czwartek, 11 październik 2018 12:55

Rodzaje znieczuleń stomatologicznych od A do Z

Głównym powodem unikania przez Polaków gabinetów stomatologicznych, jest oczywiście ból. Według danych przedstawionych przez Światową Federację Dentystyczną, statystyczny Polak odwiedza dentystę 0.8 razy w przeciągu roku. Tendencję tą warto zmienić, głównie ze względu na pojawienie się zupełnie nowych metod znieczulenia.

 

Znieczulenie powierzchniowe

To najczęściej podawana forma znieczulenia. Czynnikiem likwidującym ból jest w tym przypadku plaster, żel, bądź inna substancja czynna, podawana na kilka minut przed rozpoczęciem zabiegu. Znieczulenie powierzchniowe stosuje się zwykle podczas drobnych zabiegów stomatologicznych, takich jak usuwanie kamienia nazębnego.

Znieczulenie nasiękowe

Metoda ta polega na zaaplikowaniu zastrzyku bezpośrednio w okolice zęba. Zaletą użytej w ten sposób substancji czynnej, jest całkowite wyeliminowanie czucia w okolicach zakończeń komórek nerwowych. Tym samym, Pacjent poddany temu znieczuleniu, traci czucie w okolicach leczonego (bądź usuwanego) zęba, a także w języku i niektórych obszarach podniebienia. Metodę tą stosuje się zwłaszcza podczas usuwania zębów, bądź też ich mechanicznej obróbki.

Znieczulenie przewodowe

Jest to bardzo silna metoda znieczulenia. Polega ona na wprowadzeniu do nerwu zębodołowego substancji czynnej. Po jej zaimplementowaniu, wspomniany nerw przestaje funkcjonować. Dzięki temu, Pacjent nie odczuwa ciepła, zimna, bólu i jakichkolwiek innych bodźców zewnętrznych. W niektórych przypadkach, efekty te mogą utrzymywać się nawet przez kilkanaście godzin od momentu aplikacji.

Znieczulenie śródwięzadłowe

Metoda ta polega na wprowadzeniu bezpośrednio do ozębnej, specjalnej igły ze środkiem przeciwbólowym. Jest to najskuteczniejsza forma usuwania bólu, która jednocześnie minimalizuje niepożądane skutki uboczne. Stosuje się ją zwłaszcza u dzieci (przy usuwaniu zębów mlecznych), aczkolwiek niejeden dentysta Gliwice, stosuje ją wobec osób dorosłych (czasem za dodatkową opłatą). Znieczulenia nie stosuje się w przypadku ekstrakcji zębów objętych stanem zapalnym.

Przed zastosowaniem wybranego rodzaju znieczulenia, warto poinformować dentystę o ewentualnych zaburzeniach zdrowia i przyjmowanych lekach (zwłaszcza uspokajających i psychotropowych).

Twój lifestyle

Czym jest alba i komża?

Czym jest alba i komża?

W wielu parafiach obowiązkowym strojem dzieci przystępujących do I Komunii Świętej są alby lub komże. Na pewno jest to rozwiązanie czytaj dalej
Moda męska – czy noszenie spodni dresowych na co dzień to dobry pomysł?

Moda męska – czy noszenie spodni dresowych na co dzień to dobry pomysł?

Dresy męskie to wygodny element stroju, który coraz częściej możemy zauważyć w stylizacjach casualowych u mężczyzn. Faceci ubierają dresy nie czytaj dalej
Modne zegarki męskie i damskie

Modne zegarki męskie i damskie

Zegarki od zawsze były synonimem elegancji. Kiedyś, jako towar luksusowy, świadczyły o randze właściciela. O ile sposoby odmierzania czasu ludzie czytaj dalej
Z koncertów na wybieg - styl rockowy w modzie

Z koncertów na wybieg - styl rockowy w modzie

Wyjątkowa historia Charakterystyczny rockowy sposób ubioru wiąże się z bardzo bogatą historią. Wszystko zaczęło się od rewolucji społeczno-obyczajowej z lat czytaj dalej
  • 1