nią do alergii. Niestety, na etykietach nie znajdziemy dokładnego wykazu substancji zapachowych, których użyto do produkcji konkretnego kosmetyku. Zwykle pod nazwą: „substancje zapachowe” kryje się sztuczne piżmo. Niestety, producenci wiedzą, że najlepiej sprzedaje się ten kosmetyk, który ładnie pachnie. Używanie go dobrze nam się kojarzy, a dzięki pozytywnym wzmocnieniom wracamy do danego specyfiku cyklicznie. Ulubionym wydarzeniem producenta jest oczywiście sytuacja, w której używamy danego balsamu do ciała lub żelu pod prysznic, bo jest on naszym ulubionym. Najczęściej odpowiada za to po prostu ładny zapach. Poza bólem głowy i alergiami, substancje zapachowe mogą powodować powstawanie nowotworów.

Ftalany w kosmetykach

Kolejną niebezpieczną substancją w kosmetykach są ftalany. Korzysta się z nich przy produkcji płytek PVC. Dodają kosmetykom gładkiej konsystencji. Masowo znajdują się w balsamach i mleczkach do ciała, a należą do plastików, których powinniśmy unikać.