poniedziałek, 11 wrzesień 2017 12:33

Symbolika wianka Bożonarodzeniowego

Najbardziej rozpoznawalnym i głównym atrubutem Bożego Narodzenia jest wianek Bożonarodzeniowy. Aby jego znaczenie symboliczne nie straciło siły, wianek powinien składać się z konkretnych składników, które były wykorzystywane do stworzenia pierwszej tego typu ozdoby.

 

Jak pojawił się wianek Bożonarodzeniowy?

Specjaliści http://choinkasztuczna.pl/ rozpowiadają, że Najbardziej rozpoznawalnym i głównym atrubutem Bożego Narodzenia jest wianek Bożonarodzeniowy. Aby jego znaczenie symboliczne nie straciło siły, wianek powinien składać się z konkretnych składników, które były wykorzystywane do stworzenia pierwszej tego typu ozdoby. Jeszcze w 1839 roku mnich Johann Wichern, który wychowywał kilkoro adoptowanych dzieci, wymyślił ozdobę Bożonarodzeniową z drewnianego koła. Luteranin ozdobił je gałązkami i świeczkami – 4 duże i 12 mniejszych, które symbolizowały 4 tygodnie i kolejne dni Adwentu. W niedziele, a później także po każdych 12 dniach, dzieci zapalały 1 świeczkę, aby wiedzieć, ile czasu pozostało do święta.

Symbolika wianka

Od tej pory ludzie zapalają świece na wiankach Bożonarodzeniowych,  które przynoszą Boże światło do naszego świata. 4 świeczki jako symbol 4 tygodni Adwentu powinny koniecznie być obecne na współczesnych wiankach, natomiast małe świeczki dodaje się według własnego uznania. Johann Wichern wykorzystywał białe świeczki, ale mogą być one równiez w innym kolorze, na przykład różowym i fioletowym, które są kolorami nabożeństw liturgicznych Adwentu. Jako pierwsza zapalana jest fioletowa świeca Proroctwa jako symbol proroctwa o nadejściu Zbawiciela w Starym Testamencie. Fioletowy jest również uważany za jeden z kolorów królewskich, które zwiastują przyjście Króla. Czasami jest on zamieniany na ciemnoniebieski. Różową świeczkę (jest ona tylko jedna w wianku) zapala się w trzecią niedzielę adwentu, jakby mówiła ona „Radujcie się!”.

Okrągły kształt wianka w świecie chrześcijańskim oznacza życie wieczne. Ale wiemy przecież, że niektóre chrześcijańskie obyczaje i symbole posiadają głębokie pogańskie korzenie. Dlatego uważa się, że w świecie starożytnym okrąg symbolizował Słońce, a wianek poświęcony był świętu przesilenia zimowego. A czasami okrągły wianek z czterema świecami kojarzony jest z kulą ziemską i stronami świata. Dziś ceniona jest kreatywność, dlatego kształt wianka może być nie tylko okrągły: są wianki w kształcie gwiazdy, serca, podkowy itd.

Skład

Tradycyjnie za podstawę wianka Bożonarodzeniowego uważane są gałązki świerku, które ozdabiane są szyszkami, dzwoneczkami, wstążkami i innymi. Gałązki wiecznie zielonego drzewa są symbolem płodności i życia, a kolor zielony oznacza nadzieję. Ale w naszych czasach wianki wykonywane są z bardzo różnorodnych materiałów:

  • szyszek;
  • orzechów i żołędzi;
  • ozdób choinkowych – bombek;
  • gałązek różnych drzew;
  • kaliny;
  • korków od napojów alkoholowych.

Wśród innych przedmiotów-symboli, z których składa się wianek Bożonarodzeniowy, wymienić należy czerwoną kokardę. W świecie chrześcijańskim kolor ten jest królewski, przypomina o zmartwychwstaniu Chrystusa. Dlatego w wianku tradycyjnie przeważa kolor zielony i czerwony. Czerwone wstążki dodają wiankowi wspaniałości.

Gdzie można umieścić Bożonarodzeniowe wianki?

Jeszcze jedną ważną kwestią jest miejsce Bożonarodzeniowego wianka. Tradycyjny wianek ze świeczkami kładzie się w pozycji poziomej na stół świąteczny. Ale można go także wieszać na ścianach lub na drzwiach wejściowych. Na ścianie ten atrybut Bożego Narodzenia przypominać będzie domownikom o zbliżaniu się wielkiego święta, a na drzwiach – symbolizować będzie chojność gospodarzy i gotowość do podzielenia się uroczystym wydarzeniem z gościem.

Właśnie dlatego tradycja ozdabiania domów Bożonarodzeniowymi wiankami stała się lubiana i szanowana na całym świecie. Ozdób im koniecznie swój domowy kąt, robiąc wianek własnymi rękami lub wybierając odpowiedni w sklepie.

Twój lifestyle

Jak nosić szpilki damskie w sposób wygodny?

Jak nosić szpilki damskie w sposób wygodny?

Nie od dziś wiadomo, że szpilki damskie nadają kobietom seksapilu, powabu i pewnej wewnętrznej odwagi. W nich można poczuć się czytaj dalej
Zegarki Police — niebanalny dodatek dla mężczyzny z charakterem

Zegarki Police — niebanalny dodatek dla mężczyzny z charakterem

Nowoczesny mężczyzna wie, że oprócz odpowiedniego do okazji stroju, ważne są także właściwie dobrane dodatki, które nadają charakteru całości stylizacji czytaj dalej
Jestem kobietą, ubieram się wygodnie

Jestem kobietą, ubieram się wygodnie

Nie musisz być „chłopczycą”, ani nawet lubić sportu, aby na co dzień ubierać się wygodnie. Przecież kobiecość nie oznacza chodzenia czytaj dalej
Ochrona przed wiatrem na nartach - tylko LUM

Ochrona przed wiatrem na nartach - tylko LUM

Jazda na nartach wymaga skompletowania odpowiedniego ubioru, który przede wszystkim ma chronić przed zimnem i wiatrem. Poza nieprzemakalnymi spodniami i czytaj dalej
  • 1