poniedziałek, 11 wrzesień 2017 12:33

Symbolika wianka Bożonarodzeniowego

Najbardziej rozpoznawalnym i głównym atrubutem Bożego Narodzenia jest wianek Bożonarodzeniowy. Aby jego znaczenie symboliczne nie straciło siły, wianek powinien składać się z konkretnych składników, które były wykorzystywane do stworzenia pierwszej tego typu ozdoby.

 

Jak pojawił się wianek Bożonarodzeniowy?

Specjaliści http://choinkasztuczna.pl/ rozpowiadają, że Najbardziej rozpoznawalnym i głównym atrubutem Bożego Narodzenia jest wianek Bożonarodzeniowy. Aby jego znaczenie symboliczne nie straciło siły, wianek powinien składać się z konkretnych składników, które były wykorzystywane do stworzenia pierwszej tego typu ozdoby. Jeszcze w 1839 roku mnich Johann Wichern, który wychowywał kilkoro adoptowanych dzieci, wymyślił ozdobę Bożonarodzeniową z drewnianego koła. Luteranin ozdobił je gałązkami i świeczkami – 4 duże i 12 mniejszych, które symbolizowały 4 tygodnie i kolejne dni Adwentu. W niedziele, a później także po każdych 12 dniach, dzieci zapalały 1 świeczkę, aby wiedzieć, ile czasu pozostało do święta.

Symbolika wianka

Od tej pory ludzie zapalają świece na wiankach Bożonarodzeniowych,  które przynoszą Boże światło do naszego świata. 4 świeczki jako symbol 4 tygodni Adwentu powinny koniecznie być obecne na współczesnych wiankach, natomiast małe świeczki dodaje się według własnego uznania. Johann Wichern wykorzystywał białe świeczki, ale mogą być one równiez w innym kolorze, na przykład różowym i fioletowym, które są kolorami nabożeństw liturgicznych Adwentu. Jako pierwsza zapalana jest fioletowa świeca Proroctwa jako symbol proroctwa o nadejściu Zbawiciela w Starym Testamencie. Fioletowy jest również uważany za jeden z kolorów królewskich, które zwiastują przyjście Króla. Czasami jest on zamieniany na ciemnoniebieski. Różową świeczkę (jest ona tylko jedna w wianku) zapala się w trzecią niedzielę adwentu, jakby mówiła ona „Radujcie się!”.

Okrągły kształt wianka w świecie chrześcijańskim oznacza życie wieczne. Ale wiemy przecież, że niektóre chrześcijańskie obyczaje i symbole posiadają głębokie pogańskie korzenie. Dlatego uważa się, że w świecie starożytnym okrąg symbolizował Słońce, a wianek poświęcony był świętu przesilenia zimowego. A czasami okrągły wianek z czterema świecami kojarzony jest z kulą ziemską i stronami świata. Dziś ceniona jest kreatywność, dlatego kształt wianka może być nie tylko okrągły: są wianki w kształcie gwiazdy, serca, podkowy itd.

Skład

Tradycyjnie za podstawę wianka Bożonarodzeniowego uważane są gałązki świerku, które ozdabiane są szyszkami, dzwoneczkami, wstążkami i innymi. Gałązki wiecznie zielonego drzewa są symbolem płodności i życia, a kolor zielony oznacza nadzieję. Ale w naszych czasach wianki wykonywane są z bardzo różnorodnych materiałów:

  • szyszek;
  • orzechów i żołędzi;
  • ozdób choinkowych – bombek;
  • gałązek różnych drzew;
  • kaliny;
  • korków od napojów alkoholowych.

Wśród innych przedmiotów-symboli, z których składa się wianek Bożonarodzeniowy, wymienić należy czerwoną kokardę. W świecie chrześcijańskim kolor ten jest królewski, przypomina o zmartwychwstaniu Chrystusa. Dlatego w wianku tradycyjnie przeważa kolor zielony i czerwony. Czerwone wstążki dodają wiankowi wspaniałości.

Gdzie można umieścić Bożonarodzeniowe wianki?

Jeszcze jedną ważną kwestią jest miejsce Bożonarodzeniowego wianka. Tradycyjny wianek ze świeczkami kładzie się w pozycji poziomej na stół świąteczny. Ale można go także wieszać na ścianach lub na drzwiach wejściowych. Na ścianie ten atrybut Bożego Narodzenia przypominać będzie domownikom o zbliżaniu się wielkiego święta, a na drzwiach – symbolizować będzie chojność gospodarzy i gotowość do podzielenia się uroczystym wydarzeniem z gościem.

Właśnie dlatego tradycja ozdabiania domów Bożonarodzeniowymi wiankami stała się lubiana i szanowana na całym świecie. Ozdób im koniecznie swój domowy kąt, robiąc wianek własnymi rękami lub wybierając odpowiedni w sklepie.

Twój lifestyle

Jak dbać o kozaki damskie? Podpowiadamy

Jak dbać o kozaki damskie? Podpowiadamy

Kozaki są butami, które nosi się w najtrudniejszym okresie roku. Jesień i zima nie zawsze zachwycają pogodą. Błoto, kałuże, śnieg, czytaj dalej
Modnie i ciepło w zimne dni - to możliwe !

Modnie i ciepło w zimne dni - to możliwe !

W czasie jesiennej szarugi lub zimowych chłodów już od dawna nie musimy wybierać między przyjemnym ciepłem otulających nas butów, a czytaj dalej
Suknia ślubna ze sklepu czy od projektanta?

Suknia ślubna ze sklepu czy od projektanta?

Ta jedyna i wymarzona musi być piękna i idealnie dopasowana do sylwetki. Mowa oczywiści o sukni ślubnej, która towarzyszy kobiecie czytaj dalej
Trendy w modzie ślubnej na rok 2018 !

Trendy w modzie ślubnej na rok 2018 !

Planujesz wesele na rok 2018? Koniecznie sprawdź, jaka moda będzie wtedy obowiązywać. Przekonaj się, na jakie modele warto postawić, czy czytaj dalej
  • 1