piątek, 25 maj 2018 07:51

Kupujemy farbę do włosów: na co warto zwrócić uwagę?

Farbowanie włosów wbrew pozorom nie musi być skomplikowane i niebezpieczne dla Twoich włosów. Wszystko zależy od tego, jaki rezultat chcesz osiągnąć, a także od wyboru właściwego kosmetyku. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę podczas wybierania farby do włosów — co będzie jej zaletą, a czego lepiej się wystrzegać.

 

Jaka trwałość farby Cię interesuje?

Na początku warto ustalić, jaka trwałość farby Cię interesuje. Do wyboru masz farby nietrwałe, czyli zmywalne, a także farby trwałe, które pozostaną na Twoich włosach naprawdę długo.

Farby zmywalne są rozwiązaniem bezpiecznym dla włosów, ponieważ działają powierzchniowo i nie ingerują w ich strukturę. Możesz zdecydować się na farby jednodniowe, działające kilka dni lub nawet do około miesiąca jak np. Casting Creme Gloss 1013 od L’Oreal, zapewniająca głęboki kolor, prosta w użyciu, a jednocześnie pozbawiona mogącego wywoływać podrażnienia amoniaku. Takie farby do włosów sprawdzą się też doskonale, jeśli nie masz pewności co do wybranego koloru lub farbujesz włosy po raz pierwszy.

Farby trwałe, czyli niezmywalne, to poważna ingerencja w strukturę włosa. Dlatego decyzja o ich zastosowaniu powinna być starannie przemyślana, bo efektów takiej koloryzacji nie pozbędziesz się szybko. Jeśli jednak zależy Ci na trwałym efekcie, będzie to dobry wybór.

Farby trwałe: z amoniakiem czy bez?

Amoniak to składnik trwałych farb do włosów, który budzi spore kontrowersje. Jego zadaniem jest uchylenie zewnętrznej łuski włosa, dzięki czemu pigment może wniknąć do środka i spowodować trwałą zmianę koloru. Wpływa to negatywnie na kondycję włosów, które po trwałej koloryzacji są nieraz osłabione, suche, cienkie i łamliwe. Coraz więcej producentów oferuje trwałe farby bez amoniaku. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju koloryzacja zawsze wymagać będzie uchylenia łuski włosa — po prostu wykorzystuje się do tego celu inne składniki, mające jednak podobne działanie. Trwała koloryzacja może więc doprowadzić do osłabienia włosów niezależnie od tego, czy farba będzie zawierała amoniak.

Dlatego warto postawić na wysokiej jakości farby, mające w swoim składzie również substancje o działaniu ochronnym i pielęgnacyjnym. Dobrze jest też skorzystać z pomocy profesjonalisty, jeśli nie masz doświadczenia w farbowaniu włosów. Farby bez amoniaku mają jednak zdecydowaną przewagę, ze względu na fakt, że nie podrażniają układu oddechowego ani skóry — są bezwonne i bezpieczniejsze w użyciu.

Jak rozjaśnić włosy?

Jeśli chcesz pofarbować włosy na jasny blond, a jesteś posiadaczką naturalnych włosów w dość jasnej barwie, wystarczy skorzystać z farby rozjaśniającej w odpowiednim kolorze. Będzie to jednak farba ingerująca w strukturę włosa, ponieważ w jej składzie musi znaleźć się utleniacz, odpowiadający za rozjaśnienie włosów. W ten sposób rozjaśnisz włosy o ton lub dwa; pamiętaj następnie o ich właściwej pielęgnacji, by szybko wróciły do formy.

Rozjaśnianie włosów ciemnych lub już pofarbowanych na ciemniejszy niż docelowy kolor, to zadanie skomplikowane i kilkuetapowy proces — najbezpieczniej będzie przeprowadzić go w profesjonalnym salonie fryzjerskim.

Czytany 297 razy

Twój lifestyle

Modne i stylowe ławki tapicerowane do każdej poczekalni

Osoby, które oczekują na swoją kolejkę do lekarza lub stomatologa podświadomie rozglądają się za miejscem, w którym będzie można wygodnie czytaj dalej
Co warto wiedzieć o naturalnych kosmetykach?

Co warto wiedzieć o naturalnych kosmetykach?

W ostatnim czasie coraz więcej osób zaczęło zauważać, że wszechobecny postęp i ciągle rozwijająca się technika wcale nie sprzyjają naszej czytaj dalej
On-grid, czy off-grid, czyli czym różnią się instalacje fotowoltaiczne?

On-grid, czy off-grid, czyli czym różnią się instalacje fotowoltaiczne?

Każdy, kto zaczyna interesować się tematem paneli fotowoltaicznych zatrzymuje się przy nazwach on-grid i off-grid. Jeśli jest się jeszcze fotowoltaicznym czytaj dalej
Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Istnieje kilka różnych rodzajów aparatów stomatologicznych, które mogą być zalecane w celu poprawy wyrównania zębów, w tym tradycyjne metalowe aparaty czytaj dalej
Botox – czy jest bezpieczny?

Botox – czy jest bezpieczny?

Od wielu lat w mediach mamy do czynienia z dyskursem na temat botoksu oraz jego wpływu na zdrowie człowieka. Oponenci czytaj dalej
Depilacja pach: golenie, wosk i laser - która metoda jest najlepsza?

Depilacja pach: golenie, wosk i laser - która metoda jest najlepsza?

Jak skutecznie pozbyć się owłosienia pach i jednocześnie uniknąć podrażnień? czytaj dalej
  • 1