czwartek, 24 styczeń 2019 12:57

Ile kosztuje wykończenie mieszkania 50m2 w stanie deweloperskim?

Czym jest stan deweloperski? Jeżeli jako nabywcy mieszkania dowiadujemy się, że otrzymamy je w stanie deweloperskim oznacza to, że będzie ono wyposażone w instalację wodną, kanalizacyjną i elektryczną, betonową wylewkę na podłodze, podkład umieszczony na ścianach (ewentualnie pokryte jedną warstwą białej farby).

To mieszkanie, w którym zamontowano okna i parapety (często wewnętrzne i zewnętrzne) oraz zabezpieczono je poprzez wstawienie drzwi wejściowych. Jednym słowem, mieszkanie w stanie deweloperskim oznacza początek przygody z jego wykańczaniem. Na jakiego rzędu kwoty musi przygotować się właściciel lokum o powierzchni 50m2? Czy warto w proces urządzania mieszkania włączyć projektanta wnętrz?

Czym jest stan deweloperski?

Jeżeli jako nabywcy mieszkania dowiadujemy się, że otrzymamy je w stanie deweloperskim oznacza to, że będzie ono wyposażone w instalację wodną, kanalizacyjną i elektryczną, betonową wylewkę na podłodze, podkład umieszczony na ścianach (ewentualnie pokryte jedną warstwą białej farby). To mieszkanie, w którym zamontowano okna i parapety (często wewnętrzne i zewnętrzne) oraz zabezpieczono je poprzez wstawienie drzwi wejściowych. Jednym słowem, mieszkanie w stanie deweloperskim oznacza początek przygody z jego wykańczaniem. Na jakiego rzędu kwoty musi przygotować się właściciel lokum o powierzchni 50m2? Czy warto w proces urządzania mieszkania włączyć projektanta wnętrz?

Koszty wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim.

Załóżmy, że jesteśmy właścicielami mieszkania średniej wielkości (50 m2) w sporym mieście. W jego skład wchodzą przykładowo: dwa niewielkie pokoje, łazienka, kuchnia i przedpokój. Jaką ilość pieniędzy musimy przeznaczyć na to, by wykończyć je “pod klucz”? W zależności od oczekiwanego standardu (niski, średni, wysoki) trzeba będzie przeznaczyć na ten cel od 50 do 150 tysięcy zł, czyli 1-3 tysięcy zł/m2. Od czego zależą takie cenowe rozbieżności? Jest kilka czynników decydujących o stopniowaniu wydatków.

Po pierwsze, kwota będzie związana z lokalizacją mieszkania (duże lub małe miasto, a może wieś? udogodnienia w okolicy? modna lub zapomniana dzielnica?).

Po drugie, cena skorelowana jest z jakością materiałów wykończeniowych np. podumywalkowy blat z granitu do łazienki będzie droższy od tego wykonanego ze zwykłych kafelków, a parkiet od paneli.

Po trzecie, ważną rolę gra klasa elementów wyposażenia. Dla przykładu: zwykła jednodrzwiowa lodówka będzie wyraźnie tańsza od modelu side-by-side z dodatkową kostkarką czy dyspozytorem wody. Trzeba pamiętać, że najwięcej kosztuje zazwyczaj wyposażenie łazienki oraz kuchni.

Po czwarte, cena uzależniona będzie też od oczekiwań finansowych zatrudnionych przez nas fachowców np. ekipy wykończeniowej czy osoby zajmującej się projektowaniem wnętrz. Cena za położenie płytek potrafi wahać się od 25 do 100 zł/m2, a koszt montażu parkietu zmieści się w widełkach 75-100 zł/m2.

Projektowanie wnętrz jako część wykańczania mieszkania.

Oczywiście zaprojektowaniem funkcjonalnej i ładnej przestrzeni możemy zająć się sami - z pomocą internetu lub wertując pisma branżowe o tej tematyce - tuż pod odbiorze lokalu w stanie deweloperskim. Co jednak zyskamy, gdy zwrócimy się do projektanta wnętrz?

Możemy uzyskać pomoc w zakresie całościowego lub fragmentarycznego wykończenia mieszkania. Decydując się na usługę profesjonalisty, paradoksalnie możemy zaoszczędzić czas i pieniądze, a na pewno nerwy. Efektem współpracy będzie spójna oraz wyróżniająca się na tle innych (standardowo urządzonych) aranżacja mieszkania. Projektant wnętrz pomoże znaleźć najbardziej adekwatne do danego wnętrza rozwiązania, doradzi w kwestii wykończenia, kolorów oraz mebli (designerskie lampy, a może produkty z popularnej skandynawskiej sieciówki?). Narzędziem pracy projektanta wnętrz będą plany w rzucie płaskim i pobudzające wyobraźnię wizualizacje.

Czytany 2286 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Twój lifestyle

Czy żarówki LED się opłacają?

Czy żarówki LED się opłacają?

Często omawianym tematem jest oszczędzanie na wydatkach związanych z utrzymaniem domu. czytaj dalej
Najmodniejsze prezenty na dzień dziecka

Najmodniejsze prezenty na dzień dziecka

1 czerwca to data, na którą z radością i zniecierpliwieniem czekają wszystkie dzieci. Wielu rodziców już w maju zaczyna zastanawiać czytaj dalej
Garderoba - praktyczne porady, które pozwolą nam lepiej o nią zadbać

Garderoba - praktyczne porady, które pozwolą nam lepiej o nią zadbać

Ponieważ w sieci ogłasza się wielu rękodzielników, zdarzają się wśród nich także amatorzy, których produkty nie zawsze mają ‘to coś’. czytaj dalej
Czy bezpłatne sieci VPN są niezawodne?

Czy bezpłatne sieci VPN są niezawodne?

VPN (Virtual Private Networks), czyli wirtualne sieci prywatne, to programy, które instaluje się w dowolnym urządzeniu posiadającym połączenie z Internetem czytaj dalej
Jak Polacy radzą sobie z życiem intymnym?

Jak Polacy radzą sobie z życiem intymnym?

Chyba zgodzicie się ze mną, że życie intymne odgrywa znaczącą rolę w naszej egzystencji. Jak Polacy radzą sobie z życiem czytaj dalej
Kompaktowe ekspresy do kawy – 3 fakty, które warto o nich wiedzieć

Kompaktowe ekspresy do kawy – 3 fakty, które warto o nich wiedzieć

Ekspres to urządzenie które coraz częściej pojawia się w naszych kuchniach, nawet tych najmniejszych. Jest on niezwykle przydatny, zwłaszcza kiedy czytaj dalej
  • 1