środa, 04 styczeń 2023 09:53

Zmarszczki nie tylko na twarzy – co zrobić, gdy pojawiają się na dekolcie?

Zmarszczki na dekolcie Zmarszczki na dekolcie Zdjęcie dodane przez Andrea Piacquadio: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/kobieta-w-koszuli-z-kolnierzami-774909/

Często w różnego rodzaju poradnikach kosmetycznych skupia się na pielęgnacji skóry twarzy i sposobach na to, jak uniknąć zmarszczek pojawiających się tam z upływem czasu.

Wiele osób też w czasie codziennych czynności pielęgnacyjnych zatrzymuje się jedynie na tym obszarze ciała, pomijając szyję i dekolt. A tam również mogą tworzyć się zmarszczki. Dlaczego tworzą się zmarszczki na szyi i dekolcie? W jaki sposób można zmniejszyć ryzyko ich występowania oraz jak sobie radzić z tymi, które już się pojawiły?

Dlaczego tworzą się zmarszczki na dekolcie?

Powodów, dlaczego na dekolcie czy szyi tworzą się zmarszczki jest wiele. Wskazuje się przede wszystkim na czynniki genetyczne oraz upływ czasu. Jednak to nie jedyne, co może wpłynąć na pojawienie się zmarszczek w tym miejscu. Jak się okazuje, duże znaczenie ma tutaj tryb życia. Zmarszczki, szczególnie na szyi mogą wynikać z częstego spoglądania w dół na telefon komórkowy czy smartfon, a także wynikać z pochylenia związanego z pracą na komputerze czy czytaniem książek. Jest nawet na to określenie – tech neck, czyli technologiczna szyja.

Zmarszczki na dekolcie z kolei mogą wynikać ze sposobu, w jaki się śpi. Ciągłe „ugniatanie” tego samego miejsca, może prowadzić do stałych zmian w skórze, które będą wywoływały bruzdy.

Warto też pamiętać o tym, że pojawienie zmarszczek może się wiązać z długotrwałym przesuszeniem skóry i brakiem jej sprężystości. Procesy starzenia się skóry przyspieszyć może także długotrwała ekspozycja na słońce.

W jaki sposób radzić sobie ze zmarszczkami na szyi i dekolcie?

W części wyżej wymienionych przypadków zmarszczek można uniknąć lub znacznie zminimalizować ryzyko ich występowania. Przede wszystkim dobrze jest przyjrzeć się swojej postawie na co dzień w czasie pracy, ale i relaksu czy wypoczynku. Dodatkowo, wychodząc na zewnątrz dobrze jest zabezpieczyć dostosowanymi do tego kosmetykami ochronnymi. Ważne, by miały one odpowiednie filtry przeciwsłoneczne. Im wyższy filtr (cyfra przy symbolu SPF), tym lepsza ochrona. Dodatkowo w wietrzne czy zimne dni, można zastosować także krem o działaniu chroniącym przed chłodem.

Na co dzień dobrze jest też stosować przeznaczone do pielęgnacji dekoltu i szyi kremy przeciwzmarszczkowe, które odpowiednio nawilżą skórę, a także ujędrnią ją i uelastycznią. Do pielęgnacji warto włączyć także skoncentrowane sera, które odżywią skórę. Często zawierają one także wiele składników o działaniu antyagintg.