piątek, 25 maj 2018 07:51

Kupujemy farbę do włosów: na co warto zwrócić uwagę?

Farbowanie włosów wbrew pozorom nie musi być skomplikowane i niebezpieczne dla Twoich włosów. Wszystko zależy od tego, jaki rezultat chcesz osiągnąć, a także od wyboru właściwego kosmetyku. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę podczas wybierania farby do włosów — co będzie jej zaletą, a czego lepiej się wystrzegać.

 

Jaka trwałość farby Cię interesuje?

Na początku warto ustalić, jaka trwałość farby Cię interesuje. Do wyboru masz farby nietrwałe, czyli zmywalne, a także farby trwałe, które pozostaną na Twoich włosach naprawdę długo.

Farby zmywalne są rozwiązaniem bezpiecznym dla włosów, ponieważ działają powierzchniowo i nie ingerują w ich strukturę. Możesz zdecydować się na farby jednodniowe, działające kilka dni lub nawet do około miesiąca jak np. Casting Creme Gloss 1013 od L’Oreal, zapewniająca głęboki kolor, prosta w użyciu, a jednocześnie pozbawiona mogącego wywoływać podrażnienia amoniaku. Takie farby do włosów sprawdzą się też doskonale, jeśli nie masz pewności co do wybranego koloru lub farbujesz włosy po raz pierwszy.

Farby trwałe, czyli niezmywalne, to poważna ingerencja w strukturę włosa. Dlatego decyzja o ich zastosowaniu powinna być starannie przemyślana, bo efektów takiej koloryzacji nie pozbędziesz się szybko. Jeśli jednak zależy Ci na trwałym efekcie, będzie to dobry wybór.

Farby trwałe: z amoniakiem czy bez?

Amoniak to składnik trwałych farb do włosów, który budzi spore kontrowersje. Jego zadaniem jest uchylenie zewnętrznej łuski włosa, dzięki czemu pigment może wniknąć do środka i spowodować trwałą zmianę koloru. Wpływa to negatywnie na kondycję włosów, które po trwałej koloryzacji są nieraz osłabione, suche, cienkie i łamliwe. Coraz więcej producentów oferuje trwałe farby bez amoniaku. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju koloryzacja zawsze wymagać będzie uchylenia łuski włosa — po prostu wykorzystuje się do tego celu inne składniki, mające jednak podobne działanie. Trwała koloryzacja może więc doprowadzić do osłabienia włosów niezależnie od tego, czy farba będzie zawierała amoniak.

Dlatego warto postawić na wysokiej jakości farby, mające w swoim składzie również substancje o działaniu ochronnym i pielęgnacyjnym. Dobrze jest też skorzystać z pomocy profesjonalisty, jeśli nie masz doświadczenia w farbowaniu włosów. Farby bez amoniaku mają jednak zdecydowaną przewagę, ze względu na fakt, że nie podrażniają układu oddechowego ani skóry — są bezwonne i bezpieczniejsze w użyciu.

Jak rozjaśnić włosy?

Jeśli chcesz pofarbować włosy na jasny blond, a jesteś posiadaczką naturalnych włosów w dość jasnej barwie, wystarczy skorzystać z farby rozjaśniającej w odpowiednim kolorze. Będzie to jednak farba ingerująca w strukturę włosa, ponieważ w jej składzie musi znaleźć się utleniacz, odpowiadający za rozjaśnienie włosów. W ten sposób rozjaśnisz włosy o ton lub dwa; pamiętaj następnie o ich właściwej pielęgnacji, by szybko wróciły do formy.

Rozjaśnianie włosów ciemnych lub już pofarbowanych na ciemniejszy niż docelowy kolor, to zadanie skomplikowane i kilkuetapowy proces — najbezpieczniej będzie przeprowadzić go w profesjonalnym salonie fryzjerskim.

Czytany 489 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Twój lifestyle

Czy żarówki LED się opłacają?

Czy żarówki LED się opłacają?

Często omawianym tematem jest oszczędzanie na wydatkach związanych z utrzymaniem domu. czytaj dalej
Najmodniejsze prezenty na dzień dziecka

Najmodniejsze prezenty na dzień dziecka

1 czerwca to data, na którą z radością i zniecierpliwieniem czekają wszystkie dzieci. Wielu rodziców już w maju zaczyna zastanawiać czytaj dalej
Garderoba - praktyczne porady, które pozwolą nam lepiej o nią zadbać

Garderoba - praktyczne porady, które pozwolą nam lepiej o nią zadbać

Ponieważ w sieci ogłasza się wielu rękodzielników, zdarzają się wśród nich także amatorzy, których produkty nie zawsze mają ‘to coś’. czytaj dalej
Czy bezpłatne sieci VPN są niezawodne?

Czy bezpłatne sieci VPN są niezawodne?

VPN (Virtual Private Networks), czyli wirtualne sieci prywatne, to programy, które instaluje się w dowolnym urządzeniu posiadającym połączenie z Internetem czytaj dalej
Jak Polacy radzą sobie z życiem intymnym?

Jak Polacy radzą sobie z życiem intymnym?

Chyba zgodzicie się ze mną, że życie intymne odgrywa znaczącą rolę w naszej egzystencji. Jak Polacy radzą sobie z życiem czytaj dalej
Kompaktowe ekspresy do kawy – 3 fakty, które warto o nich wiedzieć

Kompaktowe ekspresy do kawy – 3 fakty, które warto o nich wiedzieć

Ekspres to urządzenie które coraz częściej pojawia się w naszych kuchniach, nawet tych najmniejszych. Jest on niezwykle przydatny, zwłaszcza kiedy czytaj dalej
  • 1