środa, 11 maj 2022 18:18

Zalety ekologicznych kosmetyków

Eko kosmetyki Eko kosmetyki unplash

Kosmetyki ekologiczne cieszą się dużą popularnością. Związane jest to z ich naturalnym składem.

Jest on bezpieczny dla naszej skóry, a także środowiska. Dzięki zawartości cennych substancji odżywczych produkty te odznaczają się wyjątkowo skutecznym działaniem. Stały się rewolucją w pielęgnacji różnego rodzaju cer. Co oznacza, że kosmetyki są „ekologiczne” oraz jakie są zalety ich stosowania? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Eko kosmetyki to alternatywa dla konwencjonalnych metod pielęgnacji. Są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które pragną żyć w zgodzie z naturą i jednocześnie zadbać o kondycję swojej skóry. Wśród nich znajdują się także produkty odpowiednie dla wegan. Produkcją takich kosmetyków zajmuje się, na przykład, marka Alkmie.

Kiedy kosmetyki można nazwać „ekologicznymi”?

Otrzymanie miana „kosmetyk ekologiczny” wiąże się ze spełnieniem wyjątkowo restrykcyjnych zasad produkcji oraz przejściem przez szereg kontroli. Dotyczą one między innymi stanu gleby oraz wody wykorzystywanej do jej nawadniania. Sprawdzane jest także etyczne podejście do produkcji oraz jego jakość. Eko kosmetyki muszą pochodzić z upraw gospodarstw, które działają w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Ich standard jest potwierdzany certyfikatami, takimi jak Cosmos, Ecocert, Cosmebio, BDIH, ICEA oraz Soil Association.

Jakich składników nie znajdziesz w eko kosmetykach?

Główną zaletą kosmetyków ekologicznych jest ich skład. To on wpływa na wysokie bezpieczeństwo stosowania. Nie znajdziemy w nich żadnych szkodliwych substancji, takich jak SLS, PEG, parabeny, czy pochodne ropy naftowej. Zabronione jest także używanie surowców pochodzących z zagrożonych gatunków roślin, czy zwierząt oraz surowców pozyskanych w sposób nieetyczny. Woda użyta do produkcji eko kosmetyków musi być przebadana i pochodzić ze sprawdzonych źródeł.

Dlaczego warto stosować eko kosmetyki?

Ekologiczne kosmetyki charakteryzują się delikatnym, ale jednocześnie skutecznym działaniem. Ze względu na brak substancji chemicznych są one bezpieczne dla skóry, ogólnego zdrowia, a także środowiska naturalnego. Jednocześnie dzięki zawartości cennych składników, takich jak witaminy i minerały, są wielofunkcyjne — głęboko odżywiają skórę, nawilżają ją, regenerują oraz rozpromieniają cerę.

Szeroki wybór kosmetyków ekologicznych

Zdecydowaną zaletą eko kosmetyków jest ich szeroki wybór, a także różnorodność form. Producenci chętnie wykorzystują potencjał naturalnych substancji, które są bogate w witaminy i antyoksydanty. Dzięki temu powstają całe serie ekologicznych kosmetyków, które w pełni wystarczają do przeprowadzenia całej rutyny pielęgnacyjnej. Przykładem jest zestaw naturalnych produktów Care O’Clock Set od Alkmie. Składa się on z odżywczego serum, kremu nawilżającego, kremowej maski nocnej, a także kremu pod oczy.

Eko kosmetyki wpływają nie tylko na poprawę kondycji naszej skóry, ale także stan środowiska naturalnego. Podczas ich produkcji wytwarza się znacznie mniejsza ilość zanieczyszczeń, niż w porównaniu do ich konwencjonalnych odpowiedników. Warto wybierać marki promujące zrównoważony rozwój, takie jak Alkmie.