poniedziałek, 08 czerwiec 2020 16:39

Sylwetka na lato czy lata? Jak wytrwać w nowych postanowieniach

Adidas buty damskie Adidas buty damskie

Podjęłaś decyzję, że w tym roku mur-beton zadbasz o idealną sylwetkę na lato i jesteś na tyle zmotywowana, że zamierzasz utrzymać ją na dłużej? To fantastycznie, bo motywacja jest bardzo ważna. Co jednak robić, kiedy jej zabraknie?

 

Motywacja i determinacja

Na początku nowej drogi, chociażby tej prowadzącej do idealnego ciała, motywacja jest bardzo ważna. Rozgrzewa nas do działania, napełnia pozytywną energią, a pokonywanie codziennych przeszkód wydaje się prostsze. Jednak niestety motywacja nie jest niewyczerpywalnym źródełkiem dobrych mocy. Często kończy się szybciej, niż nam się wydaje, a nasze postanowienia odchodzą w niepamięć. Jedyny ratunek dla nich to determinacja, chęć dążenia do celu i dokładnie przygotowany plan działania, czekający na moment, kiedy zabraknie motywacji. Zaczynając aktywny tryb życia, przeczytaj poniższe punkty, które pomogą Ci osiągnąć efekt, o którym marzysz. 

1. Ustal cel możliwy do osiągnięcia

Pierwszą ważną zasadą jest mierzalność celu. Dokładnie sprecyzuj co, w jaki sposób i jak szybko chcesz osiągnąć. Nie skupiaj się na niemożliwym, ponieważ jest to najłatwiejszy sposób, aby się zniechęcić. Ustal racjonalny cel, dostosuj go do kondycji fizycznej i nie rezygnuj z niego, jeśli okaże się, że nie zdążysz osiągnąć wszystkiego, co zamierzasz przed rozpoczęciem wyczekiwanego urlopu. Zbuduj kondycję na lata, nie na lato.

2. Ustal ćwiczenia z trenerem personalnym

Jeśli czujesz, że sama nie jesteś w stanie dopasować treningu do swoich potrzeb i celów, nie wahaj się i poproś o pomoc profesjonalistę. Dzięki temu będziesz mogła nie tylko szybciej osiągnąć pożądany efekt, ale również będziesz prawidłowo wykonywała ćwiczenia i unikniesz kontuzji i urazów. Ćwiczenia pod okiem trenera personalnego mają jeszcze jedną zaletę - ciężej jest z nich zrezygnować z powodu lenistwa. Trenerzy rzadko kiedy zgadzają się na tego typu odstępstwa i zawsze dokładnie zaznaczają podopiecznemu, że nie jest to droga, którą początkowo chciał iść. Jeśli więc brakuje motywacji, profesjonaliści szybko zadbają o to, by wróciła i była na odpowiednim poziomie.

3. Przestań robić to, czego nie lubisz

Chcesz wyrzeźbić mięśnie i chodzisz co drugi dzień na siłownię, choć tak naprawdę nie lubisz spędzać tam czasu? Jeśli tak, to wiedz że jest to pierwszy niepokojący sygnał i raczej powinnaś mocno się zastanowić czy aby na pewno chcesz kontynuować aktywność, którą dla siebie wybrałaś. Sport powinien przynosić Ci radość, dlatego czym prędzej zrezygnuj z tego rodzaju ruchu, który jest dla Ciebie niczym kula u nogi. Zrób to nawet, jeśli nie wiesz jak w zamian ćwiczyć i zacznij eksperymentować. Sprawdź różne sporty i oceń czy biegi, rower, skakanka, pływanie czy taniec przypadną Ci do gustu. Szukaj tak długo, aż poczujesz, że to co robisz sprawia Ci radość. Wtedy efekty przyjdą szybciej niż myślisz. 

4. Zaplanuj swój kalendarz

Nie planując treningu z wyprzedzeniem, skazujemy się na trudności w dociągnięciu postanowień. Dlatego też wcześniej podejmij decyzję, że kolejnego dnia po pracy udasz się na trening. Przygotuj wszystko czego potrzebujesz: odpowiedni strój - świetnie sprawdza się odzież marki adidas, buty damskie, wodę, przekąskę potreningową i ustal, o której godzinie będziesz ćwiczyła. Jeśli nie zdecydowałaś się na trenera personalnego, to dobrym pomysłem jest umówienie się z przyjaciółką, która może działać równie motywująco, co profesjonalista. Wypróbuj również tej metody. Im więcej zrobisz, aby zapobiec lenistwu i braku chęci, tym mniejsze prawdopodobieństwo jakiegokolwiek niepowodzenia.