czwartek, 11 październik 2018 12:55

Rodzaje znieczuleń stomatologicznych od A do Z

Głównym powodem unikania przez Polaków gabinetów stomatologicznych, jest oczywiście ból. Według danych przedstawionych przez Światową Federację Dentystyczną, statystyczny Polak odwiedza dentystę 0.8 razy w przeciągu roku. Tendencję tą warto zmienić, głównie ze względu na pojawienie się zupełnie nowych metod znieczulenia.

 

Znieczulenie powierzchniowe

To najczęściej podawana forma znieczulenia. Czynnikiem likwidującym ból jest w tym przypadku plaster, żel, bądź inna substancja czynna, podawana na kilka minut przed rozpoczęciem zabiegu. Znieczulenie powierzchniowe stosuje się zwykle podczas drobnych zabiegów stomatologicznych, takich jak usuwanie kamienia nazębnego.

Znieczulenie nasiękowe

Metoda ta polega na zaaplikowaniu zastrzyku bezpośrednio w okolice zęba. Zaletą użytej w ten sposób substancji czynnej, jest całkowite wyeliminowanie czucia w okolicach zakończeń komórek nerwowych. Tym samym, Pacjent poddany temu znieczuleniu, traci czucie w okolicach leczonego (bądź usuwanego) zęba, a także w języku i niektórych obszarach podniebienia. Metodę tą stosuje się zwłaszcza podczas usuwania zębów, bądź też ich mechanicznej obróbki.

Znieczulenie przewodowe

Jest to bardzo silna metoda znieczulenia. Polega ona na wprowadzeniu do nerwu zębodołowego substancji czynnej. Po jej zaimplementowaniu, wspomniany nerw przestaje funkcjonować. Dzięki temu, Pacjent nie odczuwa ciepła, zimna, bólu i jakichkolwiek innych bodźców zewnętrznych. W niektórych przypadkach, efekty te mogą utrzymywać się nawet przez kilkanaście godzin od momentu aplikacji.

Znieczulenie śródwięzadłowe

Metoda ta polega na wprowadzeniu bezpośrednio do ozębnej, specjalnej igły ze środkiem przeciwbólowym. Jest to najskuteczniejsza forma usuwania bólu, która jednocześnie minimalizuje niepożądane skutki uboczne. Stosuje się ją zwłaszcza u dzieci (przy usuwaniu zębów mlecznych), aczkolwiek niejeden dentysta Gliwice, stosuje ją wobec osób dorosłych (czasem za dodatkową opłatą). Znieczulenia nie stosuje się w przypadku ekstrakcji zębów objętych stanem zapalnym.

Przed zastosowaniem wybranego rodzaju znieczulenia, warto poinformować dentystę o ewentualnych zaburzeniach zdrowia i przyjmowanych lekach (zwłaszcza uspokajających i psychotropowych).

Twój lifestyle

Najlepsze tkaniny na sukienki

Najlepsze tkaniny na sukienki

Poszukiwanie idealnej sukienki może zająć wiele czasu. Niekiedy okazuje się, że sukienka świetnie leży, ale ma bardzo kiepski materiał. Innym czytaj dalej
Spodnie męskie – jaki kolor wybrać, gdy nadchodzi zima?

Spodnie męskie – jaki kolor wybrać, gdy nadchodzi zima?

Zimą wielu panów rezygnuje z kolorowych akcentów w swojej garderobie na rzecz odcieni ciemniejszych i bardziej stonowanych. Owszem, z pewnością czytaj dalej
Jak dbać o torebki skórzane?

Jak dbać o torebki skórzane?

Torebka jest jak... kobieta. Nie pielęgnowana i nie otaczana należytą troską i opieką, z czasem traci swój urok. W przypadku czytaj dalej
Wymarzona suknia ślubna

Wymarzona suknia ślubna

Suknia ślubna to element, który kreuje ogólny wizerunek panny młodej, a także dyktuje styl całej ceremonii zaślubin. czytaj dalej
  • 1